Anasayfa GÜNCEL BATMAN, AKKUŞ, MUDANYA SİVİL İNİSİYATİF ve CHP ZİHNİYETİ ÜZERİNE..

BATMAN, AKKUŞ, MUDANYA SİVİL İNİSİYATİF ve CHP ZİHNİYETİ ÜZERİNE..

23 min read
BATMAN, AKKUŞ, MUDANYA SİVİL İNİSİYATİF ve CHP ZİHNİYETİ ÜZERİNE.. için yorumlar kapalı
990

Olay Gazetesi köşe yazarı Mustafa Özdal bugünkü yazısında CHP Bursa il ve ilçe yöneticilerinin gerçekleştirdiği seçim değerlendirmesi toplantısını kaleme aldı. Konuşma deşifrelerinin yer aldığı yazıda Başkan Hüseyin Akkuş ciddi şekilde eleştirildi.

Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman ise; Mudanya Sivil İnisiyatif Grubunu eleştirerek çalışmalarına balta olduklarını dile getirdi, çift başlılık engellenmeli dedi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın çok sayıda CHP’li ile kavgasını Mudanya’da bilmeyen yok, keza Batman’ın ilçe başkanı olarak toparlayıcı ve birleştirici olması gerekirken Mudanya’daki İnisiyatif Grubundan İl başkanına dert yanmasını abesle iştigal olarak değerlendirmek mümkün. Keza; Genel  Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık en son seçim öncesinde Mudanya’ya geldiğinde Esnaf Odasına da ziyaret edeceklerini Başkan Akkuş’la birlikte Ergül Batman’a bildirdiklerinde Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın Esnaf Odası Başkanı Emir Ali Usta’yla arası açık olduğundan gelmek istemediğini söylediği de konuşuluyor. Ki o toplantıda hazır bulunan bir basın mensubu olarak Ergül hanımın suratından yere düşenin bin değil on bin parça olduğuna gözlerimle şahit oldum.

Batman’ın Başkan Türkyılmaz’ın sözünden çıkamadığı bir ilçe yönetiminde Akkuş’u eleştirmesi, seçim süreci boyunca sürekli CHP broşürü dağıtan, seçim ziyaretleri yapan İnisiyatif Grubuna söz söylemesi anlaşılır gibi değil.

Mudanya’da hem bazı meclis üyelerine karşı, hem kadın kollarında, hem gençlik kollarında sürekli bir dışlama, güç savaşları, gövde gösterileri olduğunu sağır sultan duydu. Ergül Hanım ilçe başkanı olarak CHP’den ve meclis üyeliğinden uzaklaştırılmaya çalışılan sonunda CHP’nin mecliste azınlığa düşmesini sağlayan Hayri Türkyılmaz’ı bu tavrından vazgeçirmesi, sözde barış zırvalarının arkasına saklanmak yerine yumruğu masaya vurup bu depremin toparlayıcısı olması gerekirdi. Fakat kendisi tam tersini yaparak onu başkan yapan Türkyılmaz’ın kanatları altında kalmayı, kavgayı körüklemeyi tercih etti.

Akkuş’un eleştirilecek en önemli yanlışı mezhepçi olarak bilinen 2 vekili listeden çıkaramaması olmasına rağmen bu konuda hiç eleştiri almaması da “bir gün işimiz düşer” zihniyetinden olsa gerek…

Nilüfer İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Özer Anaç’ın “Nilüfer’de oylarımız düştü, bunun sorumlusu biziz. HDP’ye oy gittiği söylendi. O halde önce HDP’nin alternatifi olacak bir parti olalım.” Söylemine “Bana HDP Propagandası yapma!” diyerek sert çıkan Hüseyin Akkuş’a burada hak vermemek mümkün değil. Bugün gündemden inmeyen CHP ve HDP’nin birbirini destekleyici ve aynı olarak algılanmasının, terör destekleyicisi olarak lansesinin ana sebebinin bu zihniyet olduğunu düşünüyorum.

Velhasıl CHP’de durumlar hep aynı… Muharrem İnce’nin öyle yada böyle oluşturduğu olumlu havanın akımına alt kadrolar ayak uyduramadı. Daha da beteri aşağı çektiler…

Mustafa Özdal arkadaşımı bu başarılı yazı için kutluyorum, zihniyete ışık tutuyor. CHP’nin içindeki muhalifler kimler, sosyal medyada eleştirenler mi yoksa bu eleştiriye maruz kalanlar mı daha çok CHP’li, gerçek CHP’yi ele geçiren bu zihniyet partiyi nereye taşır bunlar iyi irdelenmeli…

Bildiğim tek bir şey varsa o da sosyal demokratların CHP’nin HDP ile aynı olarak anılmasından çok rahatsız oldukları… Vakit; ana muhalefet partisi olan CHP’nin kendine çekidüzen verme, bu etiketten kurtulma vakti… Yoksa silinip gitmeye yada terör partisi olarak marka konumlandırması yapmaya ramak kaldı, bizden söylemesi…

Şimdi buyurun Mustafa Özdal’ın kaleme aldığı güzel yazısını okuyalım:

CHP’nin gergin toplantısında neler konuşuldu, kim kimi istifaya davet etti, Akkuş eleştirilere ne yanıt verdi?

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un seçim sonuçlarını değerlendirmek üzeremilletvekili adayları ve yönetimiyle yaptığı toplantılara değinmiştim.

Bugün, Akkuş’un ilçe başkanlarıyla yaptığı toplantıdan sızan bilgileri paylaşacağım.

Toplantıdan sızanların özetini paylaşmakla beraber, konuşulanların anlam bütünlüğünü bozmadan, can alıcı kısımlarını aktaracağım.

Bunu, yazdıklarımı yalanlamaya kalkanlar çıkarsa diye yazıyorum.

Toplantıya İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İl yönetim kurulu üyeleri Özgür Şahin, Erol Gülmez, Erman Aydıngün, Uğur Korkmaz, Eda Bayraktar, Eda Çolakçoban katıldılar.

Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular’ı Recep Gürel, Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal’ı ise Özer Anaç ile Cemal Eyüpoğlu temsil ettiler.

Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş toplantıya katılmazken, diğer ilçe başkanlarının tamamı oradaydılar.

Toplantının başında Uğur Korkmaz, iki tablo ile birlikte sunum yaptı.

İlk tabloda siyasi partilerin 1 Kasım seçimi ile 24 Haziran seçimlerinde aldıkları oylar vardı.

Buna göre Bursa ve ilçelerinde oy kaybı yaşandığı, sadece Büyükorhan’da 0,25 oranında oylarını arttığı bilgisi verildi.

İkinci tabloda ise CHP’nin Bursa’da İyi Parti ve HDP’ye giden oyları gösterildi.

İl Başkanı Akkuş, “Buraya  sizleri dinlemek ve görüşlerinizi almak için davet ettik. Ancak şunu hatırlatayım ki, biz (İl yönetimi)  sözümüzü tutarak, milletvekili adayı olmadık” dedi ve ardından ilçe başkanlarına söz verdi:

 

Kestel İlçe Başkanı Yıldıray Atlı: Oylarımız İyi Parti ve HDP’ye gitti. Bu iki parti bize zarar verdi.

 

Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru: Seçim sürecinde 5 dakika bile yanımızda durmadınız. (Hüseyin Akkuş’a yönelik) İlçeye geldiniz ama bize vakit ayırmadınız, kongrede bize muhalif olanların yanına gittiniz. İlçemiz, merkez sağın kalesidir. Ne bekleniyordu ki?

 

Akkuş: Bu eleştirinize katılmıyorum. Ben birlik ve beraberliğimizi  sağlamak için muhaliflere gittim. İlçedeki merkez sağ kökenli seçmeni kaybetmemek için stratejik davrandım.

 

Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar: Net konuşalım. Biz bu seçimi kaybettik. İlk kez oy verenler, İyi Parti ve HDP’ye oy verdi. İlçe yönetim kurulu olarak toplanıp, gereken neyse yapacağız!

 

Karacabey İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi: Seçimlerde çalışmadığımız iddialarını kabul etmiyorum. Ramazan olmasına rağmen, gece gündüz çalıştık.Bir konuya daha değinmek istiyorum.

Bu Pelin Çırpan, kim oluyor da Facebook hesabından  herkesi istifa çağırıyor. Neden bu kişiyle ilgili gereken yapılmıyor? (Çiftçi’ye, sosyal medya hesaplarından partiyi eleştiren kişilerle ilgili yaptırım uygulanması gerektiğini söyleyen Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru ve Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman da destek verdi)

 

Hüseyin Akkuş:Sosyal medyayla ilgili paylaşım yapanlara yönelik bir şikayetiniz varsa verin dilekçenizi.

 

Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman: Veriyoruz da ne oluyor? Daha önce çok sayıda dilekçe verdik size. Ne yaptınız ki bugüne kadar?

 

İl Yönetim Kurulu Üyesi Erol Gülmez: O dosyalar bende.

 

Orhangazi İlçe Başkanı Sevim Turan: Çok ciddi hatalar yaptık. Mesela gereksiz yere çok sayıda broşür dağıttık.  İl Başkanlığı’ndan yeterli desteği alamadık. Herkes sadece miting seyretti. Parti yöneticileri il, il Muharrem İnce’nin mitinglerini izlemeye gitti. CHP’liler sahada Muharrem İnce’ye oy istemedi, Muharrem İnce de CHP’ye oy istemedi. Zaten sandıktan da CHP’ye oy çıkmadı.

 

Keles İlçe Başkanı Ahmet Zekai Yılmaz : Biz Keles’te sayısal olarak oyumuzu arttırmışız ama yüzdesel olarak kaybımız söz konusu. Bu iş yerelde bitiyor. Ancak o kadar zor şartlarda mücadele ettik ki. Mesela, Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke, seçime 3 gün kala herkese iş sözü verdi. Bu şartlarda biz ne yapabilirdik ki?

 

Harmancık İlçe Başkanı Haşim Ali Arıkan: Öncelikle, merkez ilçe başkanlarını neden birarada göremiyoruz? Bazı konular var ama onlar ortada yoklar.

Nilüfer İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Özer Anaç: Bizi neden görmüyorsun?

 

Harmancık İlçe Başkanı Haşim Ali Arıkan: Seni kastetmiyorum, üzerine alma söylediklerimi. Seçime gelince. Zor şartlarda mücadele ettik. İl olarak 1 lira para göndermediniz. Milletvekili listelerini kendiniz yaptınız ve hiç kimseye bir şey sormadınız. Bana WhatsApp’tan milletvekili aday listemi istediniz. Bu, ciddiysetsizlikti.

 

İznik İlçe Başkanı Asiye Çalışkan: Biz bu seçimde sanki bir hayalete karşı mücadele ettik. AK Parti’nin ne yapacağını bilmiyorduk, çünkü sahada yoktular. Ancak sonuç ortada. Bu nedenle ilçe yönetimi olarak toplu bir şekilde istifa edeceğiz!

 

Hüseyin Akkuş: Hayır acele etmeyin. Ben sizi ziyaret edeceğim.

 

Yenişehir İlçe Başkanı Nejdet Sert: Partide çok ciddi bir ideolojik eksiklik var. Politika yapamıyoruz maalesef.

 

Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya: Başarılı bir seçim çalışması yürüttük.

 

Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman: Biz seçimlerde ciddi bir çalışma yaptık ama Mudanya İnisiyatif diye bir grup var ve bunlar çalışmalarımızı çok baltaladı. Çok başlılığa izin vermemeliyiz.

 

İnegöl İlçe Başkanı Necmi Demir: Benim Baykal sevdalısı olmadığımı bilmeyen yok ama bu  yaştan sonra milletvekili yaptığımız Baykal, Meclis’i açamayacak sağlık sorunları nedeniyle ve bu iş yine MHP’ye kalacak. Yine avantajımızı kaybedeceğiz. Bu hataydı. Diğer yandan milletvekili adayımız Erkan Dönmez çok iyi çalıştı, gecesini gündüzüne kattı. Çok ciddi promosyonlar dağıttı. Ancak listelerde hata yapıldı. Mesela Yüksel Özkan. 3 bin kişilik bir salonda Özkan’ı onurlandırmak için sahneye çağırdık ama 100 kişi bile alkışlamadı!

 

Osmangazi İlçe Başkanı Recep Gürel: Tabandan tavana çok ciddi bir değişme ihtiyacımız var.

 

Nilüfer İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Özer Anaç: Nilüfer’de oylarımız düştü, bunun sorumlusu biziz. HDP’ye oy gittiği söylendi. O halde önce HDP’nin alternatifi olacak bir parti olalım.

 

Hüseyin Akkuş: Bana HDP propagandası yapma!

 

Kestel İlçe Başkanı Yıldıray Atlı: Sen değerlendirme yapmıyor, bana cevap veriyorsun!

 

Özer Anaç: Ben HDP propagandası yapmıyor, solculuğumuzu tartışıyorum. Haşim Arıkan’ın sözlerine katılıyorum, İl’den destek almadan çalışma yaptık. İnce, iyi performans  gösterdi ama örgütler olarak onun altını biz dolduramadık. Yüksel Özkan nedeniyle örgütler çalışmadı

 

Hüseyin Akkuş: Sen Yüksel Özkan’ın kaç oy getirdiğini biliyor musun? Görükle’de 2 mahallede oylarımızı yüzde 75’e çıkardı.

 

Özer Anaç: Aday yaparken, Yüksel Özkan’ın 5 şehrin oylarını arttıracağını söylüyordunuz. Şimdi 2 mahalleye mi düştü etkisi? Yüksel Özkan daha örgütü tanımıyor, nasıl verimli çalışma yapacak? Bizim burada fikrimizi almak istiyorsunuz ama halk sandıkta fikrini söyledi. Fermuar yukarıdan aşağıya çözülür, aşağıdan yukarı değil. Listelerde inisiyatifi kim aldıysa, sorumluluk da onundur!

Anaç’ın, Akkuş ve yönetimini istifaya davet eden son cümlesini 3 kez tekrarlamasının ardından Akkuş, “ Bu, karşılıklı diyaloga dönüştü, toplantı bitmiştir” diyerek, toplantıyı sona erdirdi.

Kaynak: CHP’nin gergin toplantısında neler konuşuldu, kim kimi istifaya davet etti, Akkuş eleştirilere ne yanıt verdi? – Mustafa Özdal

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

YENİŞEHİR YOKLAMASI..!

Yoklama alalım: Gül ablacım, canım ablam burdasın, tamammm… Kumpascı Ercan, cebi mendilli …