Anasayfa FOTO GALERİ ŞEHİTLER DİYARINDA ŞEHİT AİLELERİNİN ONUR VE GURUR GÜNÜ

ŞEHİTLER DİYARINDA ŞEHİT AİLELERİNİN ONUR VE GURUR GÜNÜ

7 min read
ŞEHİTLER DİYARINDA ŞEHİT AİLELERİNİN ONUR VE GURUR GÜNÜ için yorumlar kapalı
598

Gemlik Belediyesi’nin Gemlik Kent Konseyi ile birlikte organize ettiği Gemlik Şehit Ailelerine yönelik Çanakkale Gezisi bir kez daha büyük ilgi gördü. Şehit Aileleri Derneği ve Gemlikli Şehit Ailelerinin katıldığı Gemlik kafilesini Şehitler Diyarına götüren Belediye onur ve gurur dolu toprakları ziyaret ettirdi. Gelibolu, Eceabat, Alçı Tepe Köyü, Şehitlik Anıtı ve çevresi ile 42 Şehitliğin bulunduğu bölgedeki çok sayıdaki şehitlik anıtlarını gezen Gemlikliler, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yanı sıra, 25 Nisan tarihli kara savaşlarının başlangıç tarihini de yâd edip, dualarını esirgemediler. Geziye Gemlik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hüseyin Bıçakçı, Gemlik Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Çelik ve çok sayıda Şehit Ailesi katıldı.

Yaklaşık 50 kişilik kafile sabahın erken saatlerinde Gelibolu’ya ayakbastı. Gemlikli kafilenin ilk durağı Gelibolu’dan sonra Eceabat ilçesi ve Seyit Onbaşı Şehitliği ve Mecidiye Tabyası oldu. 16 Silah arkadaşını gemiden yapılan bombardıman sonucu kaybeden Seyit Çavuş’un 276 kiloluk topu sırtına alarak Ocean isimli İngiliz gemisini batırdığı bölge kafilenin duygusal anlar yaşamasına neden oldu.  Rehberlerin eşliğinde yapılan gezide, 63 kişilik birliğiyle 3 bin İngiliz askerine karşı savaşan ve Çanakkale Savaşlarının seyrini değiştiren Yahya Çavuş ve birliğinin anıt mezarı gezildi. Bu bölümde Yahya Çavuş ve silah arkadaşlarının anıt mezarının yanı sıra İngiliz askerlerinin anıtının da bulunduğu bölgede de siperleri, anıtı, mezarları ve mevzi tünellerini gezen Gemlikliler, Seddül Bahir Savaş Malzemeleri Müzesinde de hüzünlü anlar yaşadı. Birbiriyle çarpışan mermiler, Türk askerlerinin malzeme, kıyafet ve yiyecek takımları ile Fransız, Anzak ve İngiliz Askerlerinin malzeme, silah, yiyecek gibi eşyalarının karşılaştırıldığı ve büyük haritalar ve sunumlarla renklendirilen müzede, Sahra Sargı Hastanesi, cephaneler, irtibat sağlanma, dinlenen askerler ve Seyit Çavuş figürleri de mankenlerle canlandırıldı.

Arı Burnu Bölgesinde Anzakların 64 bin askerle çıkarma yaptığı savaşın en çetin geçtiği arazi de gezildi. Her yıl 25 Nisan’da Şafak Ayinine katılan binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalıların da konakladığı bölgeyi karış karış gezen Gemlikliler, kara savaşlarının en çetin geçtiği bölgede, 102. yıl dönümünün hüznünü, onurunu, gururunu ve insanlığın savaşı yenişini kutlayıp, anıp, doyasıya yaşadılar. 28 Haziran 1915 tarihinde Uluslar Arası Savaş Kuralları hiçe sayılarak bombalanan ve binlerce Türk ve yabancı askerin şehit ve yok edildiği Sargı Bölgesi de gezenleri gözyaşlarına boğdu. Gemliklileri en çok etkileyen bir başka şehitlik bölgesi ise tamamı şehit olan 57. Alay şehitliği oldu. Geziye katılan emekli İmam Hatip Süleyman Yedek, burada Kuran Tilaveti verip, dualar okudu. 125. Alay, Anafartalar Tepesi, Conk Bayırı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün göğüs cebindeki saate isabet eden Şarapnel Parçası bölgeleri de gezenleri Çanakkale Savaşları’nın gerçekleriyle yüzleştirdi. Alçı Tepe Köyü ve Çevresinde de gezip, incelemelerde bulunan Gemlikli Şehit

Aileleri, Gelibolu Yarımadası turunu dualar, onur ve gurur dolu duygularla geride bıraktılar.

Gemlik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hüseyin Bıçakçı, Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim ve Genel Sekreteri Mehmet Çelik’e teşekkür ederek, her zaman sosyal ve kültürel projelerde yanlarında yer aldıklarını söyledi. Çanakkale Gezisinde, Şehit Aileleri olmanın haklı onur ve gururunu bir kez daha yaşayıp, onarılmaz hüzünleriyle birleştirdiklerini kaydeden Bıçakçı, 26 Ağustos’ta da Afyon’a gideceklerini açıkladı. Gemlik Belediyesi’nin destekleriyle Afyon’da Zafer Yürüyüşüne katılacaklarını bildiren Dernek Başkanı Hüseyin Bıçakçı, oldukça anlamlı sosyal ve kültürel projeler ile gezilerin süreceğini sözlerine ekledi.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Bayanlara İstihdam, Mobilyaya Nitelikli Eleman Sağlayacak Kurs Başlıyor

İnegöl Belediyesi, mobilyanın başkenti İnegöl’de bayanlara istihdam, mobilya sektörüne de …