Home Duyuru Bursa Uludağ’a HGS ve OGS sistemi geliyor…

Bursa Uludağ’a HGS ve OGS sistemi geliyor…

- Guncellenme Tarihi: 3 Ekim 2016 17:41
6 min read
Bursa Uludağ’a HGS ve OGS sistemi geliyor… için yorumlar kapalı
0

Kış turizminin gözdesi olan Uludağ’ın zirvesine çıkan araçlar için hızlı ve otomatik geçiş sistemi geliyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar ile iş yeri olan esnaflar  OGS ve HGS sistemine büyük tepki gösterdi.

Türkiye’nin dört bir yanında uygulanan ve araçların hızlı geçişini sağlayan OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) ve HGS’nin (Hızlı Geçiş Sistemi) Uludağ’daki gişelere de uygulanması planlanıyor.

Bu sistemin bölgedeki esnafı ve  mahalleleri mağdur edeceğini ifade eden vatandaşlar, gişelerin önünde toplandı.
Uludağ’a girişte motosiklet 6, otomobil 9, minibüs 27, midibüs 45 ve otobüsler 90 lira ödüyor.

Yapılan uygulamanın avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olacağını belirten Uludağ esnaflarından kayak ve snowboard öğretmeni Kürşat Yıldız, “Biz yasal anlamda sistemin işleyişine son derece saygılıyız. Fakat bu bölgede bu sistemin dezavantajı ortaya çıkacak. Yeri geldiğinde günde 15 kere şehir merkezine gidip geliyoruz. Burada köylüler de günde birçok kez giriş çıkış yapıyor. Nasıl hareket edeceğiz? Uludağ Türkiye’nin gözde kayak merkezlerinden biridir. Ufak yanlışlıklar bu merkezi bitirme anlamına getirmektedir. Yerli ve yabancı turistler açısından tabi ki bir sistem olsun ama buradaki esnafla alakalı nasıl işler bilemiyorum” dedi.

Kış sporunun doğa ile mücadele olduğunu ifade eden Yıldız, “Burada bu sistem uygulanırken, 2 metreyi aşkın kar yağdığında bu sistemi okuma şansları yok. Görevliler burada bu işi zaten yerine getiriyor. Ekstra bir sistemle burayı köreltmelerine bir anlam veremiyoruz. Bu sistem gelmeden önce ilk olarak bizimle istişare yapılması gerekiyor. Uludağ sadece 90 gün iş gören bir bölge olduğu için bu sisteme gerek yok. Sömestri tatillerinde insanlar buraya geldiğinde biraz yoğunluk oluyor. Onun dışında dağ zaten sakin işliyor. Bu geçişi biz daha da zorlaştırırsak, Uludağ esnafı da verimsizleşir. Zaten büyük sıkıntılarla uğraşıyoruz. Artık bizim insanımız bile tatilini Avrupa’da yapıyor. Bu sistemi getirirken herkes ile istişare yapılması gerekiyor” diye konuştu.

1000 nüfuslu Soğukpınar Mahalle Muhtarı Mehmet Şirin ise, “Ben burada doğdum büyüdüm. Atalarım burada doğdu, büyüdü. Uludağ’ın eteğinde yaşayan bir köyüz. Ama Uludağ’ın eteğinde olmamıza rağmen, İstanbul’daki Ankara’daki gibi Uludağ’a yakın değiliz. Çünkü daha Uludağ’ın kimin olduğunu bilmiyoruz. Belediyenin mi? Bakanlığın mı? Böyle bir paralı sistemde biz iyiden uzaklaşacağız. Ama kaçakçılık yapmayız. Ormanda bir kıvılcım çıksa ilk olarak biz koşarız. Uludağ’a yardıma koşanlar olsun, esnaf olsun bu parayı her girip çıktığında verecekse yazık günahtır. Kışın kar yağdığında ise esnaf olsun vatandaş olsun. Plakaları kapandığında 10 kat cezai işlem uygulanırsa çok mağdur olacaktır” şeklinde konuştu.
Sistemin bu kış sezonunda uygulamaya başlayacağı ifade edildi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Duyuru
Comments are closed.

Benzer Haberler

19 Mayıs Bursa Gençlik Şenliği ile Doyasıya Yaşanıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamınd…