Home GÜNCEL “30 YILDAN FAZLA ÇALIŞANLARIN GERİ KALAN YILLARININ DA İKRAMİYESİNİ ÖDEMEYE BAŞLADIK”

“30 YILDAN FAZLA ÇALIŞANLARIN GERİ KALAN YILLARININ DA İKRAMİYESİNİ ÖDEMEYE BAŞLADIK”

- Guncellenme Tarihi: 18 Mart 2017 12:27
11 min read
“30 YILDAN FAZLA ÇALIŞANLARIN GERİ KALAN YILLARININ DA İKRAMİYESİNİ ÖDEMEYE BAŞLADIK” için yorumlar kapalı
0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “30 yıldan fazla çalışanların geri kalan yıllarının da ikramiyesini ödemeye başladık. Toplam 90 bin emekliye 700 milyon lira ilave farklarını ödemeye başladık.” dedi.

Müezzinoğlu, Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Hasanbey Hamamı Kültür Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 18’e indirileceğini belirtti.

Bu konudaki eleştirilere değinen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Bir sistemi doğru kurgulamak için yapılan yolculukta, nasıl oluyor da bu kadar basit bir cümleyle, ‘2 yılda 18 yaşındaki çocuğu emekli yapacaklar. Bunlar da kendi çocukları olacak.’ diyor. Millet de bu kadar kıt akıllı, hani kendisi gibi demeyeceğim, onları seçecek. Millet seni niye seçmiyor yıllardır? Seni neden yıllardır iktidar yapmıyor? Millete yanlış yapmazsan, millete hizmeti doğru verirsen millet seni baş tacı olarak taşır merak etme Kılıçdaroğlu. Yalan söyleyerek, saptırarak, milleti kandırarak ve çarpıtarak bu milletin kaderiyle oynamamalısın.”

Müezzinoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini anımsatarak, “Annelere diyor ki, ‘Bakın kendi çocuklarını 18 yaşında milletvekili, 2 yıl sonra da milletvekili emeklisi yapacaklar.’ diyor. CHP gibi bir partinin genel başkanı, milletin gözünün içine baka baka, milleti yanıltacak sözler söyler mi?” ifadelerini kullandı.

“Emeklilik Ortalama Yaşını 52’ye Getirdik”

Türkiye’de emekli olup da yaşa takılanları ve erken yaşta emekli olanları örnek gösteren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Şu anda benim yaşa takılan kardeşlerim var. Yaşa takıldığı halde 48 yaşında emekli olanlar var. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi’nde üçüncü dönem milletvekilliği yapıyor olmasına rağmen yaşa takılan milletvekilleri var, takılacak. Vatandaş nasıl takılıyorsa o da takılacak. Bursa’da rastladım geçenlerde, 33 yaşında emekli olunan bir sistem, emekliyi mağdur etmeden, sağlıklı bir sistem olabilir mi? Biz ilk defa emeklilik ortalama yaşını 52’ye getirdik. Ama hala 47-48’de emekli olanlar var. 2036 yılında erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşından önce emekli olamayacak. Bugün Almanya’da 65 yaşından önce emekli olan tek bir kişi yok. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde 65 yaşından önce

Müezzinoğlu, Türkiye’nin en büyük potansiyelinin gençler olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gençlere güvenmek gerek. Bu gençlere inanmayarak, bu gençlere işimize geldiği zaman güvenip işimize geldiği zaman da güvenmeyerek geleceğimizi güçlü kılamayız. 18-24 yaş arasındaki gençlere diyoruz ki ‘Mahallenin muhtarını seçebilirsin, ama mahallenin muhtar adaylığına talip olamazsın.’ Bırak olsun, ne olacak? Bu genci mahalleli seviyor. Belki oradan yarın bir Recep Tayyip Erdoğan çıkacak. Neden korkuyorsun gençten? ‘Bana güven’ deyip de ‘Sana güvenmiyorum’ diyen bir anlayış demokrasi, gence saygı olabilir mi? Bir taraftan 18 yaşında akıl baliğsin, cumhurbaşkanına, belediye başkanına, belediye meclis üyesine, muhtara oy verebilirsin ama sen belediye meclis üyesi, muhtar azası bile olamazsın. Neden? ‘Sen daha çoluk çocuksun.’ Bizim medeniyetimizde ‘Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın’ diye gençlere cümle söylersin. Samimi olalım, iki yüzlü olmaya gerek yok. Gençlere güvenmeyen geleceğine hakim olamaz. Geleceğini şekillendiren gençlerine güvenerek, oralardan yeni yeni Recep Tayyip Erdoğan’lar çıkartamayan büyük bir medeniyetin yolculuğu yapamaz. Ama CHP buralardan yeni Kılıçdaroğluları çıkacak diye korkuyorsa, gençlere haksızlık yapmaya hakkı yok.”

Emeklilere Ödenen Promosyon

Geçtiğimiz günlerde emeklilere yönelik başlayan promosyon ödemeleriyle ilgili konuşan Bakan Müezzinoğlu, “Şu ana kadar emekliye 4.5 milyar lira banka promosyon ödemesi yaptık. Eski kanuna göre 30 yıldan fazla çalışan emekliye sadece 30 yıllık ikramiyesi ödeniyordu. 3 ay önce düzenleme yaptık kanunda. 30 yıldan fazla çalışanların geri kalan yıllarının da ikramiyesini ödemeye başladık. Toplam 90 bin emekliye 700 milyon lira ilave farklarını ödemeye başladık. Bu ay içinde 700 milyon lira emeklilerimize o haklarını ödeyeceğiz ve o hak mağduriyetlerini gidereceğiz. Promosyonda 4,4 milyar promosyon haklarını verdik.” dedi.

 1915 Çanakkale Köprüsü

Müezzinoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de temel atılacağını belirterek, “İnşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Çanakkale Boğazı da artık karadan köprüyle geçilebilecek ve yine dünyaya medeniyet yolculuğuna güçlü bir köprüyü, nasıl tarihi geçmişimizde Mimar Sinan köprüleriyle anılıyorsak şimdi de Yavuz Selim, 1915 Çanakkale köprüleriyle, tarihi geleceğe güçlü yolculuğu yapacağız.” diye konuştu.

Burada temel gücün millet ve onun potansiyeli, medeniyet değerleri, güçlü irade ve asalet olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu aziz millet, asil, mayası temiz ve sağlam, cesur bir millettir. 15 Temmuz akşamı da bunu gösterdi. Bu ülkeye ve millete ihanet eden kim varsa ona karşı yüreğini siper edecek, canını feda edebilecek bir duruşla yine kaderine, milletine, demokrasisine ve büyük hayallere yürüme anlayışına sahip çıktı. Bu nedenle süreçler önümüzde millet adına, daha güçlü ve istikrarlı olabilmesi milletimize bu büyük hedeflere daha hızlı yürümesinin altlığını oluşturacaktır. Zaman zaman çok partili demokratik hayatımızda milli irade milletin elinden vesayet odaklarına verildi. Vesayet odakları ikide bir milletin ümüğünü sıktı, milleti krizlere sürükledi, ağır bedeller ödetti.”

Açılış törenine Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay da katıldı.

Bakan Müezzinoğlu, açılışın ardından esnafı ziyaret etti.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa, Su Altyapı Teknolojileriyle Türkiye’ye Örnek

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BUSKİ’ye bağlı faaliyet gösteren Veri Tabanlı …