Home EKONOMİ Bakan Pekcan’dan marketlerdeki fiyat artışlarına ilişkin açıklama geldi

Bakan Pekcan’dan marketlerdeki fiyat artışlarına ilişkin açıklama geldi

- Guncellenme Tarihi: 28 Ocak 2019 15:52
3 min read
Bakan Pekcan’dan marketlerdeki fiyat artışlarına ilişkin açıklama geldi için yorumlar kapalı
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, marketlerde son dönemde yaşanan yüksek fiyat konusunda uyarmış ve “yüksek fiyatlarla mal satanları hesaba çekmeniz lazım” demişti. Konuya ilişkin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan da bir açıklama geldi. Bakan, denetimlerin sıklaştığını söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığında gerçekleştirilen Dünya Gümrük Günü Etkinliği ve Sertifika Dağıtım Töreni’nin ardından gazetecilerin marketlerdeki aşırı fiyat uygulamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

TİCARET BAKANI PEKCAN: 18 MİLYON GÜVENSİZ ÜRÜNE GEÇİT VERMEDİK

Denetimlerinin devam ettiğini belirten Pekcan, bunları çok görünür kılmadıklarını ancak yapılan işin çok önemli olduğunu söyledi.

Pekcan, geçen hafta 81 valiliğe yazı gönderdiklerine işaret ederek, hem İç Ticaret Genel Müdürlüğü hem de Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte, yerinde uygulamalara ve denetimlere daha kapsamlı bir şekilde devam ettiklerini, sonuçları en kısa zamanda herkesin göreceğini bildirdi.

“HAL YASASI UYGULANSA SIKINTILAR ATLATILIR”

Marketlerdeki fiyatların dikkatini çekip çekmediğinin sorulması üzerine Pekcan, “Tabii ki Cumhurbaşkanımızın dikkatini bile çekmiş, bizimkini çekmemesi mümkün değil. Önemli olan halkın bunu birinci derecede hissediyor olması. Biz de bununla ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. Esasında Hal Yasası’nın bir an önce devreye girip uygulanmasıyla bu sıkıntılarımızın çoğunu atlatacağız. İnşallah en kısa zamanda devreye girerse bu geçişleri daha kolay göreceğiz” diye konuştu.

Pekcan, zincir marketlerin piyasayı etkilediği iddialarına ilişkin de “Küçük esnafımız, bakkallarımız etkileniyor. Onların (zincir marketlerin) çok küçük nüfuslu, hane halkı sayısı çok az olan yerlerde dahi vücut göstermesi küçük esnafımızı tedirgin ediyor” dedi.

Kaynak: AA

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na Türkiye’nin Dört Bir Yanından Yoğun İlgi

Tarıma dayalı sanayisiyle köklü bir geçmişi bulunan ve sahip olduğu geniş coğrafyasında, y…