Home GÜNCEL Şahin: “Terörü Bitirmeye Kararlıyız”

Şahin: “Terörü Bitirmeye Kararlıyız”

- Guncellenme Tarihi: 31 Temmuz 2015 13:29
7 min read
Şahin: “Terörü Bitirmeye Kararlıyız” için yorumlar kapalı
0
SON GÜNLERDE ARTAN TERÖR OLAYLARININ VATANDAŞLAR ARASINDA KORKU SALMAYI HEDEFLEDİĞİNİ SÖYLEYEN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN, BUNA ASLA İZİN VERİLMEYECEĞİNİ VE AK PARTİ’NİN TERÖRÜ BİTİRMEK İÇİN KARARLI MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.

Son günlerde artan terör olaylarının vatandaşlar arasında korku salmayı hedeflediğini söyleyen AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, buna asla izin verilmeyeceğini, hükümetin terörü bitirmek için kararlı mücadeleye devam edeceğini belirtti.
Yazılı bir açıklama yapan Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, AK Parti’nin terörle mücadele konusundaki kararlı tutumunun bilindiğini söyledi. Şahin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 23 Temmuz 2015 Perşembe günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen “Özel Güvenlik Toplantısı” kararları uyarınca 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren Irak’ta bulunan PKK hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenlemeye başladığını belirti. Şahin, sınır ötesi askeri operasyonla eşzamanlı olarak Türkiye sınırları içerisinde bulunan çok sayıda terör örgütü üyesinin gözaltına alındığını vurguladı.
Çözüm sürecinin PKK terör örgütünün silahsızlanmasını hedefleyen çalışmalar bütünü olduğunu hatırlatan Milletvekili Hüseyin Şahin, Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen demokratik reformlar ve milli birlik ve kardeşlik süreçlerini takip eden çözüm sürecinin AK Parti için sona ermediğini söyledi. Şahin “Ancak bu çalışmaların sonuç verebilmesi, PKK terör örgütünün silahsızlanma konusunda net ve tutarlı davranmasına bağlıdır. Maalesef bunun tam tersi söz konusu olmuştur” dedi.
“ATEŞKESİ TÜRKİYE BİTİRMEDİ”
PKK’nın “Ateşkesi Türkiye bitirdi” iddiasının tamamen yanlış olduğunu da söyleyen Milletvekili Hüseyin Şahin, KCK Yürütme Konseyi’nin 11 Temmuz 2015 tarihinde ateşkesi tek taraflı olarak sona erdirdiğini ilan ettiğini hatırlatarak, “O hafta boyunca örgüt kaynaklarında yazılan yazılarda Devrimci Halk Savaşı’na çağrılar var” dedi.
Şahin, bunun öncesinde ve sonrasında KCK tarafından yapılan açıklamalar olduğunu, ayrıca sadece 1 Ocak 2015’ten itibaren bir dizi şiddet eylemi yapıldığını belirterek, “Adam kaçırma, infaz, yaralama ve araç yakma gibi terör faaliyetlerinde sistematik artışlar oldu. Bu sistematik artışta dikkat çeken nokta, eylemlerin doğasındaki değişimdir. Evinde uyuyan iki polis memuruna saldırı bunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Eylemlerin hedefi, iç savaş şartları sağlamak, toplumsal çatışma çıkarmaktır. Buna karşı devletimiz, ‘önleyici savunma’ ilkesi doğrultusunda kendisine yönelen ulusal güvenlik tehditlerini bertaraf etmek amacıyla söz konusu operasyonu gerçekleştirmiştir” dedi.
Türkiye’nin, terörü önlemek için sınır dışı adımlar da attığını belirten Milletvekili Hüseyin Şahin, “Devletimiz kendini koruma hakkını kullanmaktadır. Ülkemize yönelik güvenlik tehditleri başka bir devletten gelmediği için NATO’yu göreve çağırmadık. Operasyon başlamadan önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve müttefiklerimize bilgi verildi” diye konuştu.
Şahin, sınır ötesi operasyonların iç hukuka da uygun olduğunu belirterek, hükümetin Suriye ve Irak’a yönelik sınır ötesi operasyonlar için TBMM’den 2 Ekim 2014 tarihinde bir yıl süreyle yetki aldığını hatırlattı.
“GEÇİCİ HÜKÜMET OPERASYONLARA YETKİLİDİR”
7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından 62. hükümetin istifasını verdiğini ve yeni hükümet kurulana kadarki sürede devlet işlerinin aksamaması için mevcut hükümete görevin iade edildiğini belirten Hüseyin Şahin, anayasası uyarınca geçici hükümetin görev süresi boyunca yürütme organının tüm yetkilerini kullanabildiğine dikkat çekti.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

300 Çocuk ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ Etkinliğinde Buluştu

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdiği ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ etk…