Home EKONOMİ Memur ve emekli maaşları netleşiyor

Memur ve emekli maaşları netleşiyor

- Guncellenme Tarihi: 6 Haziran 2023 11:49
3 min read
Memur ve emekli maaşları netleşiyor için yorumlar kapalı
0

Memur, memur emeklisi ve SSK ve Bağkur emeklilerinin Temmuz zamları 5 aylık enflasyon verileriyle şekilleniyor. Memur ve emeklinin alacağı ücret için hesaplamalar yapıldı. En düşük memur maaşı ortaya çıktı.

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak ikinci dönem zammında rakam netleşiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücret, memur ve emekli maaşlarını etkileyecek mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Emekli ve memur maaşları her yıl ocak ve temmuz döneminde belirlenen toplu sözleşme oranına 6 aylık enflasyon farkının eklenmesiyle hesaplanıyor.

SSK ve BAĞ-KUR temmuzda belli olacak

2023 Ocak döneminde memur zammı enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı yüzde 8, Temmuz zammı yüzde 6 olarak belirlenmişti.

Temmuz zammını 6 aylık enflasyon oranı dönemlik memur zammı belirlenecek. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları temmuz ayında Ocak – Haziran dönemindeki enflasyon oranında artırılacak.

İkinci 6 ay için yüzde 13,26

TÜİK, şimdiye kadar 5 aylık enflasyon rakamlarını açıkladı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki toplam aylık enflasyon yüzde 13,26 olarak hesaplandı. Gelecek ay Haziran ayı enflasyonun da açıklanmasıyla 6 aylık rakamlar ortaya çıkacak.

Mayıs ayına kadar 5 aylık enflasyonla hesaplanan rakamlara göre memur ve memur emeklisi 2023 yılı ikinci altı ayı için yüzde 13,26 zam alacak. Bu rakamlara refah payı dahil değil.

Zamlı maaşlar ne kadar olacak?

Bu hesaplamalarla en düşük memur maaşı 12 bin 890 lira, memur emeklisi aylığı 8 bin 604 lira ve en düşük emekli aylığı 8 bin 494 lira olması bekleniyor.

Kaynak: ensonhaber.com, İHA

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Mustafakemalpaşaspor Belediye Hazırlık Maçına Çıkıyor

Geçtiğimiz sezon namağlup olarak Bölgesel Amatör Lig’e yükselerek rakip tanımayan Mustafak…

Foto Galeri

Rastgele Haber

Ortak Amaç Nilüfer

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i ziyaret eden Nilüfer Kaymakamı Murat Süzen başta okul eksiği …

casibom giriş