Home EKONOMİ MARMARABİRLİK’TEN İLK ÖDEME 13 KASIM’DA

MARMARABİRLİK’TEN İLK ÖDEME 13 KASIM’DA

- Guncellenme Tarihi: 13 Kasım 2015 11:51
5 min read
MARMARABİRLİK’TEN İLK ÖDEME 13 KASIM’DA için yorumlar kapalı
0

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2015-2016 ürün alım kampanyası kapsamında üreticilere ilk ödemenin 13 Kasım Cuma günü yapılacağını açıkladı. Asa, “İlk ödeme 12 milyon TL tutarındadır. Ortaklarımız ödemeyi aynı gün hesaplarından alabilirler” dedi.

Bu yıl zeytinin erken olgunlaşması nedeniyle ürün alımlarına 26 Ekim’de başlandığını belirten Asa, bugüne kadar 54 milyon 300 bin TL bedel karşılığında 9 bin 500 ton ürün alındığını söyledi. Asa, ürün alımlarının devam ettiğini vurgulayarak, üreticilerin verdiği toplam rekolte beyanının ise 50 bin ton olduğunu bildirdi. Ürün alım sürecini değerlendiren Başkan Asa, “Göreve geldiğimiz günden bu yana her zaman üreticinin yanında olacağımıza söz vermiştik, yine sözümüzü tuttuk. Fiyatlarımızı tavan fiyatta 180 dane için 7.90 TL, taban fiyatta 410 dane için 3.25 TL, yağlık zeytinde ise 2.70 TL olarak açıkladık. Fiyatlarla ilgili üreticilerimizden oldukça olumlu tepkiler alıyoruz. Ziraat odaları başkanlarımız da Marmarabirlik’in açıkladığı fiyatlardan memnun olduklarını ortak bir açıklamayla ifade ettiler. Marmarabirlik bu rakamlarla üreticisinin yanında olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” diye konuştu.

 

“ORTAKLAR KOOPERATİFİNE SAHİP ÇIKSIN”

Asa, bu yıl Marmarabirlik’te kotasız alım yapılmasına rağmen bazı kooperatiflerde ürün teslimatının düşük olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Üretici ortakların rekolte beyanını kota olarak algıladığını, ana taahhüt, rekolte beyanı ve kotayı karıştırdıklarını görmekteyiz. Bu sene ortakların beyan ettikleri ürün miktarının tamamını almak üzere kampanyamızı başlattık. Marmarabirlik’in ürün alım şartları ve fiyatları, üreticilerin lehine olmasına rağmen bazı kooperatiflerimizde ortak bazlı ürün teslimatının düşük olduğunu görmekteyiz. Ortaklarımız Marmarabirlik fiyatlarının altında ürün satışı yapmaktadır. Marmarabirlik bu kampanya döneminde kota uygulamamaktadır. Üreticilerimiz de beyan ettikleri ürünü teslim ederek kooperatiflerine sahip çıksınlar. Ortaklarımızın kampanya bitiminden hemen sonra gübre, zirai ilaç dağıtımı ve çeşitli desteklerden faydalanabilmeleri için beyan ettikleri ürün miktarını mutlaka teslim etmeleri gerekmektedir.”

 

 “İKİNCİ ÖDEME 27 KASIM’DA”

Başkan Asa, ürün bedeli ödemeleri için ödeme takviminin belirlendiğini de anımsatarak, “2015-2016 kampanya döneminde ürün alım bedelleri için yaklaşık 200 milyon TL’lik bütçe ayırdık. Ürün alımlarına ilişkin birinci dilim ödeme 13 Kasım Cuma günü yapılacak. İkinci ödemenin 27 Kasım, üçüncü ödemenin 11 Aralık ve dördüncü ödemenin de 25 Aralık Cuma günü yapılmasını kararlaştırdık. Ürün alım bedellerinin yüzde 60’ı peşin ödenecek, kalan kısmı da kampanyadan sonra değerlendirilecek. Yağlık zeytin bedelleri ise her hafta cuma günü ödenecek” ifadelerini kullandı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bayram Tatilinde Hava Yolunda Rekor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bayram tatilini kapsayan 5-14 Nisan tarih…