Home FOTO GALERİ MALİ DESTEKLERİN DETAYLARI BURSA’DA ANLATILDI…

MALİ DESTEKLERİN DETAYLARI BURSA’DA ANLATILDI…

- Guncellenme Tarihi: 24 Ocak 2018 12:23
8 min read
MALİ DESTEKLERİN DETAYLARI BURSA’DA ANLATILDI… için yorumlar kapalı
0

BEBKA GENEL SEKRETERİ GERİM: PROJELER BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİLER TARAFINDAN İNCELENECEK

BURSA – Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan 2018 yılı Mali Destek Programlarının detayları, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve BEBKA birim başkanları tarafından Bursa’da anlatıldı.

Bilgilendirme toplantısında; BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile kamu ve özel sektör temsilcileri hazır bulundu.

Programın açılışında konuşan ve bölgede proje hazırlama konusunda önemli mesafeler kat edildiğine dikkat çeken Genel Sekreter İsmail Gerim, mali destek programları kapsamında desteklerden faydalanabilmek adına başarılı bir şekilde hazırlanmış bir projenin, oldukça önem arz ettiğini söyledi.

Kar amacı güden ve kar amacı gütmeyen kurumların, desteklere başvuru yapabileceğini hatırlatan Gerim, “Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması ile Endüstriyel Simbiyoz programları, kar amacı güden işletmelere yönelik olacak. Kırsalda Kalkınma da kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olacak. Kar amacı gütmeyenler kimlerdir dediğimizde de kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, OSB müdürlükleri, kooperatifler gibidir” dedi.

“En az 65 puan alması şartı var”

Bütün başvuruların hassas bir incelemeye tabi tutulacağına işaret eden Gerim, “Her proje en az iki bağımsız değerlendirici tarafından değerlendirilecek, projeler için geçerli puan 65 olup projeler bu puanın üzerinde kaldığında geçerli sayılacak; ancak değerlendiricilerin puanları arasında ciddi farklılıklar söz konusu olduğunda proje üçüncü bir değerlendiriciye inceletilecektir. Üçüncü değerlendiricinin puanlamasından sonra o proje ile ilgili nihai karar verilecektir.” diye konuştu.

“Proje yazma eğitimleri başlıyor”

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, bölge illerinde proje yazma eğitimlerine de önümüzdeki günlerde başlayacaklarını ve bu kapsamda Bursa’daki ilk eğitimin 30 Ocak 2018’de BUTEKOM’da, ikinci eğitimin ise 7 Şubat 2018’de BTSO’da gerçekleştirileceğini, dileyenlerin bu ücretsiz eğitimlere BEBKA’nın web sitesi üzerinden kayıt yaptırarak, katılım sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

“6 yılda 3 bin 750 kişiye bilgilendirme yapıldı”

BEBKA’nın, bugüne kadar pek çok alanda destek verdiğini belirten BEBKA Program Yönetimi Birim Başkanı Erhan Öztürk, “Bugüne kadar toplamda 16 başlıkta destekler verildi. 3 bin 750 kişiye bilgilendirme yapıldı. Bu 16 başlık için 1.160 proje bizlere başvuru gerçekleştirdi. Toplamda da 294 proje destek almaya hak kazandı. Toplamda 82 milyon TL’lik destek verildi. Eş finansmanla birlikte bu rakam yaklaşık 135 milyon TL destek bölgemize kazandırıldı” dedi.

“Proje hesabı açılması şartı var”

Öztürk’ün ardından konuşan BEBKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Gürler Sunel de izleme dönemine ilişkin bilgiler verdi. Sunel, tüm aşamaları başarıyla geçip destek almaya hak kazanan projelere, ödemelerin ön ödemede yüzde 40, ara ödemede yüzde 40 ve nihai ödemede de yüzde 20 şeklinde yapılacağını söyledi. Sunel, ara ve nihai ödemelerinin, mutlaka belge karşılığında yapılacağını dile getirdi.

 

 

Bütün faaliyetlerin gerçekleştirilmesi şartı var

Proje uygulama esnasında tüm işlemlerin, proje sahibi tarafından ajansın belirlediği bankada açılacak hesap üzerinden ve ajansın kontrolünde yürütüleceğinin altını çizen Sunel, bunun haricinde başka hesap kullanılamayacağına vurgu yaptı. Sunel, uygulama döneminde ve sonunda bütün faaliyetlerin gerçekleştirilmesi şartının arandığını belirtti.

Gürler Sunel’in açıklamalarının ardından bilgilendirme toplantısı soru-cevap kısmı ile sona erdi.

Proje Yazma Eğitimleri Takvimi Açıklandı

Toplantıda ayrıca BEBKA web sitesi üzerinden online kayıt yapılabilen BEBKA 2018 yılı Mali Destek Programlarına ilişkin proje yazma eğitimleri takviminin sitede yayınlandığı ifade edildi. Buna göre sosyal medya üzerinden canlı olarak soruların cevaplanacağı eğitimlerin ilki 23 Ocak 2018 Salı günü Bilecik’te sonrakiler ise 25 Ocak 2018 Perşembe günü Eskişehir’de ve 30 Ocak 2018 Salı günü Bursa’da gerçekleştirilecek. Bu eğitimlere ek olarak 1 Şubat ve 7 Şubat tarihlerinde sırasıyla Eskişehir ve Bursa’da iki proje yazma eğitimi daha yapılacağı bilgisi alındı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de Kurban Pazarları Temizlendi

Osmangazi Belediyesi, Kurban Bayramı dolayısıyla ilçede kurulan kurban satış yerlerini iş …