Home GÜNCEL Eski Bakan Faruk Çelik’ten “Payitaht” ve “Milli Tarım” eleştirileri

Eski Bakan Faruk Çelik’ten “Payitaht” ve “Milli Tarım” eleştirileri

8 min read
Eski Bakan Faruk Çelik’ten “Payitaht” ve “Milli Tarım” eleştirileri için yorumlar kapalı
0

Eski Bakan Faruk Çelik Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin’e Türkiye’nin tarım politikası ile ilgili yaptığı açıklama, biraz da eleştirel tespitleri siyasi camiada dikkat çekti. Milli tarım politikasının genel anlamda beğenilmiyor olduğu hesaba katıldığında bu eleştirilerin Tarım Bakanlığında nasıl karşılık bulucağı merak ediliyor.

Köşe yazısından alıntılanan metni aşağıda okuyabilirsiniz.
….
Dün, Faruk Çelik’i aradım ve ‘Milli Tarım Projesi’nin ayrıntılarını sordum. Çelik’in ilk cümlesi şu oldu: “4 Mart’ta Tarım ve Orman Bakanı olarak gelen Vahit Kirişçi arkadaşımızdır ve tarım politikalarını iyi bilir. Başarılı olacağına inanıyorum.”

Eski Bakan devam etti:

“Yazınızı şimdi okudum. Ben de şu anda bir tarım toplantısına gidiyorum. Bakan olunca ‘tarım’ dedim ama sonra dedim ki olmazsa olmaz ‘Milli Tarım.’ Türkiye’de 2008 yılında süt ve yem paritesi bozulduğu için dişi hayvan kesimine gidilmiş. 1 litre süt 1.3 yem alabilmeli. Sütün aleyhine dönünce durum o zaman dişi hayvan tutmanın anlamı kalmıyor. Dişi hayvan azaldığı için ithalata gidildi. Bu hayvanlar ne oldu? Kavurma oldu, yemek oldu. Bitti, gitti. Bunlar fabrikaydı! Sürekli süt ve buzağı üretiyorlardı. İmkan kaybolunca ithalat ağırlık kazanmaya başladı. Ben bu noktada bakan oldum. 500 bin hayvanın ithal edildiği noktada bakan oldum.”
Faruk Çelik, 19 Temmuz 2017’de görevinden ayrıldı.

EMBRİYO TRANSFERLERİ VE ÜRETİM

Kritik soru şu: “Bakan oldunuz ve yapılması gereken neydi?” Çelik şöyle konuştu: “Yerli hayvan üretimini artırmak gerekiyordu. Sonra üreticiyi aracılara terk etmemek için damızlık merkezleri, koç-teke merkezleri kurulması gerekiyordu. Bunlar desteklenmeli. Şimdi siz Artvin’in bir köyündesiniz Aytunç Bey. Hayvan alacaksınız ama nitelikli hayvan almanız gerekiyor. O nitelikli hayvanı aracılardan alırsanız yüzde 50 daha pahalı alıyorsunuz. Ama bu merkezler vasıtasıyla sertifikalı hayvanı yüzde 50 destekle alabilecektiniz. Dışarıdan damızlık bir hayvanı getirdiğinizde 3 bin dolarsa, biz bunu bin beş yüz dolara sübvanse ediyoruz. Hayvancılıkta embriyo transferini başlattık. Tüp bebek olayı! İlk kez! Tüp bebekle kaliteli tohumları birleştirip, nitelikli hayvanların doğmasını sağladık… O embriyo transferlerini yapan ekibimizle ilgili ben gittikten sonra soruşturmalar açıldı. Neyse! 1300 tane buzağı doğdu kısa zamanda.”

MİLLİ SAVUNMA GİBİ MİLLİ TARIM

İthalattan çok üretime önem verdiklerini anlatan Çelik’in verdiği bilgiler çarpıcı: “Birincisi şu: Hayvan varlığını, kendi varlığımızı niteliğe dönüştürmek, ikincisi hayvan varlığının sayısını artırmak. Buzağı desteğini getirdik örneğin. Buzağı kesiliyor, ölüyor. Onlar ölmesin diye 750 lira destek verdik. Bir vatandaş buzağıyı dört ay yaşatırsa ona 750 lira destek olduk. O da gözü gibi baktı. Neden yaptık? 4 milyon 200 bin buzağı (yarısı erkek yarısı dişi) vardı Türkiye’de. 3.5 milyon hayvan kesiliyordu, siz bu 4 milyon 200 bin buzağıyı 7-8 milyona çıkarmazsanız ne olacaktı? 3.5 milyon hayvan kesildiği için hayvan açığınız olacak ve ithalat yapacaksınız.

Anasını da danasını da yaşattık. İşin özü şu: Tarım, Milli Eğitim, Milli Savunma gibi milli olmalı. Bütün siyasi partilerin ortak vizyonu olmalı. Devlet politikası olarak kabul edilmeli. Araziyi betonlaştıralım diye bir görüş olabilir mi? 30 yılda 4 milyon hektar arazi tarımdan çıkıyor. Yerli üretim şart! Planlı üretim şart! Bu konu derin bir konu daha geniş konuşalım.”

“Tarım toprağı sanayiye, konuta açılamaz”
AKP’li eski Bakan Faruk Çelik, “Beş yıl önce gıda ve su savaşları olacağını söyledim. Rusya’nın saldırısının altında da tarımsal topraklar var” dedi ve devam etti: “Hayvan varlığını artırmak için her türlü önlemi aldık. Açın ahırlarınızı dedim, korkmayın. Bitkisel üretimde de planlı yönetime geçilmesini savundum, uyguladım. Toprağın korunması lazım. 250 ovayı tarımsal sit alanı ilan ettik. Tarihte bir ilkti. Ne demek bu? Verimli tarım topraklarının sanayiye,…

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

DEVA PARTİSİ, KHK MAĞDURİYETLERİ EYLEM PLANINI AÇIKLADI

‘Gözlerinin içine bakarak adalet diye haykıracağız’ DEVA Partisi, KHK mağduriyetleri eylem…