Home GÜNCEL Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak: “Omuz Hastalıkları İhmal Edilmemeli”

Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak: “Omuz Hastalıkları İhmal Edilmemeli”

5 min read
Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak: “Omuz Hastalıkları İhmal Edilmemeli” için yorumlar kapalı
0

Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak, “Omuz eklemi vücuttaki en fonksiyonel eklemlerden biridir ve omuz eklemi ile ilgili hastalıklar, kıyafet giymek, bir şeyler yiyip içmek, yatak içinde sağa sola dönmek, araç kullanmak, spor yapmak ya da kolların kullanılmasını gerektirecek birçok iş grubunda günlük aktiviteleri oldukça kısıtlar” dedi.

Omuz eklemi anatomik yapısına katılan kemik, kas-tendon yapıları ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde omuz artroskopisi ameliyatının uygulanabildiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak, “Artroskopi gerektiren omuz hastalıkları genellikle travmaya (omuz eklemini içeren bir düşme-çarpma durumu), aşırı kullanıma (spor ya da meslek ile ilgili aşırı kullanım) ya da ileri yaşa bağlı aşınma ve yıpranmaya bağlı oluşur. Omuz artroskopisi, omuz çevresindeki kas-tendon yaralanmaları, eklem kıkırdağı ve eklemi çevreleyen diğer yumuşak dokulara zarar veren birçok hastalığın tedavisinde başarılıdır” şeklinde konuştu.

Açıklamasında omuz artroskopi ameliyatının eklem ile ilgili tedaviler içinde küçük cilt kesileri kullanılarak yapıldığı için kapalı ameliyat olarak da adlandırıldığını dile getiren Op. Dr. Cahit Koçak, omuz artroskopisi eklem içine sokulan mini kamera ve çeşitli cerrahi aletler yardımı ile eklem içindeki ya da çevresindeki hastalıkların tespiti ve tedavisi işlemi olduğunu ifade etti.

Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak Omuz artroskopisi ile ilgi açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Omuz artroskopisi, küçük cerrahi cilt kesileri kullanılarak yapılan bir işlem olduğu için ameliyat sonrası hastane taburculuk ve yara yeri iyileşmesi kısa sürelidir. Tedavi sonrası normal günlük hayata dönüş birçok faktöre bağlıdır. Artroskopi işlemi ile tedavisi yapılan hastalığın durumu, hastanın iyileşmeyi etkileyecek diyabet hastalığı gibi ek hastalıklarının durumu ve tedavi sonrasında uygulanması gereken rehabilitasyonun süresi, normal günlük hayata dönüş için etkilidir. Ameliyat gereken omuz hastalıkları için iyileşme sadece ameliyatın tamamlanması ile bitmez. Ameliyatın yapılması kadar, ameliyat sonrası uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci de önemlidir. Rehabilitasyon sürecine iyi uyum sağlandığında tedavi başarısı artar.”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak, ortopedik sağlık sorunlarınınCovid-19 nedeniyle ertelenmemesi gerektiğini de açıklamasına ekledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

İbrahim Burkay annesini kaybetti

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın annesi Fatma Burkay hayatını kaybetti.…