Anasayfa FOTO GALERİ Mustafakemalpaşa’da 15 Temmuz Destanı

Mustafakemalpaşa’da 15 Temmuz Destanı

4 min read
Mustafakemalpaşa’da 15 Temmuz Destanı için yorumlar kapalı
949

Mustafakemalpaşa’da hain kalkışmanın yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ’15 Temmuz Destanı’ etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor.

Dursun Ali Erzincanlı’nın şiir dinletisi ile başlayan anma programları, tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez’in tek kişilik oyunu ve tankın önüne yatarak sembolleşen Metin Doğan’ın söyleşisi ile devam etti.

Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından Adnan Menderes Meydanı’nda gerçekleştirilen ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinliğine; Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Er, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte vatandaşlar katıldı.

Etkinliklerin ikinci akşamı, Türkiye’nin 15 Temmuz’da tankların önüne yatarak direnişin sembolü olarak tanıdığı Metin Doğan’ın söyleşisi ile başladı.

15 Temmuz akşamı yaşadıklarını anlatan Doğan, askeri darbe girişiminin haberini alır almaz kendini sokağa attığını, motosikletli birini durdurarak Atatürk Havalimanı’na gittiğini daha sonra ise tankın hareket etmesini engellemek için önüne yattığını söyledi.

Gördüğü manzaradan çok etkilendiğini söyleyen Metin Doğan; ” Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz’da milli seferberlik çağrısı yapmıştı, bende üzerime düşeni yaptım. Halkımız darbeye güçlü bir iradeyle karşı durmuştur. Terörün amacı bizleri umutsuzluğa düşürmek. Türkiye bu oyuna gelmeyecek” dedi.

Programda daha sonra tiyatro sanatçısı ve aktör Ahmet Yenilmez izleyicilerle buluştu.

Yaren poşusu ile sahne alan usta oyuncu, ‘1915’ten 15 Temmuz’a’ adlı tek kişilik oyunu ile duygu dolu anlar yaşattı.

Oyunun sonunda izleyiciler arasındaki iki asker annesini yanına alan Ahmet Yenilmez,

15 Temmuz’u dünyaya verilmiş bir ders olarak betimlerken Türk milletinin darbeye karşı gösterdiği duruşun örnek olduğunu kaydetti.

Programın ardından Ahmet Yenilmez ve Metin Doğan’a çiçek takdim eden Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, 15 Temmuz’u hafta sonuna kadar her akşam yapılacak etkinliklerle anmaya devam edeceklerini söyledi.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

BTSO’da Yeni Yılın İlk Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 2021 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi.…