Home EKONOMİ Yüzde 16.33’ü aşan kira artışı yasa dışı

Yüzde 16.33’ü aşan kira artışı yasa dışı

- Guncellenme Tarihi: 24 Ocak 2019 10:29
4 min read
Yüzde 16.33’ü aşan kira artışı yasa dışı için yorumlar kapalı
0

Geçen hafta Meclis’ten geçerek yasalaşan Torba Kanun’a göre kiralar artık yıllık Yİ-ÜFE’ye göre değil, 12 aylık ortalama TÜFE’ye göre artacak. Eski düzenlemeyle yüzde 33.64 olabilecek kira artışı yeni düzenlemeyle yüzde 16.33’le sınırlı kalacak

Önceki yasaya göre kira artışları Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre belirleniyordu. Yeni yasaya göre artış hesabı artık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalarla yapılacak. Düzenleme 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

2018’de Yİ-ÜFE yüzde 33.64, 12 aylık ortalamalara göre TÜFE ise yüzde 16.33 olmuştu. Bu hesapla kiralar, 17 puan daha az artmış olacak.

Milliyet gazetesinde yer alan haberde, 1000 lira olan kirasını 1 Ocak itibariyle artırması gereken bir kiracının kirası 1.336 lira yerine 1.163 lira olacağı belirtildi. Yani kirasını 173 lira daha az artıracak.

HAKKINIZI ARAYIN

Ev sahiplerinin, kanunda izin verilenin üzerinde kiraları artırmak istemesi durumunda kiracıların konuyu yargıya taşıma hakları bulunuyor. Kiracı, kira bedelinin belirlenmesi amacıyla söz konusu taşınmazın bağlı olduğu bölgedeki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açabilir. Ayrıca ev sahibinin kira dönemi bitmeden önce kiracıya yeni ve zamlı bir sözleşme imzalatması da kanuna aykırı. Bu durumda da kiracı Sulh Mahkemesi’ne başvurabilir. Mahkemenin belirlediği kira bedeli yeni sözleşmenin başlangıç tarihinden itibaren geçerli olur.

“GENELDE KİRA ARTIŞLARINDA YÜZDE 10-15 ORANLARI UYGULANIYOR”

Haberde görüşlerine yer verilen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, “Kiralık konutta arz fazlası var. Dolayısıyla geçen yıl kiraya verdiğimiz bir yeri, bu sene aynı fiyata veremiyoruz. Genelde kira artışlarında yüzde 10-15 oranları uygulanıyor. Gelecek dönemde kira artışlarının bu oranları geçeceğini zannetmiyorum. Kiralamalar kış ayları nedeniyle zaten durgun” dedi.

“TOPLUMSAL AÇIDAN DA ÖNEMLİ BİR DÜZENLEME”

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü ise, “Kira bedellerine enflasyonun üstünde zam yapılmasının önü kapatıldı, kiracı enflasyona ezdirilmeyecek. Bu da vatandaşın bütçesine katkı sağlayacak. Ev sahipleri de yüksek artış talep edip alamama sıkıntısı yaşamayacak. Adliyelerde, kira-artışı ve kira bedellerinin ödenmemesine ilişkin çok sayıda dava var. Toplumsal açıdan da önemli bir düzenleme yapılmış oldu” açıklamasını yaptı.

Kaynak: ntv.com.tr

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na Türkiye’nin Dört Bir Yanından Yoğun İlgi

Tarıma dayalı sanayisiyle köklü bir geçmişi bulunan ve sahip olduğu geniş coğrafyasında, y…

Foto Galeri

Rastgele Haber

Sağlık Yatırımlarına Yeni Halka

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hayırsever işadamı Davut Çalışkan’ın destekleriyle hayata geçirdiği ‘Gülbahçe Beyaze Çalışkan aile …

casibom giriş