Home GÜNCEL Ayhan Salman: Bursa’ya her yıl bir hastane kazandırdık

Ayhan Salman: Bursa’ya her yıl bir hastane kazandırdık

- Guncellenme Tarihi: 15 Ocak 2019 13:35
6 min read
Ayhan Salman: Bursa’ya her yıl bir hastane kazandırdık için yorumlar kapalı
0

AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Türkiye’nin son 16 yılda sağlık alanında önemli reformlar yaptığını ve birçok ülke tarafından örnek alındığını söyledi. Salman, sağlık hizmetlerindeki ciddi yatırımlardan Bursa’nın da payını aldığını belirterek, “Bursa’ya 16 yılda 16 hastane kazandırdık” dedi.

Başkan Salman yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AK Parti iktidarı döneminde sağlıkta gerçekleştirdiği reformlar ve fiziki yatırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin 2003 yılında sağlıkla dönüşüm programı başlattığını kaydeden Salman, süreç içinde ortaya çıkan sonuçların uluslararası arenada alkışlanan büyük bir başarı öyküsü olduğunu belirtti. Bir ülke için güvenlik ve eğitimin yanı sıra toplum sağlığının da asla ihmal edilmeyecek bir mecra olduğunun altını çizen Başkan Salman, Türkiye’de milli gelirin artmasıyla birlikte topluma sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttığını,  ortalama yaşam süresinin yükseldiğini kaydetti. Sosyal güvenlik kurumların hizmet alım noktasında tek çatı altında toplanması, sağlık hizmetlerinde bürokrasinin kaldırılması ve sağlık hizmetleriyle ilgili memnuniyette artış sağlanması gibi adımların, Türkiye’ye büyük tecrübe kazandırdığının altını çizen Salman, şunları söyledi:

“Türkiye, önce insan felsefesiyle başlattığı sağlıkta dönüşüm projesiyle diğer ülkelere örnek bir ülke oldu. Bu programın amacı, sağlık hizmetleri kalitesini en üst düzeye çıkarmayı, hasta ve sağlık çalışanlarının güvenliğini, hasta ve çalışanların memnuniyetini sağlamayı  amaçlıyordu. Sağlık alanındaki uygulamalar, modellemeler ve yatırımlarla önemli bir tecrübe kazanıldı. Temel sağlık hizmetleri güçlendirildi. Aile Hekimliği Uygulaması, herkesin sağlık hizmetlerine kolayca ulaşılabilmesini sağladı. Hastanelerin fiziki yapılarında iyileştirmeler, teknolojiyle donatılması, salgın hastalıklarla mücadele,  aşılama oranlarının yükseltilmesi, anne ve çocuk ölümleri oranının en düşük seviyelere çekilmesi, Türkiye’nin sağlık alanındaki başarı öyküsünü oluşturuyor.”

 BURSA’DAKİ YATIRIMLAR

Başkan Salman açıklamasında, sağlık yatırımlarının sağlıkta dönüşüm projesinin önemli bir ayağını oluşturduğunu, Türkiye’nin yeni hastane inşaatları, mevcut hastanelerin fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve teknolojik donanımla birlikte yatak kapasitesinin artırılması noktasında da ciddi ilerlemeler sağladığını söyledi. Sağlık alanındaki büyük yatırımlardan Bursa’nın da payını aldığını ve son 16 yılda çok sayıda hastanenin hizmete girdiğini bildiren Salman, birçok sağlık tesisinin yapımının da sürdüğünü anlattı. Son 16 yılda Bursa’ya 2 bin 389 yatak kapasiteli 16 hastane, 90 ünit kapasiteli 2 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM)kazandırıldığına değinen Salman,“Ülkemizin nüfusu giderek artıyor. Buna bağlı olarak sağlık hizmetlerine olan talep de artıyor. Bu nedenle, sağlık alanındaki yatırımlarımız devam edecek. Bin 355 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi ve 760 yatak kapasiteli iki Devlet Hastanesi’nin yanı sıra, 10 farklı sağlık kuruluşunun inşaatları ise devam ediyor. Bu yatırımlar da önümüzdeki yıl içinde tamamlanarak hizmete girecek” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na Türkiye’nin Dört Bir Yanından Yoğun İlgi

Tarıma dayalı sanayisiyle köklü bir geçmişi bulunan ve sahip olduğu geniş coğrafyasında, y…