Home FOTO GALERİ Osmangazi Aile Rehberlik Merkezine Yoğun İlgi

Osmangazi Aile Rehberlik Merkezine Yoğun İlgi

6 min read
Osmangazi Aile Rehberlik Merkezine Yoğun İlgi için yorumlar kapalı
0
595
  • Osmangazi’den Ücretsiz Rehberlik Hizmeti
  • Osmangazi Belediyesi Aile Kurumuna Sahip Çıkıyor

Osmangazi Belediyesi’nin, sağlıklı bireylerle güvenli bir gelecek inşa etmek için hizmet verdiği ‘Aile Rehberlik Merkezi’ vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Osmangazi’lilerin hayatına dokunan merkezde, 2017 yılı ilk 7 ayında bin 565 kişiye rehberlik hizmeti verilirken, 4 aileye aile danışmanlığı ve 31 çifte de çift danışmanlık hizmeti verildi.

Kazandırdığı sosyal sorumluluk projeleriyle ilklere imza atan Osmangazi Belediyesi, Aile Danışma ve Rehberlik Merkezi ile vatandaşlarına psikolojik destek sağlamaya devam ediyor. Açıldığı günden itibaren yoğun ilgi gören Bursa’nın ilk Aile Danışma ve Rehberlik Merkezi, 2017 yılının ilk 7 aylık verilerine göre 159 kadın, 51 erkek, 71 ergen, 49 kız çocuğu ve 22 erkek çocuğu ile görüşmeler gerçekleştirerek danışma hizmeti verdi. Aile danışma hizmeti kapsamında 4 aileye 4 seans boyunca danışmanlık sağlanırken, çift danışmanlığı kapsamında 31 çifte de 67 seanstan oluşan rehberlik hizmeti verildi. Bursa’nın önemli bir açığını kapatan merkez, Bursalıların kadın erkek her yaştan bireysel ve çift olarak başvurduğu ve ücretsiz destek aldıkları en önemli bir hizmet merkezi haline geldi.

Merkeze, 2017 yılının ilk 7 ayında toplam 281 başvuru yapıldı. Başvurular doğrultusunda 147 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapılırken, 134 kişiyle

telefonla görüşülerek danışmanlık sağlandı. Görüşmeler neticesinde 315 vatandaşa bireysel psikolojik destek sağlanırken, 9’u yetişkin, 12’si çocuk tedavi amacıyla hastanelerin psikiyatri servisine yönlendirildi. Ayrıca gelen vatandaşlardan 4’ü aile hekimliğine, 5’i şiddet önleme ve izleme merkezi (ŞÖNİM)’e, 5’i adli hukuk ve yargıya, 3’ü koruma kararı bilgilendirmesine, 5’i ise sığınma evi bilgilendirmesine yönlendirildi.

Ücretsiz Danışmanlığa Kadınlardan Yoğun İlgi  

Her yaş grubundan vatandaşın büyük ilgi gösterdiği merkeze, ağırlıklı olarak kadınlar başvurdu. Randevulu olarak ücretsiz danışmanlık hizmeti alan kadınlar arasında şiddete uğrayanlar da yer alırken, aile içi düzeni sağlamak, çocuklarının gelişimine yönelik bilgi almak ve kendilerini geliştirmek için gelen kadınlar da var. Hafta içi her gün 08.00 ila 17.00 saatleri arasında danışanlara seanslar halinde terapilerin uygulandığı merkezde, anne ve babalara, periyodik olarak çocuklarının okul eğitimi ve aldıkları eğitimlerin ileriki yaşlarına nasıl yansıyacağı konusunda da bilgilendirmelerde bulunuluyor. Böylece çocukların hem okul hayatı boyunca, hem de ileriki yaşlarında daha başarılı fertler olması hedefleniyor.

“Bireye ve Aileye Sahip Çıkıyoruz”

Sosyal belediyecilik anlayışını en üst düzeyde uygulamaya çalıştıklarının altını çizen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Mutlu ve huzurlu bir Osmangazi için çalışıyoruz. Toplumumuzun temel taşı olan aile kurumunu yaşatmak, sağlıklı ve geleceğe güvenle bakan nesiller yetiştirmek için oluşturulan Aile Danışma ve Rehberlik Merkezi sosyal belediyecilik alanında Bursa’da bir ilk. İnsanlar bir arada olsun, sevincini kederini paylaşsın, diyaloglarını geliştirsin

istiyoruz. Belediye olarak vatandaşın derdine uzman kişilerce dermen olmak, bireye ve aileye sahip çıkmak için çalışıyoruz. Bu merkezimizde sağlıklı fertlerle güvenli bir gelecek inşa etmek için hizmet veriyoruz” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de ‘Üzüm’ Vakti

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Karabalçık Üzüm Festivali’ birb…