Home EKONOMİ Bedava ‘doğalgaz’ faturası dengeleri şaşırttı

Bedava ‘doğalgaz’ faturası dengeleri şaşırttı

- Guncellenme Tarihi: 6 Haziran 2023 11:46
4 min read
Bedava ‘doğalgaz’ faturası dengeleri şaşırttı için yorumlar kapalı
0

Mayıs ayı enflasyon verisi ‘bedava doğalgaz’ın etkisi ile aylık bazda yüzde 0,04 gelerek yaklaşık sıfırı gördü. Gelişme sonrasında tüketici fiyatları bazında Mayıs’ta en fazla fiyat düşüşü yüzde 100, en fazla fiyat artışı yüzde 37,1 ile ‘patates ve bazı yumru bitkiler’, ile söz konusu ayda ‘sıfır fiyat yöntemi’ uygulanan ‘şehir gazı ve doğalgaz’ında gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Mayıs ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,04 arttı. Yıllık olarak bakıldığında ise tüketici enflasyonu yüzde 39,59 oldu.

TÜİK verilerine göre, patates ve bazı yumru bitkilerin fiyatlarındaki artışı yüzde 18,87 ile çocuk giyimi, yüzde 15,51 ile erkek giyimi ve yüzde 10,56 ile kadın giyimindeki artışlar izledi.

Mayısta fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında, yüzde 10,5 ile oteller, pansiyonlar ve diğerleri, yüzde 10,04 ile taze meyveler, yüzde 7,54 ile yiyecek hizmetleri, yüzde 7,07 ile paket turlar, yüzde 6,51 ile içkiler, yüzde 6,17 ile kümes hayvanları eti yer aldı.

DOĞALGAZ HESAPLAMASINA SIFIR FİYAT YÖNTEMİ

Mynet’in haberine göre; Geçen ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 100 ile şehir gazı ve doğalgazda gerçekleşti. TÜİK, konut doğalgaz abonelerinin 24 Nisan 2023’ten 31 Mayıs 2023’e kadarki fatura kullanım bedellerinin devlet tarafından karşılanmasına yönelik karar doğrultusunda, TÜFE kapsamında yer alan doğalgaz fiyatının, Mayıs 2023 dönemine ilişkin hesaplamalar yapılırken dikkate alınacağını duyurmuştu. Buna göre, mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğalgaz için “sıfır fiyat” yöntemi uygulandı.

Şehir gazı ve doğalgaz fiyatlarını yüzde 17,72 ile sebze (patates ve bazı yumru bitkiler hariç), yüzde 6,40 ile yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler, yüzde 6,22 ile kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları, yüzde 3,82 ile kara yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığı, yüzde 1,82 ile elektrikli küçük ev aletleri, yüzde 0,65 ile tereyağı, yüzde 0,37 ile likit hidrokarbonlar, yüzde 0,21 ile makarna çeşitleri izledi. En az fiyat düşüşü ise 0,12 ile diğer katı ve sıvı yağlar ürünlerinde görüldü.

Kaynak: bursadabugün.com

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Mustafakemalpaşaspor Belediye Hazırlık Maçına Çıkıyor

Geçtiğimiz sezon namağlup olarak Bölgesel Amatör Lig’e yükselerek rakip tanımayan Mustafak…