Home FOTO GALERİ ‘Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz’

‘Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz’

13 min read
‘Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz’ için yorumlar kapalı
0
1,181

ÜLKEDE TIRMANAN GERİLİM VE KUTUPLAŞMA FARKLI SİYASİ GÖRÜŞLERE MENSUP YURTTAŞLARI BİRARAYA GETİRİYOR

 

BURSA’DA ÜLKENİN GELECEĞİ ADINA ORTAK KAYGILARI PAYLAŞAN ÇEŞİTLİ SİYASİ GÖRÜŞLERE MENSUP İSİMLER ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

 

“HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN ÇOCUKLARIMIZA VE TORUNLARIMIZA KAVGA EDEN BİR ÜLKE BIRAKMAK İSTEMİYORUZ”

 

BURSA’DAN BAŞLATMAKTA OLDUĞUMUZ BU GİRİŞİMİN TÜRKİYE GENELİNE YAYILARAK,  AYRIŞMANIN DEĞİL, BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜN BİZZAT YURTTAŞLAR ELİYLE SAĞLANABİLECEĞİNİ, TÜM TÜRKİYE’YE GÖSTERMEYİ AMAÇLIYORUZ

 

BURSA – Türkiye’de son yıllarda artan kutuplaşma ve ayrışmalardan kaygı duyan farklı siyasi görüş, inanç ve yaşam biçimlerine sahip yurttaşlar çözüm arayışı için biraraya geliyor.

 

Bursa’da bir süredir biraraya gelerek ülkenin geleceği adına ortak kaygılarını paylaşan farklı siyasi görüşlere mensup çok sayıda isim “Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz Girişimi” adıyla kamuoyuna açıklamada bulundular.

 

Kültürpark’taki Ender Çay Bahçesi’nde basınla biraraya gelen girişim adına açıklamayı Tahsin Bulut yaptı. Son yıllarda siyasi süreçlerde yaşanan derin kutuplaşma ve ayrışmaların toplumsal yapıda neden olduğu kopuşlardan derin kaygı duyduklarını belirten Bulut, “Bizler, muhafazakar, milliyetçi, liberal, sosyal demokrat ve sosyalist gibi farklı siyasi kimliklere, farklı inanç ve yaşam biçimlerine sahip yurttaşlar olarak tüm siyasi gerginlik ve süreçlere rağmen bir arada yaşama kültürüne sahip olduğumuzu ve farklılıklarımızın ayrışma değil bir zenginlik olduğunu tüm Türkiye’ye göstermek için biraraya geldik.” dedi.

 

Açıklamada, “Her ne sebeple olursa olsun çocuklarımıza ve torunlarımıza kavga eden bir ülke bırakmak istemiyoruz. İstediğimiz şey huzurdur, barıştır, demokrasidir, herkesin hukuk önünde eşit olduğu bir Türkiye’dir. Amacımız bunun mümkün olabileceğini göstermek ve suya düşen bir taş parçası olabilmektir.” Denildi.

 

“Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz Girişimi”nin ortak açıklaması şöyle:

 

“Bugün burada, Bursa’da yaşayan bir grup yurttaş olarak karşınızdayız. Sizlerin de dikkatini çekeceği gibi, bu grubun içerisinde farklı toplumsal ve siyasal kesimlerden temsilciler var.

Bizler farklılıklarımızın bilinciyle bir araya geldik ve sizlerin karşısına çıkmaya karar verdik. Ve yine sizlerin aracılığıyla Bursamız’a ve güzel ülkemize bir mesaj vermek istiyoruz.

Bizler neden bir araya geldik ve neden karşınızdayız?

Ülkesini seven, geleceğine ilişkin endişeler taşıyan bu ülkenin yurttaşları olarak, son yıllarda siyasi süreçlerde yaşanan derin kutuplaşmalar, parçalanmalar ve ayrışmalar nedeniyle, toplumsal yapımızda oluşan kopuşlardan büyük kaygı duyuyoruz.

Toplumsal dokumuzda her geçen gün kök salan ‘güvensizlik ve aşırı kutuplaşma’nın, mahallelere, sokaklara, işyerlerine ve hatta aile içlerine kadar sirayet etmesi, derin kaygımızın temelini oluşturuyor.

Bizler, muhafazakar, milliyetçi, liberal, sosyal demokrat ve sosyalist gibi farklı siyasi kimliklere sahip yurttaşlar olarak, tüm bu gergin ve ayrıştırıcı siyasal iklime rağmen, bir arada yaşama kültürüne sahip olduğumuzu ve farklılıklarımızın ayrışma değil birer zenginlik kaynağı olduğunu, tüm Türkiye’ye göstermek için bir aradayız.

Bugün, bu beceriyi ortaya koymaya, bir arada huzur içinde yaşama kültürünü benimsemeye, ortak vatanımızda ortak paydamızı büyütmeye, her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz.

Biz, farklı siyasal düşüncelerin, farklı inançların, farklı kültürlerin ve farklı yaşam biçimlerinin mensupları olarak, hem günümüz toplumsal, siyasal ve kültürel iklimini esenliğe kavuşturacak bir anlayışın fitilini ateşlemek, hem de gelecek kuşaklara örnek teşkil edecek bir ortaklaşmayı başarmak için, bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Arzumuz, Bursa’dan başlatmakta olduğumuz bu girişimin, Türkiye geneline yayılmasını sağlamak ve ayrışmanın değil, bir arada yaşama kültürünün bizzat yurttaşlar eliyle sağlanabileceğini, tüm Türkiye’ye göstermektir.

Farklılıklarımızı birbirimize dayatan değil, onları fark eden ve onlar üzerinden bir uzlaşma kültürü geliştirebilen bir toplum olma mücadelesini vermeliyiz. Farklılıklardan çatışma üretme yerine, onlardan doğan zenginliği, toplumsal bir sinerjiye dönüştürme başarısını sergileyebilmeliyiz.

Farklı kimliklerimizle bir araya gelen yurttaşlar olarak hiçbir siyasi hareketi desteklemek ya da karşısında olmak gibi bir misyonumuz yok ve olamaz.

Bizler ayrışma, kutuplaşma ve giderek çatışma ortamına evrilecek bir toplumsal yapının, ülkemizin hiçbir sorununu çözmediğine ve çözmeyeceğine ilişkin yeterli tarih bilincine ve farkındalığa sahip yurttaşlarız. Ve bugün burada bir araya gelerek, buna izin vermek istemediğimizi ve bu kudrete sahip olduğumuzu tüm Türkiye’ye göstermek istiyoruz.

Aynı toprakların ve aynı tarihin bir parçası olarak geçmişte olduğu gibi, gelecektede bir arada yaşayacağız. Bizler tüm siyasi tartışmaların ayrışma ve çatışma kültürüne dönüşmeden, yaşadığımız tüm sorunların demokrasi ve hoşgörü kültürü içerisinde çözülmesini istiyoruz. Bunu sağlamak ve bu kültürü ayakta tutmak için farklılıklarımızla bir araya gelmeye ve bu kültürü her türlü zorluğa rağmen ayakta tutmaya kararlıyız.

İstediğimiz şey huzurdur, barıştır, demokrasidir, herkesin hukuk önünde eşit olduğu bir Türkiye’dir. Amacımız bunun mümkün olabileceğini göstermek ve suya düşen bir taş parçası olabilmektir.

Bu girişim, birlikte kardeşçe yaşama iradesinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Bu nedenle girişimimizin adını,‘Farklıyız, Birlikteyiz, Biz TÜRKİYE’yiz’ olarak belirledik.

Bizler, her ne sebeple olursa olsun çocuklarımıza ve torunlarımıza kavga eden bir ülke bırakmak istemiyoruz. Bugün burada olduğu gibi bundan sonra da bu hedef için bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Bunun Türkiye’mize örnek oluşturması dileklerimizle, ‘Farklıyız, Birlikteyiz, Biz TÜRKİYE’yiz’ diyor ve siz değerli basın mensuplarımıza katılımlarınızdan dolayı yürekten teşekkür ediyoruz.

‘Farklıyız, Birlikteyiz, Biz TÜRKİYE’yiz’ GİRİŞİMİ…

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de ‘Üzüm’ Vakti

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Karabalçık Üzüm Festivali’ birb…