Home FOTO GALERİ DYT. MELEK AKGÜN : “İDEAL KİLODA OLMAK DOĞRU BESLENİLDİĞİ ANLAMINA GELMEZ”

DYT. MELEK AKGÜN : “İDEAL KİLODA OLMAK DOĞRU BESLENİLDİĞİ ANLAMINA GELMEZ”

4 min read
DYT. MELEK AKGÜN : “İDEAL KİLODA OLMAK DOĞRU BESLENİLDİĞİ ANLAMINA GELMEZ” için yorumlar kapalı
0
736

BURSA –Özel Hayat Hastanesi, Sheraton Hotel personellerine “Doğru Beslenme ve Besin Alerjileri” konulu seminer verdi. Sheraton Bursa Hotel’de gerçekleştirilen seminerde konuşan Diyetisyen Melek Akgün, ideal kiloda olmanın doğru beslenildiği anlamına gelmediğini ifade ederek, “Beslenmenin yeterli olduğu kadar dengeli olması gerekir. Herkesin günlük alması gereken miktar, aynı değildir” dedi.

Dengesiz beslenme, besin çeşitliliği, beslenmede suyun önemi gibi çeşitli konuların ele alındığı seminerde, besin alerjilerinin önemine de dikkat çekildi.

Yaş, cinsiyet, boy, kilo, hastalık durumu gibi özelliklerin günlük besin ihtiyacını etkilediğini belirten Melek Akgün, “Yanlış pişirme yöntemleri, sigara, alkol, beslenme alışkanları ve benzeri durumlar yetersiz beslenmeye sebep olabilir. Doğru beslenip beslenmediğimizi kan tahlili yaptırarak anlayabiliriz. Tabi beden-kütle endeksi ve yağ-kas oranını da dikkate almamız gerekir” şeklinde konuştu.

“Bütün besin gruplarına ihtiyacımız var”

Sağlıklı bir besin diyet örüntüsünün yüzde 60 karbonhidrat, yüzde 25 yağ ve yüzde 15 protein içermesi gerektiğini söyleyen Akgün, “Yeterli ve dengeli beslenme için bütün besin gruplarına ihtiyacımız var. Karbonhidrat 55-60, yağ 25-30 ve protein 12-15 şeklinde aralık olarak yazarsak daha doğru olur.  Bir de besin grupları kısmında her öğünde süt grubu, et grubu, tahıl grubu ve sebze- meyve grubu olmak üzere 4 gruba yer vermemiz besinlerin yeterli alımına ve emilimine yardımcı olmaktadır” diye açıkladı.

Alerjisi olanlar daha dikkatli olmalı

Besin alerjisini; besinlere veya gıda katkı maddelerine karşı oluşan klinik anormal yanıt olarak tanımlayan Akgün, “En yaygın besin alerjileri, süt, deniz ürünleri, fıstık, buğday, yumurta gibi besinlerde görülür. Başlıca besin kaynakları olmaları sebebiyle bu alerjilerden birine sahipseniz, buradaki besin açığını aynı özellikleri muhteva eden besinlerden karşılamalısınız. Yoksa yetersiz beslenme durumu ortaya çıkacaktır” diye konuştu. Akgün; “Besin alerjisi yaşanması durumunda, kaşıntı, kusma, yanma, şişlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Sonu ölüme kadar gidebilir. Bu yüzden ihmal edilmemelidir. Besin alerjisine sahip olup olmadığınızı kan tahlili ve basit birkaç test yaptırarak öğrenebilirsiniz” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de ‘Üzüm’ Vakti

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Karabalçık Üzüm Festivali’ birb…