Home GÜNCEL BESAŞ’ın yeni ürünü beyaz peynir

BESAŞ’ın yeni ürünü beyaz peynir

- Guncellenme Tarihi: 25 Temmuz 2015 14:05
4 min read
BESAŞ’ın yeni ürünü beyaz peynir için yorumlar kapalı
0

Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınma hedefiyle kurulan ve bugüne kadar süt alımlarıyla çiftçiye 4 milyon TL’nin üzerinde kaynak sağlayan Süt Ürünleri Tesisi’nde yoğurt, ayran, kaşar peyniri ve lorun ardından beyaz peynir üretimine de başlandı. Tüketicilerinden gelen yoğun talep üzerine beyaz peynir üretimine başlayan BESAŞ, bu sayede günlük 10 ton olan süt işleme kapasitesini de 20 tona çıkarıyor.

Henüz Büyükşehir yasası gündemde bile yokken Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles ilçelerinde kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve bugüne kadar süt alımlarıyla bölge çiftçisine can veren Keles Süt Ürünleri Tesisi’nde ürün yelpazesi genişliyor. Günlük 10 ton süt işleme kapasitesi ile bugüne kadar ayran, yoğurt, kaşar peyniri ve loru tüketiciyle buluşturan tesislerde beyaz peynir üretimine başlanırken, günlük işlenen süt miktarı da 20 tona çıkarıldı. Böylelikle çiftçiden alınacak süt miktarını da ikiye katlanırken, kırsal kalkınmaya da önemli bir katkı sağlanmış olacak.

20153_DSC_0342_201507251235

1 milyon TL’lik ilave yatırım
BESAŞ’ın Ar-Ge çalışmaları sonucu ürün yelpazesine eklenen peynir üretim bandı için yaklaşık 1 milyon TL’lik ilave yatırım yaptıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ekmekte olduğu gibi süt ürünlerinde de piyasa ile rekabetçi değil, denge unsuru olduklarının altını çizdi. Tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda beyaz peynir üretimine başladıklarını ve ilk üretimin gerçekleştiğini ifade eden Başkan Altepe, “Türk Gıda Kodeksine uygun, Dünya Sağlık Örgütü normlarında hiçbir katkı maddesi kullanmadan üretilen beyaz peynirlerimiz 10 gün içinde tüm BESAŞ bayilerinde tüketiciyle buluşacak. Halkımızı sağlıklı, hijyenik ve ekonomik gıdayla buluşturma yönündeki yatırımlarımız devam ederken, ayı zamanda bu üretimle günlük 10 ton olan süt işleme kapasitesi de 20 tona çıkıyor. Böylelikle bölge üreticisinden daha fazla süt alacağız ve ekonomik kalkınmaya daha fazla destek sağlamış olacağız” diye konuştu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

19 Mayıs Bursa Gençlik Şenliği ile Doyasıya Yaşanıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamınd…