Home GÜNCEL Trump Londra’da protestocularını değil destekçilerini ‘kalabalık’ buldu

Trump Londra’da protestocularını değil destekçilerini ‘kalabalık’ buldu

- Guncellenme Tarihi: 5 Haziran 2019 18:08
6 min read
Trump Londra’da protestocularını değil destekçilerini ‘kalabalık’ buldu için yorumlar kapalı
0

ABD Başkanı Trump, Londra’da on binlerce kişi kendisini protesto etmesine rağmen 20’yi bulmayan destekçilerinin “asıl kalabalık” olduğunu söyledi.
ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere ziyaretinin üçüncü ve son gününde, protestolara ilişkin Twitter mesajı paylaştı.

Ziyareti sırasında sürekli kendine karşı büyük gösteriler olacağını duyduğunu kaydeden Trump, “Ama tam tersi oldu. Yozlaşmış medyanın göstermekten nefret ettiği büyük kalabalıklar, ABD ve beni desteklemek için toplananlardan oluşuyordu. Organize fiyaskoların (göstericiler) aksine çok ve coşkululardı.” dedi.

Dün İngiltere Başbakanı Theresa May ile düzenlediği ortak basın toplantısında da gösterileri, “çok çok küçük” olarak niteleyen Trump, protesto haberlerinin de yalan olduğunu öne sürdü.

Trump’ı on binlerce kişi protesto etti
Ancak Trump’ın bu iddiasının aksine Londra’da yapılan Trump karşıtı gösteriye on binlerce kişinin katıldığı görüldü.

Sabah saatlerinden itibaren Trafalgar Meydanı’nda toplanan göstericiler, İngiliz polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Whitehall Caddesi’ni geçerek Parlamento Meydanı’na ulaştı.

Trump’ın İngiltere Başbakanlık Ofisi “10 Numara”ya varmasıyla başlayan yürüyüşte ABD Başkanının göçmen karşıtlığını ve Orta Doğu politikasını eleştiren pankart ve dövizler taşındı.

Atlı polislerin de yoğun kullanıldığı güvenlik tedbirleri nedeniyle protestocular Trump’ın bulunduğu alanlara yaklaştırılmazken, bazı milletvekillerinin bile emniyet kordonlarını aşmasına izin verilmediği görüldü.

Akşam saatlerine kadar süren gösteride, aralarında ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn’in de yer aldığı çok sayıda isim halka hitap etti.

Trump’ın destekçi sayısı 20’yi bulmadı
Trump’ın ziyaretine karşı 2 milyona yakın imzanın da toplandığı İngiltere’de Trump’a destek gösterisinde bulunanların sayısının ise 20’yi bulmadığı görüldü.

Bu kişilerin zaman zaman Trump karşıtları ile tartışması dikkati çekerken, protestocuların ABD Başkanına destek için gelenlere “Nazi” diye bağırdığı duyuldu.

Bir Trump destekçisi İsrail bayrağı açarken, aşırı sağcı ve İslam karşıtı Tommy Robinson yanlısı bir kişi de protestoda kullanılan “Bebek Trump” balonunu patlattı. Daha sonra bu kişinin gözaltına alındığı görüldü.

“Küçük bir avuç dolusu Trump destekçisi gördüm”
Trump’ın Kraliçe 2. Elizabeth ile görüştüğü pazartesi günü Buckingham Sarayı’nın önünde destekçilerin aksine yine göstericiler vardı.

Trump’ın iddiasına gazetecilerden de yorum geldi. BBC muhabirlerinden James Cook, sosyal medya hesabından, “Tüm gün Londra sokaklarındaydım. On binlerce kişiden oluşan Trump karşıtı protestocuların arasından geçtik. Ayrıca küçük bir avuç dolusu Trump destekçisi gördüm. (Gösteriler) Yalan haber değil, görüntüleri var.” mesajını paylaştı.

Trump’ın geçen yaz İngiltere’ye yaptığı çalışma ziyareti de yaklaşık 250 bin kişinin katıldığı gösteriyle protesto edilmişti.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa Hayvanat Bahçesi 25 Yaşında

Bursa’da yaklaşık 206 bin metrekarelik alanda 138 türden bini aşkın hayvana ev sahipliği y…