Anasayfa GÜNCEL Bakan Akar: Mücadelemiz teröristlerledir

Bakan Akar: Mücadelemiz teröristlerledir

8 min read
Bakan Akar: Mücadelemiz teröristlerledir için yorumlar kapalı
285

TSK’nın mücadelesinin yüzyıllardır aynı coğrafyayı, aynı ekmeği paylaştığı Kürt kardeşleri olmadığını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Mücadelemiz Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimiz ile tüm etnik ve dini topluluklar için tehdit teşkil eden PKK/YPG ve DEAŞ’lı teröristlerledir” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’deki  son gelişmeler ve terörle mücadeleye ilişkin soru üzerine, “Bizim mücadelemiz,  bölgede başta Kürt, Arap ve Türkmen kardeşlerimiz olmak üzere tüm etnik ve dini  topluluklar için tehdit teşkil eden PKK/YPG ve DEAŞ’lı teröristlerledir”  dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton,  Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinin bazı ön koşullara bağlı olduğunu  ifade etmiş, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Amerika’nın Suriye’den  çekilmesinin Türkiye’nin “Kürt savaşçıların” güvenliğini garanti etmesi ve  DEAŞ’ın yenilmesi koşuluna bağlı olduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da dün yaptığı yazılı  açıklamada, “Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır. Türkiye’nin  hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir.” ifadelerini kullanmıştı. Milli Savunma Bakanı Akar ise AA muhabirinin Suriye’deki son  gelişmeler ve terörle mücadeleye ilişkin sorusu üzerine, terörle mücadelenin aynı  azim ve kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

“TSK’nın mücadelesi yüzyıllardır aynı coğrafyayı, aynı ekmeği  paylaştığımız Kürt kardeşlerimizle değildir.” ifadesini kullanan Bakan Akar,  “Bizim mücadelemiz, bölgede başta Kürt, Arap ve Türkmen kardeşlerimiz olmak üzere  tüm etnik ve dini topluluklar için tehdit teşkil eden PKK/YPG ve DEAŞ’lı  teröristlerledir.” diye konuştu.

Terör örgütü PKK/YPG’nin asla Kürtlerin temsilcisi olamayacağını  vurgulayan Akar, “Bu terör örgütü bölgedeki güvenlik ve istikrara tehdit ve başta  Kürtler olmak üzere Suriyeli mültecilerin topraklarına dönmesine engel teşkil  etmektedir.” dedi.

‘GÖĞÜS GÖĞÜSE MÜCADELE EDEN TEK ORDU’ 

Bu arada güvenlik uzmanları, bir terör örgütünün başka bir terör  örgütü ile yok edilmeye çalışılmasının büyük bir çelişki olduğunu belirterek  PKK/YPG terör örgütünün DEAŞ ile mücadele maskesi altında Suriye’yi parçalamanın  ve kendince özerk bir yönetim tesis etmenin peşinde olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin güneyinde Suriye ve Irak’ın kuzeyinde terör koridoru  oluşturulmasına asla müsade edilmeyeceğine yönelik açıklamaları hatırlatan  uzmanlar, DEAŞ terör örgütü ile göğüs göğüse mücadele eden tek ordunun Türk  Silahlı Kuvvetleri olduğunu, bunun üst düzey yetkililerce uluslararası her  ortamda yinelendiğine dikkati çekti.

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin hemen ardından Fırat Kalkanı  Harekatı ile 3 binin üzerinde radikal DEAŞ’lı terörist TSK tarafından etkisiz  hale getirilmiş, Cerablus, El Bab gibi şehirler de bölge halkı için bir cazibe  merkezi haline dönüşmüştü. İçişleri Bakanlığınca bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasından  sonra yaklaşık 300 bin Suriyelinin topraklarına döndüğü açıklanmıştı.

BOLTON’IN AÇIKLAMALARI

Saatler içinde Ankara’ya gelmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, dün İsrail’de terör örgütü YPG/PKK’yı koruyan açıklamalar yapmıştı.

Bolton, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinin bazı ön koşullara bağlı olduğunu ve çekilmeye ilişkin herhangi bir takvimin olmadığını savunmuştu.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin Türkiye’nin “Kürt savaşçıların” güvenliğini garanti etmesi ve DEAŞ’ın yenilmesi koşuluna  bağlı olduğunu söylemişti.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, uygulayacakları çekilme  takviminin ise siyasi kararlarına göre şekilleneceğini ifade etmişti.

Bolton’un bu açıklamalarının, Trump’ın daha önce Suriye’den askerleri  çekeceği yönündeki beyanıyla çelişmesi ise dikkati çekmişti. (AA)

 

 

 

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Yıldırım’da Su Kesintisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Daire Başkanlığı tarafından…