Home Duyuru BURSA’DA ÜRETİLİP DÜNYAYA İHRAÇ EDİLECEK!

BURSA’DA ÜRETİLİP DÜNYAYA İHRAÇ EDİLECEK!

- Guncellenme Tarihi: 7 Eylül 2016 16:21
6 min read
BURSA’DA ÜRETİLİP DÜNYAYA İHRAÇ EDİLECEK! için yorumlar kapalı
0

735986-renault-yeni-megane-sedan-i-tanitti-57d002e04387a

Renault “Yeni Megane Sedan”ı tanıttı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “Otomotiv sektöründeki her yatırım bizi elbette sevindiriyor ancak doğrusu binek otomobil üretimiyle ilgili yatırımlar daha da sevindiriyor.” dedi.

OYAK Renault’un yeni modeli “Megan Sedan”, “Dünyaya Bursa’ya” sloganıyla fabrika binasında düzenlenen törenle banttan indirilerek tanıtıldı.

Bakan Yardımcısı Çelik, törende yaptığı konuşmada, lansmanı gerçekleştirilen “Yeni Megan”ın sedan serisinin, Oyak Renualt ve Türkiye için hayırlı olmasını diledi. 

yeni-megane-sedan-tum-dunyada-bursadan-ihrac-edilecek-9338-dhaphoto3-57d00a1ca12bd

Türkiye’nin otomotiv sektöründe her geçen gün daha büyük bir küresel aktör haline geldiğini dile getiren Çelik, “Yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretme kapasitesine sahip olan Oyak Renault Fabrikaları, Türkiye’nin sektördeki güçlü üretim geleneğinin en iyi örneklerinden birisidir. Renault’un batı Avrupa dışındaki en yüksek kapasiteli fabrikasının ülkemizde olması bizim için bir gurur vesilesidir.” diye konuştu.

Çelik, Oyak Renault’un Türkiye’deki üretiminin her geçen gün daha da güçlendiğini vurgulayarak, 2015 yılı sonunda “Yeni Megane Hatchback” modelinin, bu yılın mart ayında ise “Yeni Megane Sport Tourer”in lansmanının yapıldığını hatırlattı.

Bugün tanıtımı yapılan yeni modelin 20’den fazla ülkeye ihraç edilecek olmasının Türkiye için son derece sevindirici olduğunu dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

“Ancak Megane Sedan modelinin ülkemiz için bir diğer önemli yönü şudur; geçtiğimiz yıl ülkemizde satılan her 4 otomobilden 3’ünü ithal etmişiz. Ülkemizde üretilen binek otomobillerin sınırlı olması nedeniyle, otomobil pazarımızdaki artış, bize büyük bir ithalat yükü oluşturuyor. Her geçen gün artan bu talebin Türkiye’de yapılan üretimden karşılanması sektörde ticaret dengesini korumamızı sağlayacaktır. Bu nedenle, otomotiv sektöründeki her yatırım bizi elbette sevindiriyor ancak doğrusu binek otomobil üretimiyle ilgili yatırımlar daha da sevindiriyor.”

Çelik,otomotiv sektörünün, üretim, gelir, ihracat, Ar-Ge harcaması ve istihdam gibi alanların hemen hepsinde Türkiye’nin en önde gelen sektörü olduğunu vurguladı.

“Otomotiv sektörü 2016 yılında da birçok yeni rekora imza atacak” 

Geniş bir yan sanayiyi besleyen otomotiv sektörünün, finans, sigorta, ticaret, servis, lojistik gibi alanlar için de büyük önem taşıdığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“1950’li yıllardan bu yana üretim yaptığımız bu sektörde gerçekten de çok başarılı bir performansımız var. 2015 verilerine göre, dünyada araç üretiminde 15’inci sırada, AB’de ise 5’inci sırada yer alıyoruz. AB‘de otobüs ve hafif ticari araç üretiminde birinci, kamyon üretiminde ise ikinci sıradayız. Geçtiğimiz sene, toplamda 1,4 milyon araç üretimiyle yeni bir rekor kırdık. 2016 yılının ilk 7 ayına baktığımızda da başarılı bir tablo görüyoruz. Geçen yılın aynı dönemine göre, otomotiv üretimimiz yüzde 7, otomotiv ihracatımız ise yüzde 10 oranında artış gösterdi. Ağustos ayında ise ihracatımız bir rekor kırdı. Ağustos ayında 1 milyar 680 milyon dolar ihracat yaptık ve tarihin en yüksek ağustos rakamına ulaştık. Öyle görünüyor ki otomotiv sektörü 2016 yılında da birçok yeni rekora imza atacak. Bu sektör, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yüzümüzü güldürmeye devam edecek.”

yeni-megane-sedan-tum-dunyada-bursadan-ihrac-edilecek-9338-dhaphoto4-57d00a21451ed

yeni-megane-sedan-tum-dunyada-bursadan-ihrac-edilecek-9338-dhaphoto2-57d00a178258d

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Duyuru
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın Hizmetlere Hızlı Başladı

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, seçimden önce verdiği sözleri yerine getirmeye baş…