Home FOTO GALERİ BAŞKAN TOPÇU’DAN BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLARA TAVSİYELER…

BAŞKAN TOPÇU’DAN BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLARA TAVSİYELER…

6 min read
BAŞKAN TOPÇU’DAN BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLARA TAVSİYELER… için yorumlar kapalı
0
464

HASAN TOPÇU: “TATİLİ HÜZNE ÇEVİRMEYELİM”

 

.          Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleşenKurban Bayramı için açıklanan 10 günlük tatilde yola çıkacak olan sürücülere önemli uyarılarda bulundu.

 

BURSA- 10 günlük Kurban Bayramı Tatili 26 Ağustos Cumartesi günü başlıyor. Her bayram olduğu gibi bu bayramda çok sayıda vatandaş, tatili memleketlerinde ya da tatil beldelerinde geçirmeyi planlıyor. Ancak böyle zamanlarda mutlu bayram tabloları; hız ihlali, hatalı sollama, yorgunluk, dikkatsizlik gibi nedenlerden meydana gelen trafik kazalarıyla birlikte hüzne dönüşüyor. Tüm bunların yaşanmaması için öncelikle tüm sürücülerin trafik kurallarına harfiyen uymasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, “Yollardaki araç yoğunluğu bir anda çok fazla artacak. Buna sıcak hava da eklendiğinde trafikte geçireceğimiz süre içerisindeki stres katsayısı çoğalacak. Bu yüzden yola çıkmadan önce almamız gereken tedbirleri göz ardı etmemeliyiz” dedi.

 

Özellikle uzun yolculuklara alışkın olmayan sürücülerin daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Başkan Hasan Topçu, “Uzun yola alışkın olsun veya olmasın sürücülerin 2 saatte bir, en az 15 dakikalık dinlenme molaları vermesi çok önemlidir. Bunun yanında tabi ki tüm sürücülerimizi trafik kurallarına harfiyen uymaları noktasında bir kez daha uyarıyorum” şeklinde konuştu.

 

“Bayramlar hüzne dönüşmesin”

 

Bayramların aşırı hız ve yorgunluk nedeniyle meydana gelen kazalar sonrasında büyük acıların yaşandığına dikkat çeken Topçu, şu tavsiyelerde bulundu:

“Bu kazaların önüne alınacak çok basit önlemlerle 0geçebiliriz. Öncelikle trafik hız sınırlamalarına ve trafik kurallarına mutlaka uymalıyız. Uykusuz ve yorgun araç kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Trafik yön ve levhalarına dikkat etmeliyiz. Uzun mesafeli yola çıkacaksak yorulduğumuzu ve dikkat eksikliği yaşadığımızı hissettiğimiz anlarda mola vermeliyiz.  İnsana bağlı trafik kazalarının başında gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır. Bu olumsuz davranışlardan kesinlikle kaçınmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

Topçu, seyahat için şehirlerarası otobüs firmalarını tercih edecek vatandaşlara güvenilir firmaları seçmeye özen göstermeleri tavsiyesinde de bulundu.

 

“Aracınızın bakımını ihmal etmeyin”

 

Sürücülerin yol ve sürüş güvenliği için yola çıkmadan önce yerine getirmesi gereken yükümlülüklerden de bahseden Hasan Topçu, “Kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekir.  Yolculuk öncesi, frenlerin bakımı ve lastik kontrolü hayati önem taşıyor. Ayrıca aracınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğunu da mutlaka kontrol etmek gerekir” diye konuştu.

 

Öte yandan Başkan Hasan Topçu, tüm vatandaşların 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramını kutlayarak, tatilde yola çıkacaklara güvenli ve konforlu yolculuklar diledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de ‘Üzüm’ Vakti

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Karabalçık Üzüm Festivali’ birb…