Anasayfa EKONOMİ Burkay; “Turizmde yeni başarılar sektördeki birlik ve beraberlik ile gelecek”

Burkay; “Turizmde yeni başarılar sektördeki birlik ve beraberlik ile gelecek”

10 min read
Burkay; “Turizmde yeni başarılar sektördeki birlik ve beraberlik ile gelecek” için yorumlar kapalı
404

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Turizm Sektör Konseyi ilk toplantısını gerçekleştirdi. BTSO liderliğinde yürütülen HİSER Projesi’nin sektörün dünyaya açılmasını ve rekabetçiliğinin güçlenmesini sağlayacağını belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Turizm sektörümüzün birlik ve beraberliği sektörde yeni başarıların habercisi olacak.” dedi.

Türkiye’ye model projelerle bir uzmanlık merkezi haline gelen BTSO, 23 sektör konseyi ile sektörlerin geleceğini ortak akılla kurgulamaya devam ediyor. 2019 yılı yeni yol haritasını belirleyen Turizm Sektör Konseyi, ilk toplantısını Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirdi. Konsey üyeleriyle bir araya gelen BTSO Başkanı Burkay, tarih ve kültür başkenti Bursa’nın turizmden daha fazla pay almayı hak ettiğini söyledi. Dünyada Bursa gibi tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip şehirlerin az olduğunu ifade eden Burkay, “Bursa gibi birikimli bir şehirde yaşıyoruz. Şehrimizin kıymetini bilmeli, kentimizdeki bu zenginlikleri dünyaya iyi anlatmalıyız.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İLK PROJELERİNDEN

BTSO olarak turizm alanında birçok projeye imza attıklarını belirten Başkan Burkay, Ticaret Bakanlığı ile birlikte yürütülen HİSER Projesi’nin sektörün dünyaya açılmasında öncü bir rol üstlendiğini vurguladı. Hizmet sektöründe ilk HİSER Projelerinden birini hayata geçirdiklerini ifade eden Burkay, projede 27 firmanın yer aldığını belirtti. İhtiyaç analizinin tamamlandığı ve ilk eğitimi Aralık ayında gerçekleştirilen projenin firmaların rekabetçiliğini güçlendirme hedefiyle kurgulandığını açıklayan Burkay, “2019 yılı için eylem planımızı ve rotamızı belirledik. Sektörümüzün döviz gelirini artırmak adına Körfez ve Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra farklı coğrafyalardan yeni turistleri kentimize çekmeyi istiyoruz. Bakanlığımız önemli bir kaynak sunuyor. Bu kaynaktan sektörümüzün en iyi şekilde faydalanmasını amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HEM BURSA HEM SEKTÖR KAZANACAK”

BTSO olarak yürütülen UR-GE projelerinde birçok sektörün ihracatta önemli başarılar yakaladığını; bazı sektörlerde yoğun talep üzerine ikinci UR-GE projeleri hazırladıklarını vurgulayan Burkay, şöyle konuştu: “Bu yıl başlangıcını yaptığımız projenin sektörümüze faydalı olacağına yürekten inanıyorum. Sektörümüzden talep gelirse ikinci bir proje için hazırlık yapabiliriz. Artık firmalarımızın farklı hamleler içinde olması gerekiyor. HİSER projesi firmalarımız için büyük bir fırsat. HİSER ile hem Bursa hem sektörümüz kazanacak.”

“BUSINESS TURİZMİNDEKİ AVANTAJIMIZI İYİ KULLANMALIYIZ”

Başkan Burkay, Bursa’nın Almanya gibi ‘Business Turizmi’ne hakim bir bölge olduğunun altını çizdi. BTSO olarak 2013 yılından bu yana düzenlenen Ticari Safari Projesi ile önemli alıcıları Bursa’ya getirdiklerini; bu dönemlerde otellerin doluluk oranlarının yüzde 100’e kadar ulaştığını kaydeden Burkay, “2018’de 15’in üzerinde fuara imza attık ve yaklaşık 7 bin yabancı iş insanının Bursa’ya gelmesini sağladık. Bu hamlelerimiz hem kentimizin ticaretine hem de turizmine önemli katkı sağladı. Turizm sektörünün farklı kollarını harekete geçirmemiz lazım. Öncelikle herkesin bu işi sahiplenmesi gerekiyor. Sektör Konseyimizin ortaya çıkaracağı yeni formüllere ihtiyacımız var. Turizm sektörümüzün geleceğini konseylerimizden çıkacak kararlar belirleyecek. Bir uzmanlık merkezi olan Odamız, sektörümüzden gelen her talebe açık olacak.” dedi.

“KONSEY TURİZMDE ORTAK AKLIN MERKEZİ OLACAK”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan, Bursa iş dünyası olarak kentin turizm hacmine güç katan birçok projeye imza attıklarını söyledi. İş dünyası temsilcileri, akademisyenler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı Turizm Konseyi’nde Bursa’nın geleceği için önemli kararlar alınacağını ifade eden Aslan, “Sektörün ortak aklının merkezi olacak konseyimizin eylem planlarıyla kentimizin turizmine daha fazla değer katmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

 “KONSEYİMİZE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu, Bursa’nın turizm sektöründen daha fazla pay almasını hedeflediklerini ve Konsey olarak yeni dönemde farklı çalışmalara imza atacaklarını kaydetti. Turizm Konseyi’nde sektörün tüm dinamiklerinin yer aldığını ifade eden Ölçüoğlu, “Bursa için turizm konusu önemli. Konsey olarak ortak akıl anlayışıyla belirleyeceğimiz yol haritası sektörümüzün geleceğine yön verecek. Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra termal turizm ayağında da ciddi potansiyeli var. Uludağ’ı turizmde yeniden cazibe merkezi konumuna taşıyabiliriz. Sektör Konseyi olarak kentimizin turizm pastasından alacağı payı artırmak adına mesai harcamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından HİSER Projesi ve Küresel Fuar Acentesi’nin yeni çalışmalarıyla ilgili sunum gerçekleştirildi. Toplantıda sektör konsey üyeleri fikir alışverişinde bulundu.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Büyükşehir ‘yeşil’de kararlı

Bursa’nın ‘yeşil’ kimliğini yeniden kazanması için tüm imkanları zorlaya…