Home EĞİTİM Mesleki eğitime ‘BTSO’ imzası

Mesleki eğitime ‘BTSO’ imzası

- Guncellenme Tarihi: 26 Temmuz 2018 10:50
7 min read
Mesleki eğitime ‘BTSO’ imzası için yorumlar kapalı
0

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM), Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile imzaladığı ‘Hizmetiçi Eğitim İşbirliği Protokolü’ kapsamında Türkiye genelindeki mesleki ve teknik okullarda görev yapan yaklaşık 100 öğretmene eğitim veriyor.

 Öğretmenlerin yeni teknolojilere dayalı üretim ortamı içerisinde mesleki bilgi ve deneyimlerini geliştirmek amacıyla geçtiğimiz yıl Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile bir protokol imzalayan BUTGEM, bu çerçevede ilk eğitim programına başladı. CNC Torna, Bilgisayar Destekli Üç Boyutlu Tasarım (Solidworks), Tasarım ve Animasyon Photoshop, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri ve Robot Programlama kursları olmak üzere BUTGEM tarafından düzenlenen 5 ayrı eğitim programına Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı mesleki ve teknik okullarda görev yapan yaklaşık 100 öğretmen katılıyor.

 “ÖNCELİĞİMİZ İNSANA YATIRIM”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, endüstrinin tüm alanlarında hızlı bir değişim süreci yaşandığını, mesleki ve teknik eğitim almış nitelikli personel ihtiyacının giderek arttığını söyledi. Meslek sayısının giderek çeşitlendiği ve teknolojinin geliştiği bir ortamda öğretmenlerin eğitiminin de büyük bir önem kazandığına dikkati çeken Başkan Burkay, öğretmenlerin sahip oldukları bilgi ve becerileri güncellemelerinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokolle önemli bir işbirliği gerçekleştirdiklerini ifade eden Burkay, “Milli Eğitim Bakanlığımız mesleki ve teknik öğretimde görev yapan öğretmenlerin hizmetiçi eğitimine büyük bir önem veriyor. Bu sürece biz de ‘insana yatırım’ politikamız doğrultusunda BUTGEM bünyesinde düzenlediğimiz eğitimlerle katkı koyuyoruz. Hem Bakanlığımız hem de iş dünyamızın belirlediği gelişim ihtiyaçları kapsamında öğretmenlerimizin mesleki bilgi ve becerilerini artırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

 210 SAATLİK EĞİTİM

Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 100 öğretmenin eğitim programında yer aldığını belirten İbrahim Burkay, eğitimlerin 10 Ağustos’a kadar süreceğini söyledi. 5 ayrı kursta toplam 210 saatlik eğitim gerçekleştirileceği bilgisini veren Burkay, BUTGEM ev sahipliğinde öğretmenlere yönelik yeni eğitim programları düzenlemeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

 DÜNYA STANDARTLARINDA EĞİTİM

Ankara’dan eğitimlere katılan Battalgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Nihat Şimdi, BUTGEM’de öğretmenler için dünya standartlarında bir eğitim ortamı ve eğitim içeriği hazırlandığını belirterek, eğitimlerde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gelişmiş ülkelerde her 5-10 yılda bir bütün çalışanların etkili bir hizmetiçi eğitime tabi tutulduğunu ifade eden Şimdi, “Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığımız en fazla hizmetiçi eğitim veren kurumlar arasında yer almaktadır. Hem Bakanlığımıza hem de BUTGEM’i öğretmenlerimizin hizmetine sunan BTSO Yönetimine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 “ÖĞRENCİLERİMİZE DAHA FAYDALI OLACAĞIZ”

Kırıkkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Torna-Tesviye Öğretmeni Ahmet Kılıç geniş kapsamlı ve verimli bir eğitim süreci yaşadıklarını belirterek, “Eğitim sonunda yetiştirdiğimiz öğrencilere daha faydalı olabileceğime inanıyorum. Bize bu imkanı tanıdıkları için Bakanlığımıza ve BTSO’ya teşekkür ediyorum.” dedi.

Hatay Kırıkhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Öğretmeni Fırat Bulut ise BUTGEM’in gerek fiziki ortamı gerekse de eğitmenlerinin kalitesiyle öğretmenlere eksiklerini giderme şansı verdiğini söyledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EĞİTİM
Comments are closed.

Benzer Haberler

Büyükşehir’den Yoğun Bayram Mesaisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım Peyzaj AŞ marifetiyle Kurban Bayramı tatili boyunca baş…