Home Duyuru İMO BURSA ŞUBESİ YÖNETİMİ, İŞ TEFTİŞ BURSA GRUP BAŞKANI ATA’YI ZİYARET ETTİ…

İMO BURSA ŞUBESİ YÖNETİMİ, İŞ TEFTİŞ BURSA GRUP BAŞKANI ATA’YI ZİYARET ETTİ…

- Guncellenme Tarihi: 6 Aralık 2016 10:09
6 min read
İMO BURSA ŞUBESİ YÖNETİMİ, İŞ TEFTİŞ BURSA GRUP BAŞKANI ATA’YI ZİYARET ETTİ… için yorumlar kapalı
0

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, İş Teftiş Bursa Grup Başkanı Yaşar Ata’yı ziyaret etti. Ziyarette konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, iş güvenliği uzmanı, işverenden ücret aldığı sürece inşaat sektöründe sağlıklı bir iş güvenliği denetimi gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.  

 

BURSA- İş Teftiş Bursa Grup Başkanı Yaşar Ata, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu’nu makamında ağırladı. İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, Yönetim Kurulu üyesi Fatih Canbazoğlu, Şube Sekreteri Ayşegül Kebir ve İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyon Başkanı Hülya Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ziyarette inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği, uygulamalar konusunda yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

 

ATA: GÜVENLİKTEN TASARRUF EDİLMEZ

 

İş Teftiş Bursa Grup Başkanı Yaşar Ata, sivil toplum örgütleri ile diyalogun önemli olduğunu belirterek, işçi ve işverene bu sayede ulaşmanın kolaylaşacağını ifade etti. İnşaat ve maden sektörünün iş sağlığı ve güvenliği konusunda en çok sorun yaşanan alanlar olduğuna dikkat çeken Ata,  sorunun kaynağında çözüme ulaşmasının gerektiğini söyledi. İnşaat sektöründeki ölümlü iş kazalarında, yüksekten düşmenin ilk sırada geldiğine dikkat çeken Yaşar Ata, “TSE belgeli iş güvenliğine uygun iskeleler kullanılmalı. Tasarruf etme düşüncesi olmamalı. Güvenlikten tasarruf edilmez. Güvenlik artık ek bir maliyet olarak görülmemeli. İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmamasından doğacak iş kazalarının veya uygulanacak cezaların maliyeti, tedbirlerin alınması için gerekli maliyetten çok daha yüksek. Bu nedenle iş güvenliği ile ilgili alınacak tedbirler işverenlere maddi anlamda da pozitif katkı sağlayacaktır” dedi.

Denetimlerin ve cezaların ardından sahada gelişmeler bulunduğunu da kaydeden İş Teftiş Bursa Grup Başkanı Yaşar Ata, işçi, işveren ve sivil toplum örgütlerinin iş birliği ile bu gelişmelerin hızlandırılacağını vurguladı.isteftisgrubuziyaret-1

 ALBAYRAK: UYGULAMA EĞİTİMLERİNDE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ

İş Teftiş Bursa Grup Başkanlığı ve İMO Bursa Şubesi işbirliği ile şantiyede görev alan inşaat mühendisleri ve iş güvenliği uzmanlarına uygulama eğitimleri verilebileceğini söyleyen İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak ise, uygulamanın arttırılması ile iş sağlığı ve güvenliği kavramının oturacağını dile getirdi.

İş Sağlığı ve Güvenliği ile Müteahhitlik yasalarının yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Albayrak, “İşveren ile ücret alışverişi olan iş güvenliği uzmanı, işvereni nasıl denetleyebilir. Bu denetim sağlıklı olmaz. Bu nedenle biz uzun süredir havuz sistemi oluşturulması gerektiğini dile getiriyoruz. İş güvenliği uzmanı oluşturulan havuz sisteminden ücretlerini almalı, denetimlerini özgürce gerçekleştirebilmeli. Bu konudaki önerilerimizi ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ilettik” diye konuştu.

CANBAZOĞLU: MÜTEAHHİTLİK KANUNU SİL BAŞTAN DÜZENLENMELİ

 İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Canbazoğlu da, “inşaat sektörü sanal sorumluluklar üzerinden yürüyor” diyerek müteahhitlik kanununun sil baştan düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Duyuru
Comments are closed.

Benzer Haberler

Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Günü

Bugün Ankara’da siyasi partilerin bayramlaşma günü. Partiler karışılıklı olarak birb…