Home GÜNCEL Mudanya’nın Adayı Bülent Erden Olmalı..!

Mudanya’nın Adayı Bülent Erden Olmalı..!

- Guncellenme Tarihi: 21 Eylül 2023 11:55
28 min read
Mudanya’nın Adayı Bülent Erden Olmalı..! için yorumlar kapalı
0

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz her daim olduğu gibi siyasi manevralara başladı. Dört benzemez bir araya gelir de onlar gelmez dense de koltuk, siyaseti dizayn, Bursa’ya, ranta hakim olma gibi sevdalar yüzünden çok acayip isimler aynı çatı altında toplandı. Türkyılmaz da asla alınmaz denilen, alınmaması gereken oluşumlara alındı. Mustafa Bozbey, Orhan Sarıbal, Nihat Yeşiltaş, Hayri Türkyılmaz’ı da içlerine alarak Yeşiltaş’ı İl Başkanı yaptılar.

Hayri Türkyılmaz’ın Mudanya Belediye Başkanlığını kaptırmamak, CHP’den tekrar aday olabilmek için her yolu deneyeceğini zaten biliyoruz. Ve fakat bir zamanlar birlikte yol yürüyen, Türkyılmaz’ın en büyük destekçisi Orhan Sarıbal’ın sağda solda Türkyılmaz’ı Mudanya’ya asla aday yaptırmayacağına dair söylemleri de çokça kulağımıza geliyor. Oynayacak at bulamayan Türkyılmaz bu kez yanlış ata oynadı ve bence ayağına sıktı. Üstelik CHP’li vekiller içinde Türkyılmaz’ın aday gösterilmeyeceğini söyleyen sadece Sarıbal değil, diğer vekiller de dillendiriyor bunu…

10 yıla yakın zamandır hiç hizmet etmediği Mudanya’nın sakinleri de aynı fikirde… Ötesi, Mudanya’da CHP’lilerin ekseri çoğunluğu Türkyılmaz’ı aday olarak görmek istemiyor.

Öte yandan Hayri Türkyılmaz aday gösterilsin yada gösterilmesin Cumhur İttifakının da almak istediği yerler arasında.

Milliyetçi Hareket Partisinin önümüzdeki yerel seçimde Bursa’da daha çok ilçeyi isteyeceği, Yenişehir’le sınırlı kalmayacağı da dillendirilen konular arasında… Haksız da sayılmazlar… Ayrıca Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın başarılı başkanlık süreci de bu talebi çoğaltıyor.

Mudanya’da ise Bülent Erden gibi tek başına muhalefet yapan MHP’li bir meclis üyesinin varlığı, yıllardır neredeyse tek kelam etmeyen Ak Partili meclis üyelerinin amansız sessizliği akıllara Mudanya’nın da MHP’ye verilmesi gerektiğini getiriyor. Benim fikrimi sorarsanız, Bülent Erden 5 yıldır Mudanya’yı daha iyi bir noktaya getirmek için, Türkyılmaz’a yaptığı önerilerle, eleştirilerle sürdürdüğü mücadelesinin karşılığını almalı. Ak Partinin meclis üyelerinin “Armut piş, ağzıma düş” beklentisi de boşa çıkmalı…

MHP’li meclis üyesi Bülent Erden sosyal medya hesabından bugün bir paylaşım yaptı. Mudanya’yı 10 yıla yakındır yakından takip eden bir gazeteci olarak her kelimesinin altına imzamı atarım. Ayrıca, Erden’in üslubu o kadar naif ki, hayran olmamak mümkün değil, ben olsam kafa göz dalardım bu yazıyı yazarken..!

Erden’in paylaşımını olduğu gibi aşağıda aktarıyorum. Hem Mudanyalılar, hem Ak Partililer, hem MHP’liler, hem de CHP’liler iyi okusun. İyi Partinin Mudanya adayı için de hazine niteliğinde bir done olur, o da iyi okusun.

Buyurun:

MUDANYAMIZ İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ

Kıymetli hemşerilerim; 

Mudanya Belediyesi imkânlarıyla ilçemize kazandırılabilecek onlarca doğru ve yerinde yatırım varken 10 yıldır gerçeklerden uzak uygulamalarla halkımızın acil ihtiyaçlarına çare olmaktan uzak hayalperest projelerle vatandaşlarımız zarara uğratıldı.

Hayri Türkyılmaz yönetimindeki Mudanya Belediyesi kendi idari binasının sıva bakımını bile yapamayacak duruma düşürüldü. Sıvalar halkımızın başına düşüyor.

Halka onlarca hayali proje sunularak halkımız insani söylem ve algı operasyonlarıyla yanıltıldı. Mudanya daha yaşanabilir bir kent olmaktan giderek uzaklaştı.

Gerçekleşen bazı projeler ise doğru yerde yanlış proje ya da yanlış yere doğru proje olarak randımandan uzak adeta zarar odaklı tamamlandı.

HALKIN TALEPLERİNE KULAK TIKANDI

Büyüyen Mudanya’da halkın ihtiyaçlarını her mahallede karşılayacak kolaylıkla ulaşılabilir Kapalı Pazaryerlerine ihtiyaç artarken Demirhane Dolgu Alanında mevcut Kapalı Pazaryeri bir inat uğruna halkın gözyaşına bakılmaksızın kapatıldı. “Sevgi elimizi Mudanyalılara uzattık” palavrasıyla halka uzun süredir pazaryeri zulmü yapılıyor.

Emekçi kadınlarımızın el emeklerini satışa sunduğu kent içinde bulunan Hanımeli Çarşısı Hayri Türkyılmaz tarafından yok edilerek halkın parasıyla yaptırılan estetik ahşap tezgahlar Dolgu Alanında 8 yıldır açık havada çürümeye terk edildi.

Halkımızın zorlanmadan çayını kahvesini yudumlarken kurbanını kesebileceği modern ve hızlı, sinek yapmayan sıhhi bir kurban kesim tesisi ihtiyacı varken Mudanya’mızın çok büyük bir bölümüne afaki maliyetlerle afaki sayıda beton ağırlıklı devasa saksılar satın alınarak yerleştirildi.

Şu anda bu saksıların mevsimlik bakımları, temizliği için harcanan personel maaş, sigorta, akaryakıt masrafları çok abartılı bir gider kalemi olarak kıymetli Mudanyalıların sırtına yüklenmiş vaziyette.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ İŞE ALIMLAR KAFALARI BULANDIRDI

Meclis toplantılarında “Allah’ın elinde bile benim hakkımda ufacık bir kara leke yok” sözünü söyleyen, Sayıştay Raporlarını yanıltıcı şekilde halkın parasıyla yaptırdığı dev reklam afişlerinde sunan Sayın Başkan kendi soyadını taşıyan kişiyi Belediye bünyesinde işe alarak Kreş Müdürlüğüne getirdi. Son işe alımda bazı meclis üyelerinin birinci dereceden akrabalarını ve partisinin ilçe örgütü üyelerinden bazılarını Mudanyalı liyakat sahibi, eğitimli gençler dururken güzel pozisyonlarda Mudanya Belediyesinde işe yerleştirdi.

ESEFLE KINIYORUM

Bu durumu içine sindirerek kabul eden meclis üyesi mevkidaşlarımı da buradan esefle kınıyorum. Mudanya isim isim bu olayı konuşuyor bilesiniz. Bu arada Mudanyalıya tek kuruş kazandırmadan MUDAŞ ve MUDBEL’den alınan maaşlarınız da hafızalardaki tazeliğini koruyor. Hakkaniyetle bakan hiç kimse sizlerin sosyal belediyeciliğinize inanmıyor.

MUDANYALI SPORCULARA YAZIK ETTİN

Gençlerin yaz kış spor yaptığı Kapalı Yüzme Havuzu Büyükşehirden mahkeme ile alındı. Sayın Başkanın “Yüzme Havuzu Mudanyalıların Oldu” söylemi akabinde 30 ay kapalı tutuldu.

Havuzun üstünü örten şişme branda yerde çürütüldü. Havuz şimdi yılın sadece 3 ayı açık 9 ayı kapalı. Havuzda 9 ay martılar yüzüyor. Personel maaş alıyor, halk seyrediyor. Önceden burada yaz kış yüzme kursları oluyor, yüzme takımları bu yerde yarışmalar yapıyorlardı.

Yine sudan bir bahane ile Mudanya Yelken Kulübü “Daha iyisini yapacağım” söylemiyle paldır küldür yıkılarak yok edildi. Gençler spor yapmak yerine sokaklara, kahve köşelerine itildi. Mudanyaspor’a maça gidecekleri bir otobüs tahsisi çok görüldü. Bunlar yaşandı.

SÖYLENEN BAŞKA, YAPILAN İSE ZULÜM OLDU

Sayın Başkan yaklaşık 10 yıldır ilçemize bir tane otopark kazandırmadı. Ama Belediye Binası karşısında kapattığı mühürlediği otopark mevcut. Yine İskele Atatürk Anıtı Cumhuriyet Meydanı düzenlemesinde yer altına yürüyen merdivenle inilen bir otopark yapacağını vaat etti. Haberini, temsili proje fotoğraflarını halkla, basınla paylaştı. Haberi tüm ulusal basına servis etti. Sonuç belli yer altında öyle bir otopark yapılmadı.

Mudanya’mızda büyük ihtiyaç olan güvenli, temiz bir Engelsiz Çocuk Parkı açılmadı. Engelli çocuk sahibi bulunan anne ve babalara sunulabilecek hizmet ve projeler seçim kitapçıklarında kaldı. Sosyal Belediyecilik kin ve hamaset siyasetiyle katledildi. Durum “Barışın ve Kardeşliğin Başkenti” sloganlarıyla örtbas edilmeye çalışıldı. Nerede seçim kitapçığında vaat ettiğin Engelli Günlük Bakımevi Projesi?

Belediye bünyesinde personele yönelik asılsız iddialarla haksız mahkemeler, sürgün niteliğinde yer değişiklikleri tecrübeli belediye personelini iş yapamaz hale getirdi.

Kalıcı etkisi olmayan günlük festivallere ayrılan bütçenin 10’da biri spor kulüplerimize, engelli vatandaşlarımızın daha iyi yaşamasına, eğitilmesine sosyal belediyecilik anlamında sunulmadı. Tekerlekli sandalyede ki gencimiz, vatandaşımız Mütareke Mahallesindeki konserleri rahatça izleyemedi.

TİRİLYELİ CİTTASLOW PALAVRASIYLA YANILTILDI

Mevcut olanı atıl vaziyette tutmak ya da berbat etmek konusunda özel bir çaba gösteren Sayın Başkan Tirilye Top Sahasını moloz depolama alanı halinde bıraktı. Tirilyeli gençler top sahalarından oldu. Hani Tirilye (Cittaslow) yaşamın iyi olduğu kentlerin ağına katılıyordu?  Haberleri proje demokrasisi vurgusuyla basına servis edilen Tirilye Kentsel Tasarım Projesi’nden bahseden var mı? Gitsinler Tirilye top sahasında bulunan devasa moloz yığınlarına baksınlar, saha diye bir şey var mı?

Mudanya’nın Vizyon Projesi diye lanse edilen doğru yere yanlış proje olarak milyon dolarlar harcanarak 1. etabı bitirilen zemin çökmeleriyle gündeme gelen randımansız, çirkin, denize sırtını dönmüş, sanayi sitesi görünümlü Yıldıztepe Sosyal yaşam Projesi halkın sırtına yükten başka ne getirdi? Proje yapımına kaynak bulmak adına Hasköy’de satılan halkımızın arsalarına yazık oldu.

10 YILA YAKLAŞAN BİR KABUS MUDANYA ÜZERİNE ÇÖKTÜ

Mudanya’mız Hayri Türkyılmaz’ın iş verdiği, bir imza karşılığı hiçbir şey yapmadan belediye şirketlerinde maaşa bağladığı, sahne, ses ışık, havai fişek, doğrudan temin ve bunlara benzer pek çok bahaneyle para aktararak sıcak tuttuğu ufak ve mutlu bir kesim dışında yaklaşık 10 yıldır kabusu yaşıyor. Mudanya hiç bu kadar ötekileştirilmemişti. Yazıklar olsun.

BU CANLARIN AHI SENİ TUTACAK BAŞKAN

Sayın Başkan soğuk günler yaklaştı. Yazlıkçı vatandaşların çoğu da gitti. Kalan bir kaçı da gidecek. Ne oldu senin 122 dönümlük Sokak Hayvanları Köyü projen? Can dostlarımıza bu kış mevsiminde ne kadar mama dağıtacaksın? Soğukta, sıcakta sokaklarda perişan olan can dostlarımız için hani rehabilitasyon merkezi açacaktın. Hani sahiplendirecektin. Hani 122 dönümde bu canlar geniş bir alanda rahat edecekti? Yoksa tüm paraları konserlere, festivallere mi harcadın?

Ardında Halka Ne Bırakacaksın Başkan?

Sayın Başkan Mudanya’mız için kaç adet marka patent, coğrafi işaret tescil ettirdin?

Hangi BEBKA, AB, İPARD projelerine proje ortağı olarak destek verdin?

Haber ve reklam panolarına bakıldığında yapmayı becerdiğiniz en güzel şey gerçeklerden uzak algı operasyonları.

Kalıcı eserleriniz nerede? Hani seçim kitapçığınızda çiftçimize söz verdiğini akaryakıt istasyonu?

Mudanya Soğuk Asfalt Tesisi Nerede?

Hazine ve Maliye bakanlığından sağlanan KDV avantajı teşvikine rağmen nerede bu alınmasına karar verilen, basına boy boy haberleri servis edilen Mudanya Belediyesi Soğuk Asfalt Tesisi ve araç parkı Sayın Başkan? Sorumluluk alanlarınızda olan ara yollar çukurlardan geçilmiyor, sıkıntısını halkımız çekiyor.

“Temiz Mudanya” dedin seçim kitapçığında söz verdiğin Modern Kentsel Çöp Toplama Sistemini pilot bir mahalleye bile uygulayamadın? Yıkayıp dezenfekte edemediğin çöp konteynerleri nedeniyle yaz mevsimi vatandaşımızın sinek kabusu mevsimi haline geldi. Hani turizm odaklı söylemlerin.

Park ve Bahçeler Müdürlüğünü tüm ısrar ve uyarılara rağmen Fen İşleri Müdürlüğü ile birleştirerek yok ettin. Parkların durumu ortada. Mudanya’mızın en güzel parkları senin döneminde çorak ve pislik içinde. Yalan mı Sayın Başkan? Gel beraber gezelim parkları. 

Hani Mudanya’mızın genelini kapsayan deprem analiz envanteri? Hani Depremde kullanılacak acil durum deprem konteynerleri? 10 yıla yaklaşan yerel yönetiminde kaç adet Kentsel Dönüşüm Projesi onayladın, teşvik ettin?

Mudanya Belediye binasının depreme dayanıklı olmadığına, içinde halkın ve çalışanların risk altında olduğunu belirten ve analiz edilmesini isteyen bir vatandaşın vereceği resmi bir dilekçe olursa ne yapacaksın? Belediye binasına tahliye kararı verilirse halkımızın hali ne olacak?

Mudanya’mızın İtibarını Mahvettiniz

Yaklaşık 10 yıldır Mudanya’mızın temel ihtiyaçlarından olan ilçemize yakışır geniş ve akustik bir Nikâh Salonumuz yok. Belediye Meclis Salonumuz yok. Oradan oraya sürüklediğiniz seyyar meclis toplantılarıyla koca bir ilçeyi düşünen beyinlere rezil ettiniz.

Saygıdeğer Mudanyalılar;

Mudanya’mız uçurumun kenarına sürükleyen bir zihniyetten acilen kurtulmalıdır. Samimi olarak öncelikli hizmet ve gereksinimlere gerçekçi yaklaşan, sözünün eri olan, ortak akla değer veren bir yönetime kavuşmalıdır. Kaynaklar boşa tüketilmekte, zaman daralmakta Mudanyalı kaybetmektedir. İflas etmiş bir belediye an meselesidir.

Yaklaşan 2024 Yerel seçimleri Mudanya’mız için köprüden önceki son çıkış gibidir.

Aşağıda Sayın Başkanın seçim kitapçığında yer alan projelerle allayıp pulladığı ancak kağıt üzerinde kalan projelerini sizler için listeledim.

Dikkatle okumanız ve durumun klinik ciddiyetini değerlendirmeniz dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.

Bülent ERDEN

Mudanya Belediye Meclisi MHP Grup Sözcüsü

KÜLLİYEN PALAVRA LİSTESİ

Cemevi – Hasköy Fuar Kongre Merkezi – Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi 2. Etabı – Hal Kahvelerinin üzerinin kapatılması – Girit Mahallesi’nin Açık Hava Müzesi Olması – Girit Mutfak Akademisi –  Bisiklet yolları, hayata geçireceğini vaat ettiğin Burgaz Mudanya arası kent içi tramvayı – Kente kamyon girişini sınırlama vaadin – Top Bayırı Mesire Alanı – Mudanya Huzurevi – Mudanya Kadın Sığınmaevi – Mudanya Dernekler Yerleşkesi – MUKART yani Mudanya Sosyal Destek Kartı – Bitkisel Yağ ve atık pil toplama projesi – Spor Vadisi – Eğitim Vadisi – Mübadele Müzesi – Çok Amaçlı Kültür Merkezi – Afet Anı Toplanma Noktaları – Esnaf Sarayı Projesi – Hasköy Soğuk Hava Deposu ve Ambalajlama Tesisi – Hasköy Fuar ve Kongre Merkezi – Göletler – Sağlık Kart – Halk Kart – Altın Yıllar Yaşam Köyü – Çağrışan Çocuk ve Meyve Ormanı – Bademli Doğal Yaşam ve Spor Merkezi – Agah Bursalı Yaşam Ormanı – Bademli Vadi – Güzelyalı Atatürk Parkı 2. Etap – Köye Dönüş Üretici Destek Projesi – Kadın Dayanışma ve Üretim Kooperatifi – Myrleia Arkeoparkı – Tirilye Cittaslow – Tirilye Zeytinyağı Enstitüsü ve Müzesi – Gençlik Bilim Kültür Merkezi – Mudanya Akademi – Güzelyalı Anne Yaşam Merkezi ve Kreş – Yeni Sanayi Sitesi Projesi – Kadın ve Genç Yaşam Evi

Load More Related Articles
Load More By Semra NEJLA TEKE
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Aslında Ali Özkan risk aldı…

Bir belediye başkanı için en riskli iş alt yapı çalışmalarına girişmektir her zaman… Uzun …