Anasayfa FOTO GALERİ Aşık Sümmani Anıldı

Aşık Sümmani Anıldı

2 min read
Aşık Sümmani Anıldı için yorumlar kapalı
609

Osmangazi Belediyesi, Anadolu’nun aşık geleneğine damga vuran isimlerin başında gelen Aşık Sümmani’yi vefatının 103’üncü yılında andı.

 

Osmangazi Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi arasında imzalanan Kültürel İşbirliği Protokolü kapsamında Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Aşık Sümmani’yi Anma’ etkinliğine Bursalıların ilgisi büyük oldu. Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Akan, Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kenan Kır, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Özdemir, Aşık Sümmani’nin torunu Hüseyin Sümmanioğlu ile Bursa ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinden gelen aşıkların katıldığı anma gecesinde, Aşık Sümmani çalınan ve söylenen eserleri ile yad edildi.

 

Programı hazırlayıp sunan Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Özdemir, programında başında slayt eşliğinde Aşık Sümmani’nin hayatı ve eserleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Anma gecesinde ilk olarak Aşık Sümmani’nin torunu Hüseyin Sümmanioğlu sahneye çıkarak dedesinin eserlerini seslendirdi. Daha sonra sahne alan aşıklık geleneğinin yeni nesil temsilcilerinden Aşık Cemal Divani ve Aşık Zafer Kazancı ile Yrd. Doç. Dr. Erdem Özdemir, Aşık Sümmani’nin eserlerini katılımcılara dinlettirdi. Geleneksel atışmaların yanı sıra Sümmani’nin eserlerini seslendiren aşıklar izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Dostum ‘Olta Balıkçılığı Kampına’ Ev Sahipliği Yaptı

16 Haziran itibariyle av sezonunun açılmasıyla birlikte İnegöl Belediyesi ile İNOBDER iş b…