Home KÖŞE YAZILARI BEYNİN MUCİZELERİ

BEYNİN MUCİZELERİ

- Guncellenme Tarihi: 2 Eylül 2015 23:31
6 min read
BEYNİN MUCİZELERİ için yorumlar kapalı
0

Hayat her gün yeniden başlıyor. Hiçbir an bir ötekiyle aynı değildir. Dün dünde kaldığına göre geçmiş tecrübeler de birer öğrenmedir. Ancak yarını imgeleme gücüyle istendik bir şekilde inşa etmek varken neden geçmişe takılıp kalalım?

Geleceği Allahtan başka kimse bilemez elbette, ama özgür irademiz ve seçimlerimizle yarınlarımızı şekillendirebiliriz.

Bilim adamları bir şeyi hayal ettiğimizde de nöronların bağ yaptığını ispatlıyorlar. Örneğin; yüzüyormuş gibi hayal ettiğinizde de, yüzmeyi öğrendiğinizde de nöronlar aynı şekilde bağ yapıyor. Yani sağ beynin işlevi olan imgeleme ile beyni ikna ettiğinizde mucizeler gerçek olabiliyor.

Yaratıcı canlandırma da denilen imgeleme; belirli bilinç durumlarını, olayları, şartları zihinde hayal etmek demektir.

Başka bir tanımla yaratıcı imgeleme yaşamımızda olmasını istediğimiz şeylere ulaşmak için hayal gücünü kullanma yeteneğidir.

İmgeleme; zihinde bir fikir ya da resim yaratma yeteneğidir.

İmgeleme ile fiziksel, duygusal, zihinsel ya da ruhsal düzeyde ne istiyorsak elde edebiliriz.

Beyin; gözden gelen verileri, birbirine eklenmiş film karelerinin toplamı olarak algılar. Bunu yaparken önce uyarıları temel biçimlere, verilere, desenlere ayırır. Sonra bunları hafızamızda kayıtlı verilerle karşılaştırıp bunları duygularla, önceden yüklenmiş anlamlarla ilişkilendirir ve gördüğü her şeyi boyar.

Gerçek diye algıladığımız şeyler, sadece beynin bir işleviyse, beyni etkili kullanarak, istediğimizi yaşayabiliriz. Bilim adamları bir kişinin bir nesneye bakarken veya onu hayal ederken, beyin çıktılarını ölçtüklerinde her iki durumda da beynin aynı bölgelerinin etkinleştiğini bulmuşlar.

Kısaca bir şeyi beyinde resmedip imgelediğimizde gerçekmiş gibi aynı beyin dalgaları üretebiliyorsak, beynimizi ikna edip istediğimiz dünyayı yaşayabiliriz. Son yapılan bilimsel çalışmalar ve kuantum fiziği ve felsefesi de bunları doğruluyor.

KÜÇÜK BİR ALIŞTIRMA; Derin bir biçimde gevşeyip, sakin, huzurlu, meditatif bir ruh haline eriştikten sonra istediğin şeyi zihninde canlandır. Ne istiyorsan onun sana getirdiklerini hisset. Ona yoğunlaş. Ona sahip olmuş gibi hayal et. Sakin, huzurlu olmanın sebebi; bilinç ile bilinçaltını dengede tutmak, hatta bilincin sesini kesip, bilinçaltında alfa frekansına geçmektir. Örneğin bir yandan para istiyorsun, bir yandan ona kötü etiketler yapıştırıyorsun. Bir yandan gelsin diye hayal kuruyorsun, bir yandan ‘bu durumda gelmez ki’ diye yorum yapıyorsun. Bir yandan para isterken, öte yandan ona kötü de olsa enerji yüklüyorsun. Bu durumda parayı elde edemezsin.

Bu nedenle kötü duygu ve düşüncelerden özgürleşip nötür hale gelmek için zihnimizi meditatif duruma getirmeliyiz.

İmgelemenin gücü gerçekten çok büyüktür. Bununla birlikte imgeleme kontrolsüz hayal kurmak değildir. Gerçekte çalışıp, gerekeni yaparak, zihinde canlandırma yöntemiyle desteklendiğinde, herkes istenilen sonuca ulaşabilir.

Yaşadığımız her şey bir zamanlar düşündüğümüz şeylerdi. Bu nedenle ne istediğimizi net olarak bilmek gerekir.

Evren sürekli yeniden var ediliyor. Mucizeler her an her yerde… Yeter ki ulaşmasını bilelim.

Load More Related Articles
  • İnanmak, Başarmak ve Özgüven

    İnsan olarak hepimizin hayat başarısı kendine olan güveni, başarıya olan inancı ile doğru …
  • AN’DA YAŞAMAK NEYDİ?

    Hikayeleri severim. Bazen onlarca sayfa ile anlatmak istediğini, tek sayfalık bir hikaye d…
  • GÖKTEN MUTLULUK YAĞSA…

    – Gökten taş yağsa beni bulur, mutluluk yağsa es geçer gider başkasını bulur. Ben za…
Load More By Semra KOZANLI
Load More In KÖŞE YAZILARI
Comments are closed.

Benzer Haberler

İnanmak, Başarmak ve Özgüven

İnsan olarak hepimizin hayat başarısı kendine olan güveni, başarıya olan inancı ile doğru …