Home FOTO GALERİ AYASOFYA İÇİN PEDALLIYORUZ’UN İLK AYAĞI İZNİK AYASOFYA OLDU

AYASOFYA İÇİN PEDALLIYORUZ’UN İLK AYAĞI İZNİK AYASOFYA OLDU

4 min read
AYASOFYA İÇİN PEDALLIYORUZ’UN İLK AYAĞI İZNİK AYASOFYA OLDU için yorumlar kapalı
0
885

Türk Tarih Kurumunca (TTK) “Belgeler ve Resimlerle Ayasofya Sergisi”ni duyurmak amacıyla düzenlenen “Ayasofya İçin Pedallıyoruz” programı kapsamında 18 Temmuz’da Ankara’dan yola çıkan 30 bisikletçi, İznik Ayasofya Camiine geldi.

Ayasofya’daki sergiyi duyurmak için 5 günde 520 kilometre kat etmesi beklenen ekip, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve Belediye Başkan Yardımcısı Necati Tosun tarafından karşılandı.

İznik Milli İrade Meydanında bisikletçilerle ile tek tek ilgilenen İznik Belediye Başkanı Osman Sargın” Öncelikle Medeniyetler Başkenti İznik’e hoş geldiniz. Bu organizasyonu yapan kurumlara ve yetkililere teşekkür çok teşekkür ediyorum. İlk olarak İznik Ayasofya Camiine gelmeniz bizleri onurlandırmıştır. İznik Ayasofya’da tarihi acıdan önemli bir geçmişe sahiptir. M.S. 787 yılında 7. Ekümenik Konsül burada toplanmış ve Hıristiyanlık açısından önemli dini kararlar alınmıştır.1331 yılında ise Orhangazi’nin İznik’i fethinden sonra burası Camiye çevrilmiştir.Kanuni döneminde Mimar Sinan tarafından yapılan değişikliklerle önüne minare eklenmiş ve duvarları nakışlarla bezenmiştir. Koruma amaçlı yapılan çalışma sonrasında 6 Kasım 2011 tarihinde Camii olarak ibadete açılarak hizmete sunulmuştur. Sizlerin de Ayasofya İçin Pedallıyoruz sloganı İznik Ayasofya Camiinde kapsaması bizleri onurlandırmıştır”dedi.

Proje direktörü Salih Yalızat da kamp kurdukları şehirlerde insanlara Ayasofya’nın tarihini anlattıklarına işaret ederek, “30 kişilik ekiple şehir şehir gezerek Ayasofya’yı tanıtıyoruz. Ayasofya’yı unutmamak ve unutturmamak için böyle bir organizasyon düzenliyoruz. İznik Belediye Başkanımıza bizleri karşıladığı için teşekkür ediyoruz” dedi. Günün anısına başkan Sargın’a tişört ve şapka hediye ettiler. Ekipler gün boyu İznik Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından İznik’in Tarihi eserlerini gezme fırsatını buldular.

Profesyonel bisikletçilerden oluşan 30 kişilik ekip, 22 Temmuz 2017 Cumartesi sabah saat: 08:00’da İznik Ayasofya Camii önünden start vererek İstanbul Ayasofya’ya pedal çevireceklerini belirttiler. Bisikletçiler, 23 Temmuz’da İstanbul’da olacak ve serginin açılışını yapacaklar.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

BALKANTÜRKSİAD İŞ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ERDEM BALKANTÜRKSİAD ÜYELERİYLE BULUŞTU Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları …