Anasayfa GÜNCEL Burkay; “Yeni başarılar için güçlü bir dayanışma örneği sergilemeliyiz”

Burkay; “Yeni başarılar için güçlü bir dayanışma örneği sergilemeliyiz”

11 min read
Burkay; “Yeni başarılar için güçlü bir dayanışma örneği sergilemeliyiz” için yorumlar kapalı
216

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ülkelerin korumacılık politikalarının küresel ticaretin önünde önemli bir engel oluşturduğunu belirterek, “Daha güçlü bir dayanışma kültürüyle üretimin, yatırımın ve ihracatın önündeki engelleri ortadan kaldırarak hep birlikte yeni başarılara imza atabiliriz” dedi.

Ortak akıl ve istişare kültürüyle Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçiren BTSO, Bursa’daki fahri konsoloslarla bir araya geldi. BTSO Altıparmak Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan BTSO Başkanı Burkay, diplomatik ve kültürel alandaki çalışmaların yanı sıra ekonomik anlamda zorlu bir virajda olan Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde daha da önemli bir rol üstlenen fahri konsoloslarla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin katma değerli üretim ve ihracat odaklı yeni bir kalkınma hamlesiyle dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alma hedefini sürdürdüğünü belirten İbrahim Burkay, bu süreçte fahri konsolosların oluşturdukları lobi faaliyetleriyle Türkiye algısına ve kentin dış ticaretine önemli katkılarda bulunabileceğini vurguladı. Küresel ticarette önemli bir değişimin yaşandığını, korumacılık politikalarının ülkelerin refah ve istikrarında engel oluşturduğunu ifade eden Başkan Burkay, “Daha güçlü bir dayanışma kültürüyle üretimin, yatırımın ve ihracatın önündeki engelleri ortadan kaldırarak hep birlikte daha büyük başarılara imza atabiliriz” diye konuştu.

“YENİ REKORLARA BİRLİKTE İMZA ATACAĞIZ”

İbrahim Burkay, Bursa’nın katma değerli üretim, nitelikli istihdam ve ihracat odaklı makro projelerle Türkiye’nin hedeflerinde öncü bir rol üstlendiğini belirtti. Küresel Fuar Acentesi ile 6 binden fazla iş insanını dünya pazarlarıyla buluşturduklarını, Ticari Safari projesiyle de 18 bini aşkın alıcıyı Bursa’da firmalarla bir araya getirdiklerini dile getiren Başkan Burkay, “Ur-Ge ve kümelenme projelerimizde yer alan yaklaşık 600 firmamıza dünya ile rekabette önemli avantajlar sağladık. Tüm bunların sonucunda da 2017 yılını 14 milyar dolarlık rekor ihracatla tamamladık. ‘Ülke Masaları’ projemizle de kentimizin ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Elde ettiğimiz rakamlar, ulaşmamız gereken yeni hedeflerde iş dünyamıza moral ve motivasyon sağlamaktadır. Yeni rekorlara ulaşmak için inadına üretim ve inadına ihracat mottosuyla azimle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BTSOTAM İŞ DÜNYAMIZIN HİZMETİNE DEVAM EDİYOR”

Uluslararası Tahkim Hakemleri Kurumu Genel Sekreteri Anthony Abrahams’ın da katıldığı toplantıda konuşan Başkan Burkay, özellikle ticari ilişkilerle birlikte uyuşmazlıkların artık hayatın bir parçası haline geldiğini vurguladı. BTSO çatısı altında faaliyet gösteren Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin birçok hukuki konunun mahkemeye gitmeden çözülmesini sağladığına işaret eden Burkay, “Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde alternatif çözüm yöntemleri tercih ediliyor. Bursa’daki iş insanlarının ticarette yaşadıkları sıkıntıların çözümü noktasında sizlere her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARIMIZ DEVAM EDECEK”

BTSO’nun projelerinin merkezinde ortak aklın olduğunu kaydeden Burkay, fahri konsoloslar ile sinerji toplantılarına bundan sonraki süreçte de devam edeceklerini dile getirdi. BTSO’nun projelerinin başarıya ulaşmasında proje paydaşlarının katkılarının önemli bir etken olduğunu ifade eden Burkay, “Fahri konsolosluk adı üstünde gönüllük esasına dayalı bir sorumluluktur. Sizler bir köprü vazifesi görüyorsunuz. Temsil ettiğiniz ülkelerin Bursa’dan ve Türkiye’den beklentilerini bilmek istiyoruz. Bu doğrultuda fahri konsolosluklarımızın projelerimizin içinde yer almaları bizim için çok önemli. Projelerimizde sizlerle birlikte mesai harcayacağız.” dedi.

“ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NDE 133 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ VAR”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Uludağ Üniversitesi’nin Türkiye’deki 220 ülke arasında 15 araştırma üniversitesinden birisi olduğunu kaydetti. Üniversitede hali hazırda 133 farklı ülkeden 6 bin 343 öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Ulcay, “Üniversitemiz yabancı öğrenci bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip. Balkanlar, Afrika, Ortadoğu ve Asya ülkelerinden gelen öğrencilerin yanı sıra Peru, Brezilya, Arjatin ve Yen Zelanda’dan birçok gencimiz üniversitemizde yer alıyor. Bu gençlerimiz mezun olduktan sonra kimisi bürokrat, kimisi akademisyen, kimisi farklı meslek gruplarında hayatlarını sürdürecek. Fahri konsoloslarımızın da katkısıyla bu öğrencilerimizin sayısını daha da artırabiliriz.” diye konuştu.

“BİRLİKTE GÜZEL İŞLERE HAZIR OLUN”

Uluslararası Tahkim Hakemleri Kurumu Genel Sekreteri Anthony Abrahams, BTSO liderliğinde Bursa iş insanlarının alternatif uyuşmazlık çözümlerinden yoğun bir şekilde faydalandığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu kadar dinamik ve hızlıca işlerle sizlerle birlikte çalışmaktan çok mutluyum. Bursa çok dinamik bir şehir. Gurur duyacağınız bir vizyona sahipsiniz. İnanıyorum ki gelecekte de birlikte güzel işlere imza atacağız.”

FAHRİ KONSOLOSLAR: “İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Brezilya Bursa Fahri Konsolosu Dr. Silvyo Benbassat, BTSO öncülüğünde güzel ve verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini belirterek, bu işbirliği buluşmalarına bundan sonra da katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Almanya Bursa Fahri Konsolosu Sibel Ölçüoğlu, Almanya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinde bu tip toplantıların büyük önem taşıdığını belirterek, organizasyondan dolayı BTSO’ya teşekkür etti.

“HER TOPLANTIDAN BİR PROJE ÇIKARTABİLİRİZ”

Polonya Bursa Fahri Konsolosu Fatma Durmaz Yılbirlik, BTSO öncülüğünde hazırlanan istişare toplantısının önemine işaret ederek, “Her zaman desteğe hazırız. Her toplantıdan yeni projeler ve fikirler çıkartmalıyız. Çünkü bu şehir daha güzel işleri hak ediyor.” dedi.

Litvanya Bursa Fahri Konsolosu ve BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan ise “İnsanlar birbirlerini ne kadar iyi tanırsa ilişkileri de o denli artar. Bu toplantılar güzel fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacak” dedi.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Narkotikten uyuşturucu operasyonu: 6 gözaltı

Bursa narkotik polisi, zehir tacirlerine operasyon yaptı. 6 kişi gözaltına alındı. Bursa N…