Home EKONOMİ ‘Asgari ücret sanayide daha yüksek olmalı’

‘Asgari ücret sanayide daha yüksek olmalı’

3 min read
‘Asgari ücret sanayide daha yüksek olmalı’ için yorumlar kapalı
0

RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zarif ALP, asgari ücret sisteminin; sanayi ve sanayi dışı alanlar olarak ayrılması gerektiğini söyledi.

Tüm kesimlerin enflasyon karşısında ezilmesini önleyerek, bu zorlu süreci daha rahat atlatması amacıyla devletin asgari ücrete yönelik desteğini sürdürmesinin önemine değinen Başkan Alp ‘İş gücünü sanayiye çekebilmek adına asgari ücret, sanayide daha yüksek olmalı. İş dünyası olarak, bu konuda bizim payımıza düşen adımları atmaya hazırız. Biliyoruz ki Türkiye’nin hızlı büyümesi nitelikli iş gücü ve katma değerli üretim ile olacaktır.’ dedi.

Alp sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Ülkemizde de özellikle yüksek enflasyon ve alım gücünün düşmesine bağlı olarak yaşanan hayat pahalılığı, gün geçtikçe etkisini daha da hissettiriyor.

Bu zorlu süreçte yüksek maliyetlere, tedarik sorunlarına ve likiditeye ulaşma zorluklarına rağmen sanayi sektörü, ülke ekonomimizin lokomotifi olmaya devam ederek büyümeye önemli katkılar sağlamış, sağlamaya da devam etmektedir.

Tabii enflasyonist ortamda yaşanan zorluklar hem çalışanları hem de işverenleri etkiliyor. Devletimizin, asgari ücretle ilgili açıklayacağı kararı herkes gibi bizler de yakından takip ediyoruz.

Asgari ücretle ilgili alınacak kararda da mutlaka hem çalışanların hem de işverenlerin durumunun gözetilmesi gerekiyor.

Ayrıca ülkemizde son yıllarda sanayide çalışacak iş gücü anlamında personel ihtiyacımız had safhaya çıkmıştır. Tam da bu noktada sanayide çalışmaya insanlarımızın toplu olarak yönlendirilmesinin büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücrete yıl içinde ikinci kez zam yapılacağını dile getirmesi sonucunda, asgari ücretle ilgili yol haritasının, bugün Kabine toplantısının ardından açıklanması bekleniyor.

 

 

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

İbrahim Burkay annesini kaybetti

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın annesi Fatma Burkay hayatını kaybetti.…