Home KÖŞE YAZILARI Nilüfer’de Her Şey Daha İyi Olmalı!

Nilüfer’de Her Şey Daha İyi Olmalı!

- Guncellenme Tarihi: 9 Temmuz 2015 15:26
6 min read
Nilüfer’de Her Şey Daha İyi Olmalı! için yorumlar kapalı
0

 

Öncelikle 7 Haziran seçimlerinin Nilüfer’imize, Bursamıza ve tüm ülkemize hayırlı olması temennisiyle yazıma başlamak istiyorum.

Her şeyden önce ilk defa bu seçimlerden sonra gazete manşetlerinde demokrasi kazandı gibi  manşetler atıldı. Bu seçimde Çöp konteynerlerinden oy pusulaları çıkmadı. Trafolara da kediler girmedi. Umarım;  sandık sonuçlarıyla ilgili algı yönetimi yapanlar bu ülkenin demokrasisine, milli iradeye inanmayanlar mahcup olmuşlardır.

Bundan sonra yapılması gereken ise; halkın iradesine saygılı olarak seçim sonuçlarını olgunlukla karşılamak ve uzlaşma kültürünü geliştirip geleceğe bakmaktır.

Gelelim konumuza; Bugünlerde depremden beri  , hatta 6036 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların  Dönüştürülmesi Hakkındaki  Kanun  ( halk arasında kentsel dönüşüm kanunu ) çıktığından beri konuşulmadığı kadar Kentsel Dönüşümü konuşur olduk. Öncelikle Ataevler bölgesinden başlanan ve müteahhitlerin devreye girmesiyle başlayan bu süreç ,bundan böyle hızla devam edecek gibi görülmektedir. Konak mahallesinde, deprem riski  altında olan 180 daireli site ile ciddi başlayan süreçte site sakinlerinin çektikleri sıkıntılar karşısında akıttıkları göz yaşlarının bu işin tetikçisi olduğunu söyleyebilirim.

Nilüfer ilçesinde daha evvel Kentsel dönüşüme ihtiyaç yok diyen Belediye yetkililerimiz; şimdilerde  özellikle Ataevler Mahallesi’nde bölgesel bazda bir çok siteyi içine alan çalışmalar başlatmış bulunmaktalar. Oysa vatandaşlarımız  ve müteahhitler  Kentsel Dönüşüm Kanunu nu yakinen takip ederek oldukça fazla yol almışlar ve Büyükşehir Belediyemizi ikna bile  etmişlerdir.

Dönüşümün rantabl olabilmesi için Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nce   1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarının plan hükümlerine “Riskli yapı tespit edilerek kentsel dönüşü yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir.” Şeklinde ekleme yapılmıştır .Bu Meclis Kararı da oybirliği ile alınmıştır. Kısaca Bursa’nın dinamikleri bu olaya sahip çıkmıştır.

Bundan sonra yapılması gereken başta siyasi partilerimiz ve tüm sivil toplum örgütlerinin halkın deprem riskine karşı korunması ve can sağlığını ilgilendiren bu konuya sahip çıkmaları olmalıdır.

Dikkat edilecek olursa buraya kadar yazdıklarımın çoğu 1987 yılında kurulan ve Bursa’nın gelecekteki konut ihtiyacının karşılamaya yönelik kurulan Nilüfer İlçesi’nin planlı bölgelerine aitti. Oysa bugün Nilüfer ilçemizde;  Karaman, İhsaniye, Esentepe, Fethiye ,Balat,  Ahmet Yesevi, Konak, Beşevler,  Kültür, Minareli Çavuş, Doğanköy gibi mahallelerimizde bir kısmı kaçak yapılaşmış ve bitişik nizamda olan bir çok sağlıksız konutumuz da  mevcuttur. İşte Bursa’nın gülen yüzü Nilüfer’in bir an evvel bu fiziki ve sosyal olarak sağlıksız yapılardan kentsel dönüşüm projeleri ile kurtarılması gerekmektedir.

Sonuç olarak , Büyükşehir Belediyemizin tüm meclis üyeleriyle verdiği bu kararı destekleyerek Kentsel Dönüşüm ve  Kentsel Yenilemelere deprem gibi sonuçları yıkıcı bir afet gelmeden acilen başlamalıyız diyorum.

Daha iyi , daha güzel bir Nilüfer dileklerimle.

Load More Related Articles
Load More By Celil ÇOLAK
  • Değişim Şart Oldu!

    Temelde her anne-baba oğul ve kızı arasında bazı düşünce farklılıkları da olsa, bir gün ge…
  • T.C, Bizi Biz Yapan Kimlik Kartı!

    Ana muhalefet partisi, yıllar sonra birinci parti olması, yerel seçim ardından ülkemizde b…
  • Herkes Asil Görevine!

    11 Ay öncesi ve sonrasını çok iyi okumak gerekir. Genel seçim başarısı, yerel seçimde tam …
Load More In KÖŞE YAZILARI
Comments are closed.