Home FOTO GALERİ Fetih Müzesi Bursa’yı Sembolize Edecek

Fetih Müzesi Bursa’yı Sembolize Edecek

5 min read
Fetih Müzesi Bursa’yı Sembolize Edecek için yorumlar kapalı
0
927

Dündar: “Bursa Anıt Eser Kazanıyor”

 

Osmangazi Belediyesi, ‘Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi’ ile kente yeni bir anıt eser kazandırıyor. Gerek mimarisi gerekse tarihi ve sanatsal öğeleri ile Panorama Bursa 1326, bir müzenin ötesinde kenti sembolize edecek bir eser olacak.

 

Kamberler Parkı’nın yanında toplam 4 bin 300 metrekare alan üzerine inşa edilen Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Beylikten Cihan Devleti’ne giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından biri olan Bursa’nın fethini 3 boyutlu olarak anlatacak. Dünyanın en uzun kubbe açıklığına sahip panoramik müzesi olma özelliği taşıyan Fetih Müzesi inşaatında sona gelinirken, müze açılış için gün sayıyor. Mühendislik açısından özel bir yapı olan Panorama Bursa1326, 42 metre çapında kubbe açıklığına sahip. Beton kiriş olmadan inşa edilen müzenin kubbesine 360 derecelik panoramik resim ve onu tamamlayan üç boyutlu çalışma yapılacak. Kubbe içerisine yapılacak olan panoramik resim, ziyaretçilere uçsuz bucaksız bir gök kubbe altında olduğu izlenimini verecek. 3 boyutlu platformun bitiminde yükselecek olan kubbedeki resim ile müze, ziyaretçileri içine alarak Bursa’nın fetih götürecek. Fetih gününün üç boyutlu olarak yansıtıldığı canlandırma salonunun yanı sıra, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerin yer alacağı Panorama Bursa 1326, çevre dostu bina olma özelliği de kendi alanında bir ilk olacak.

 

“BURSA VE TÜRKİYE’YE DEĞER KATACAK”

 

Çalışmaları inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi, sadece Bursa’ya değil Türkiye’ye değer

katan bir eser olacak. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Müzenin inşaat çalışmaları tamamlandı. Kubbenin hem dış hem de iç bölümünde kaplama çalışmaları yürütüyoruz. Kubbenin kaplaması bittiğinde müzenin iç bölümündeki çalışmaların startını verip, sanat bölümünün montajına başlayacağız. Yılsonuna kadar müze ana hatlarıyla ortaya çıkacak. Gerek mimarisi gerekse tarihi ve sanatsal öğeleri ile Bursa bir anıt eser kazanmış olacak” diye konuştu.

 

“ZİYARETÇİLER TARİHİ YOLCULUĞA ÇIKACAK”

 

Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi ile tarihi ve kültürel değerlere sahip çıktıklarını ifade eden Başkan Dündar, “Müze, şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerimize, Osmanlı’nın kurulduğu yerde, tarihe yolculuk imkanı sunacak. Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun, beylikten cihan devletine doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa’nın fethini anlatacak. Panorama Bursa 1326, şehrimizin eğitim, ticaret ve turizm potansiyeline de önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

DCIM100MEDIADJI_0080.JPG
DCIM100MEDIADJI_0051.JPG
DCIM100MEDIADJI_0088.JPG

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de ‘Üzüm’ Vakti

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Karabalçık Üzüm Festivali’ birb…