Home Duyuru İPEKİŞ’TE “YIKIMI DURDURMA” KARARI ÇIKTI…

İPEKİŞ’TE “YIKIMI DURDURMA” KARARI ÇIKTI…

- Guncellenme Tarihi: 3 Ekim 2016 12:07
9 min read
İPEKİŞ’TE “YIKIMI DURDURMA” KARARI ÇIKTI… için yorumlar kapalı
0

9 günlük Kurban Bayramı tatilini fırsat bilerek yıkımına başlanan Bursa’nın Cumhuriyet dönemine ait simge yapılarından olan tarihi İpekiş Fabrikası YIKIMI hakkında, Bursa 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Ali Arabacı ve BASKOD’ un Bursa 3. İdare Mahkemesi’ne açmış olduğu iptal davasında yürütmenin durdurulması istemi mahkemece olumlu bulundu ve büyük kısmı 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yıkılan tarihi İpekiş Fabrikası hakkında mahkemece “yıkımı durdurma” kararı verildi.

Mahkemenin oy çokluğu ile aldığı kararı, tarihi İpekiş Fabrikası önünde değerlendiren Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, Tarihi İpekiş Fabrikası’nın, Cumhuriyet devriminin Bursa’ya en büyük hediyelerinden ve en büyük kazanımlarından biri olduğuna dikkat çekti.

—Fabrikanın büyük bölümü yıkıldı—

Fabrikanın büyük bölümünün 9 günlük tatilin fırsat bilinerek yıkıldığına dikkat çeken Şimşek, “İki hafta önce Kurban Bayramı tatili hemen öncesinde müdahale etmemize olanak vermeyecek şekilde bir yıkım başlatılmıştı burada. Bu yıkım fazlaca ilerleyerek İpekiş Fabrikası’nın büyük bir bölümünü yok etti” dedi.

Şimşek, “İpekiş’in itibarı geri verilmeli”

Bayram sonrası yürütmeyi durdurma davası açtıklarını hatırlatan Can Şimşek, “Açtığımız iptal davasında mahkeme bizim haklılığımıza kanaat getirdi ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Fakat burada İpekiş’in büyük bir kısmının yok olduğunu görüyoruz. Bu kanunsuz bir şekilde inşaat ruhsatını verenler ve bu yıkıma karar verenler Bursa için yüz karası olacaklardır. Kent belleği onları utançla hatırlayacaktır. Umarız ki geç de olsa bu yanlıştan dönülür. Bu yanlışı yapanlar, kente karşı bu suçu işleyenler biran önce bu yanlıştan döner ve Bursa kentinden özür dilerler ve İpekiş’e hak ettiği itibarı geri verirler” şeklinde konuştu.

Atabek, “Hukuksuz yıkım”

Davayı geçtiğimiz hafta açtıklarını söyleyen Bursa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Eralp Atabek, “Bursa’nın geçmişinde, özellikle sanayi geçmişinde büyük önem taşıyan bir fabrikanın yıkımı durdurmak isteyen bir mahkeme kararı var elimde. Geçen hafta açtık bu davayı. Bilgi alamamıza rağmen, bu konuda kimin yetkili, kimin bu arkadaki binaların yıkılmasına izin verdiğinin belli olmamasına rağmen bir dava açmak durumunda kaldık. Zaten dava öncesinde 9 günlük bayram tatilini fırsat bilen bir yıkım söz konusu idi” dedi.

Bu yıkımın hukuksuz olduğuna dikkat çeken Bursa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Eralp Atabek, “Zira bu bölgenin imar plan değişikliği 3 ayrı mahkeme kararı ile iptal edilmiş durumda. Bu imar planı dayanarak verilen yapı ruhsatı da şu an davalık. Onun da iptali yakındır. Yapı ruhsatına dayalı olarak verilen bir yıkım ruhsatı da tamamen kanunsuzlaşıyor. 3 aşamada da zaten kanunsuzluk ortadadır. Biran önce bu yıkımın durdurulması gerekiyor. Konu hakkında Osmangazi Belediyesi’ni de bilgilendirdik. Bu konuda işlem yapması için ısrarlı olduk. Eğer Osmangazi Belediyesi ‘de bu işlemi yapmayıp, durdurmayacaksa, bu ülkede hukukun işlediği, hukukun üstün olduğu iddiasının anlamsız olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Küçüksarı, “Sırada Kültürpark var”

İpekiş’in ardından sıranın Kültürpark’a ve başka yerlere geleceğini iddia eden Bursa Atatürk Stadyumunu ve Çevresini Koruma ve Yaşatma Derneği (BASKOD) Başkanı Ali Küçüksarı ise, “1925 yıllarında, İzmir İktisat Kongresi’nde ülkenin ilk özel sektör-kamu işbirliği ile yapılan fabrikasının önündeyiz. Normalde Bursa ticaret dünyasının, Bursa sanayi dünyasının sahip çıkması gereken binaya ne sanayi dünyası, ne Bursalılar sahip çıkmakta” dedi.

Küçüksarı, “Bursalılar sahip çıksın”

Bir grup arkadaş olarak akademik odalarla birlikte bu işi yapmaya çalıştıklarını kaydeden Küçüksarı, ”Alınan bu kararla inşaatta yıkım durdurulmuştur. Daha önce de ruhsatı iptal edilmiş daha doğrusu ruhsat verilmemişti. Bundan sonrasıyla ilgili Bursalılara şunu söylemek istiyoruz: eğer burasını bir şekilde yerel yönetim başarırsa Bursalı olduğunu iddia edenler burada yıkımı yapıp yeni bir otel dikimini başarırlarsa, sırada Kültürpark ve başka alanların olacağını söylemek istiyoruz. Bununla ilgili mücadelemiz devam edecek. Bursalıları bu anlamda duyarlı olmaya davet ediyorum. Sıranın Kültürpark’a gelmemesi için Bursalı olduğunu iddia edenlerin Bursa’ya sahip çıkmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

ali-kucuksari avukat-eralp-atabek can-simsek

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Duyuru
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın, Almanya Hessen Eyaleti Bakanı Pentz’i Ağırladı

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Almanya Federal Cumhuriyeti Hessen Eyaleti Avrupa …