Home GÜNCEL Acil müdahale gemisi “Nene Hatun” deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var

Acil müdahale gemisi “Nene Hatun” deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var

- Guncellenme Tarihi: 7 Şubat 2023 16:06
3 min read
Acil müdahale gemisi “Nene Hatun” deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var için yorumlar kapalı
0

Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisi Nene Hatun, deprem bölgesine ikmal ve yardım malzemelerini ulaştırmak için İstanbul’dan hareket etti. 20 yatak kapasiteli bir hastanenin de bulunduğu gemide, tedavi hizmetlerinde gerekli olan tüm ilaç ve tıbbi malzemeler yer alıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, dünyanın en zorlu su yollarından biri olan Türk Boğazları Bölgesi’nde ve ihtiyaç duyulan her yerde denizlerdeki can, mal, seyir ve çevre emniyetini temin etme amacıyla hizmet veren Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisi olan Nene Hatun’un, saat 09.30 itibarıyla İstanbul’dan İskenderun’a hareket ettiği kaydedildi.

72 SAATTE MERSİN’DE OLACAK

Geminin, tahmini 72 saatte ikmal ve yardım malzemelerini almak için Mersin’e, ardından tahmini 8 saat sonrasında ise İskenderun’a varmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, durum değerlendirmesi sonucu rota ve varış limanının değişebileceği belirtildi.

HER TÜRLÜ HAVA ŞARTINDA GÖREV YAPABİLİYOR

İsmini Milli Mücadele kahramanı Nene Hatun’dan alan gemi, her türlü hava şartında görev yapabilecek nitelikler taşıyor. Gemi kazalarına, deniz kirliliği ve yangınlara karşı operasyonel gücü artıran acil durum müdahale gemisi 87,8 metre boya, 19,5 metre genişliğe, 8,7 metre yüksekliğe, 1800 ton çelik ağırlığına sahip.

İÇİNDE 20 YATAK KAPASİTELİ BİR HASTANE VAR

Gemide, acil durumlarda kurtarılan kazazedelerin ya da gemi personelinin acil bakım ve tedavilerinin yapılacağı 20 yatak kapasiteli bir hastane bulunuyor. Hastane içerisinde, çağrı sistemi, lavabolar, tıbbi dolaplar, banyo, tuvalet, 20 hasta yatağı, yeterli sayıda sandalye, her yatağın başında sabit oksijen hattı, priz ve tedavi hizmetlerinde gerekli olan tüm ilaç ve tıbbi malzemeler yer alıyor.

Kaynak: sondakika.com

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Minikler suyu bilinçli tüketmeyi öğrendiler

Nilüfer Belediyesi Çamlıca Kreşi ile Burak Berk Kreşi’ndeki çocuklar, 22 Mart Dünya Su Gün…