Anasayfa GÜNCEL Mustafakemalpaşa’nın eski köyleri kitaplaştı

Mustafakemalpaşa’nın eski köyleri kitaplaştı

7 min read
Mustafakemalpaşa’nın eski köyleri kitaplaştı için yorumlar kapalı
437

Mustafakemalpaşa Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel birikimini hafızalarda canlı tutan eserlere bir yenisini daha ekledi.

Kent hafızası ve kültür belleğini yeni eserlerle zenginleştiren Mustafakemalpaşa Belediyesi,

Kültür ve Sanat Derneği işbirliği ile hazırlanan ‘Mustafakemalpaşa Belde ve Köylerinde Yaşam’ kitabının ikinci cildini okuyucularla buluşturdu.

Büyükşehir Yasası’nın ardından mahalleye dönüşen köylerin, kültürel ve sosyal yaşamlarının mercek altına alınarak tarihi dokusunun kapsamlı biçimde anlatıldığı  ‘Belde ve Köylerde Yaşam-2’ adlı hacimli kitap, Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe ve mahalle muhtarlarının katıldığı programla tanıtıldı.

‘Kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz’

Mustafakemalpaşa’nın kendine özgü birikimine her alanda sahip çıktıklarını belirten Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Kültür ve Sanat Derneği’nin 11 yıl boyunca aylık olarak yayınladığı Patikalar Dergisi’nde yer alan köy yaşamlarının iki kitapla bir araya toplanarak hem genç kuşaklara hem de araştırmacılara önemli bir kaynak sağlandığını belirtti.

Toplumları ayakta tutan en önemli unsurun, dil, kültür ve tarih mirası olduğuna dikkat çeken Başkan Kurtulan; ” Belediyecilik anlayışımızın temellerinden birisi de; kültür ve sanata değer vererek, bu mirası korumak ve nesiller arasında tarih şuurunu oluşturarak kültürel dokunun korunmasına duyarlı olmaktır. 2012 yılında kitabımızın ilk cildinin yayınlanmasına destek verdik. Bu katkımızı, 50 köyümüzün incelendiği bu eserde de veriyoruz.

Mustafakemalpaşa’nın kültürel ve tarihi ile ilgili çalışmalarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Mahallelerimizin değerinin kaybolmaması, köy toplumu ve yaşantısının bilinmesi geleceğimize önemli kazanımlar sağlayacaktır. El işlerinden mimariye, giyim kuşamdan halk oyunlarına ve daha birçok konuda genç kuşaklarımızın bilmedikleri kültürel mirasımız, bu eserle hafızalarda canlı kalacak. Kitabımızı başta okullar olmak üzere kütüphanelerimize ve muhtarlarımıza hediye edeceğiz. Bilginin, sonu gelmeyecek bir fetih olduğu düşüncesi ile bu eseri kültürel arşivimize kazandıranlara teşekkür ediyorum” dedi.

İki ciltte 111 köy tanıtıldı

Kaymakam Mustafa Masatlı ise köylerin tanıtılmasına ışık tutacak kitabın değerli bir kaynak olduğunu kaydetti.

Kaymakam Masatlı; “ Ülkemizin en önemli sorunlarından biri kayıt altına almamak, bir kaynak üretememektir. Bu eser, ilçemiz en ücra köşesinin temel özelliklerini dahi gün yüzüne çıkaran bir çalışma oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kitabın editörlüğünü ve yayın yönetmenliğini üstelenen Kekil Şimşek de konuşmasında, özgün bilgilerle desteklenen eserin tarihi bir belge taşımakla birlikte kırsalda yaşayan insanların örf, adet ve geleneklerini içerdiğini dile getirdi.

Titiz bir çalışmayla ortaya çıkan kitabın gelecekte değerinin daha da anlaşılacağını kaydeden Şimşek; ” Yazıya geçirdiklerimiz, tarihsel bir tanıklıktır. İki ciltte toplam 111 köyümüzü tanıttık. Umudumuz, yeni araştırmacılar için bir başlangıç olmasıdır. Birikimimize, araştırmasıyla, yazılması ve yayınlanmasıyla emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kitabın araştırma ekibinde yer alan Kekil Şimşek, Nadide Utku, Rasim Balaban, Arif Ödemiş, Necati Gülmez, Erkan Çetin, İsa Oruç ve Fuat Aydın’a protokol tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

 

 

 

 

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Fotoğraflarla Sultan Çelebi Mehmed Dönemi

Osmangazi Belediyesi, Sultan Çelebi Mehmed’in vefatının 600’üncü yıldönümü münasebetiyle h…