Home FOTO GALERİ Osmangazi’de Temaşa-i Ramazan Coşkusu

Osmangazi’de Temaşa-i Ramazan Coşkusu

- Guncellenme Tarihi: 29 Mayıs 2017 12:12
6 min read
Osmangazi’de Temaşa-i Ramazan Coşkusu için yorumlar kapalı
0

Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Ramazan etkinlikleri, bu yıl Ziraat Parkı’nda kurulan Ramazan Sokağı’nda büyük bir coşku ve heyecanla başladı.

 

Geçtiğimiz yıllarda her gün farklı bir mahallede düzenlediği Hacivat-Karagöz, orta oyunu, illüzyon gösterisi ve fasıl gibi etkinliklerle vatandaşlara birbirinden güzel Ramazan akşamları yaşatan Osmangazi Belediyesi, bu yıl tüm etkinlikleri tek bir noktada topladı. Yenikaraman Mahallesi’ndeki Ziraat Parkı’nda kurulan Ramazan Sokağı’nda yer alan 23 stantta hemşehri dernekleri kendi yörelerine ait lezzet ve kültürleri vatandaşlara sunarken, gerçekleştirilen gösteriler ile de unutulmaya yüz tutmuş Ramazan etkinlikleri de günümüze taşındı.

 

Ramazan Sokağı’ndaki etkinlikler ilk olarak Mehter Takımı’nın gösterileri ile başladı. Ramazan ayının manevi atmosferini ve kültürel zenginliğini teneffüs etmek isteyen vatandaşların büyük ilgi gösterdiği programda Mehter Takımı’nın ardından sahneye, Ramazan denilince akla ilk gelen eğlence olan Hacivat-Karagöz çıktı. Çocuklar kadar büyüklerin de büyük bir keyifle izlediği, gülüp eğlendiği Hacivat-Karagöz gösterisinin ardından Osmangazi Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu üyeleri sahneye alarak, birbirinden güzel şarkıları seslendirdi. Osmangazi Belediye Tiyatrosu üyeleri tarafından sahnelenen orta oyunu ‘Kiralık  Konak’ gösterisinin ardından sahneye son olarak illüzyonist Abduri çıktı. Yaptığı gösterilerle Abduri, başta çocuklar olmak üzere tüm vatandaşlara keyifli anlar yaşattı.

“RAMAZAN’IN MANEVİ RUHUNU BİRLİK OLARAK YAŞIYORUZ”

 

Ramazan Sokağı’nın açılışını yapan ve tüm vatandaşların Ramazan ayını tebrik eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar,  “Osmangazi Belediyesi olarak vatandaşlarımızın, Ramazan ayını en güzel şekilde geçirmesi adına çalışmalar yürütüyoruz. Toplumdaki dayanışma ve yardımlaşma duygularının gelişmesi adına programlar yapıyoruz. Amacımız vatandaşlarla iç içe olarak Ramazan ayının manevi duygularını hep birlikte yaşamak. Osmangazi’nin 136 mahallesine giderek vatandaşlarımızın yanında oluyoruz. Ramazan etkinliklerini daha önce her akşam farklı bir mahallemizde düzenliyorduk. Bu yıl konsept değişikliği yaparak, tüm etkinliklerin tek bir noktada olacağı Ramazan Sokağı’nı kurduk. 29 gece burada çeşitli etkinliklerimiz olacak. 23 farklı hemşehri derneğimiz bizimle birlikte olacak. Her akşam farklı bir derneğimiz kendi yöresine ait bir gösteri düzenleyecek. Belediyemizin ve derneklerimizin işbirliğinde vatandaşlarımıza birbirinden güzel Ramazan  akşamları yaşatacağız” dedi.

 

“90 BİN KİŞİYİ İFTAR SOFRALARINDA BULUŞTURACAĞIZ”

 

Ramazan’da ihtiyaç sahibi vatandaşlarında her zaman yanında olacaklarını ifade eden Başkan Dündar, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için erzak yardımlarımız olacak. Ayrıca Eskici Mehmed Dede Aşevi, Elmasbahçeler Kültür Merkezi, Soğanlı Kültür Merkezi ve Sakarya Kimsesizler Evi’nde kuracağımız iftar sofraları ile her gün yaklaşık 2 bin kişiye iftar vereceğiz. Somuncu Baba Evi’nde de her gün Somuncu Baba’nın manevi ruhuna uygun şekilde somun ekmek ve çorba ikramımız olacak. Yaklaşık 90 bin kişiyi iftar sofralarında buluşturacağız. Ayrıca yurt dışında da iftar programları düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa, Su Altyapı Teknolojileriyle Türkiye’ye Örnek

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BUSKİ’ye bağlı faaliyet gösteren Veri Tabanlı …