Home GÜNCEL Yaz gecelerinde rahat uyumak için öneriler

Yaz gecelerinde rahat uyumak için öneriler

- Guncellenme Tarihi: 28 Temmuz 2015 10:17
6 min read
Yaz gecelerinde rahat uyumak için öneriler için yorumlar kapalı
0

Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, mevsim sıcaklıklarının arttığı bu günlerde, nem ile aşırı sıcaktan dolayı derin bir uyku uyumanın ve güne zinde başlamanınım zorlaştığına dikkat çekerek, sıcak ve nemli havalarda deliksiz bir uyku ve dinç güne dinç başlayabilmek adına bazı önerilerde bulundu.

Yurdumuzda etkili olan sıcak hava dalgası etkisini hala sürdürüyor. Meteoroloji uzmanlarının yaptığı değerlendirmelere göre de, bu hafta boyunca devam edecek olan sıcaklar giderek artacak ve mevsim normallerinin 5 ile 9 derece üzerinde seyredecek.

Hava sıcaklıklarına bir de nem eklendiğinde, gece deliksiz bir uyku hayal olabiliyor. Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı da bu konu hakkında değerlendirmede bulundu. Uzm. Dr. Erkan Avcı, yaz akşamlarında rahat bir uyku uyuyabilmek için bir takım önlemlerin alınabileceğini söyledi. Dr. Avcı’nın önerileri arasında yatarken doğru şekilde klima kullanımı da yer alıyor.

Hava dolaşımı önemli

Mümkün olduğu kadar hava dolaşımını daha fazla olduğu yerde uyunması uyarısında bulunan Dr. Avcı, “Gündüzleri gerek işimiz için, gerekse de diğer sebeplerden ötürü fazlasıyla sıcağa maruz kalıyoruz. Hal böyle iken vatandaşlarımız, gündüz maruz kaldıkları sıcaktan bunalmış bir şekilde evlerine geliyorlar ve gece deliksiz bir uykunun hayalini kuruyorlar. İşte yaz akşamlarındaki bu hayali gerçekleştirebilmek,  küçük önlemlerle sağlayabiliriz. Mesela doğru şekilde bir klima kullanımı da bunlar arasında. Halk arasındaki gece yatarken açık bırakılacak olan klimanın kişiyi hasta edeceği kanısına var. Aslında bu düşüncenin aksine, dikkatli bir şekilde kullanılacak olan klimanın, kişiyi hasta etmeden ziyade, rahat bir uyku uyumasına olanak sağladığı gerçeği var ortada” dedi.

Yaz mevsiminin özellikle, yaşlıların, kalp, tansiyon ve ciğer hastalıkları olanlara ve kilolu kişilere birer eziyet haline dönüşebildiğine işaret eden Uzm. Dr. Erkan Avcı, bu gibi rahatsızlıkları olan bireylerin de küçük önlemlerle yaz mevsimini en az hasarla atlatabileceğini kaydetti.

Giysiler gibi yastık tercihi de önemli

İnsanların, en az giysileri ve ayakkabıları kadar kullandıkları yastıkları tercih ederken özen göstermesi gerektiğini belirten Dr. Avcı, “Vücutlarını tam destekleyen, vücudun ağırlık noktalarına özel destek sağlayan rahat şiltelerde yatmaları uyku kalitesini artırır. Boynun doğal eğriliğini destekleyen, çenenin öne doğru bükülmesi neden olmayan yastıklarda yatmak doğru. Çarşaf, yastık kılıfı ve pikelerin pamuklu olması önemli” diye konuştu.

Yaz aylarında gece yenilen yemeklere de özen gösterilmesinin üzerinde önemle duran Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Avcı, “Her şeyden önce son öğün ile yatma saati arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olması gerekiyor. Midenin rahatlaması ve yatınca rahat nefes almak ve kalp üstündeki basıncı azaltmak açısından bu durum oldukça önemli. Ayrıca akşam yemeklerinde mümkün olduğunca yağlı yemeklerden, kızartmadan, baharatlı ve acılı yemeklerden kaçınılmalıdır” şeklinde konuştu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer Belediyesi 350 Dekarlık Alanda Tarımsal Üretim Yapıyor

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, kentteki tarımsal kalkınma hedefleri doğrultusunda …