Home FOTO GALERİ Çerkesler’den renkli şölen

Çerkesler’den renkli şölen

- Guncellenme Tarihi: 4 Temmuz 2017 13:50
5 min read
Çerkesler’den renkli şölen için yorumlar kapalı
0

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 17.’si düzenlenen Güney Marmara Çerkes Şöleni renkli görüntülere sahne oldu.

Mustafakemalpaşa Belediyesi, Bandırma Belediyesi ve Kafkas Federasyonu’na (KAFED) bağlı 11 Çerkes derneğinin gençlik grupları tarafından organize edilen şölen; Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Ankara, Kayseri, Samsun, İskenderun ve Hatay’dan gelen yaklaşık 4 bin kişinin katılımıyla Karaorman Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Çerkes kökenli vatandaşların kültürlerini yaşattığı etkinliğe; Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Başkan Yardımcısı Mustafa Eren, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Yıldırım Belediye Meclis Üyesi Ayhan Özbek, Büyükşehir Koordinatörü Rüştü Suna, KAFED Bursa Derneği Başkanı Şamil Jane, KAFED İskenderun Derneği’nden Arzu Doğan, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Hakan Ander, KAFED Kayseri Derneği Başkanı Hayrettin Seyhan, Balıkesir Adige Derneği Başkanı Cemal İnan, Orhanlı Çerkes Kültür Derneği’nden Mehmet Yılmaz ile birlikte siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri katıldı.

Şölenin açılış konuşmasını yapan Karaorman Mahalle Muhtarı Ramazan Beysi, Çerkeslerin yüzlerce yıllık geleneğini birlik içinde yaşatmaya devam edeceklerini söylerken etkinliğe emeği geçenlere teşekkür etti.

 

‘Bu birliktelik sürecek’

 

Kafkas halkları ile Türkiye arasındaki tarihsel bağların yeni girişimlerle güçlendiğini belirten Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise 1864’teki acıları unutmadan geleceğe yürümenin önemine dikkat çekti.

Başkan Kurtulan; ” Milletin hafızası tarihtir. Bu nedenle geçmişten geleceğe uzanan kültürel değerlerin devamı çok önemlidir. 21 Mayıs 1864’te yaşananlar bugüne taşınıyorsa,

yaşanan acılar ve çileler kültürümüzde, folklorumuzda yaşıyorsa gelecek nesillerin

hafızasına aşılanıyor demektir. Biz birlikte güzel bir tablo ifa ediyoruz. 17 yıldır bu değerli etkinliği devam ettiren, Karaorman’da bütün Marmara’yı toplayan derneklere teşekkür ediyorum ” dedi.

KAFED Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Doğan’da konuşmasında Çerkes kültür varlıklarının ve özelliklerinin özgün biçimleriyle korunup, kendi iç dinamikleri ile geliştirilebilmesi için çalıştıklarını söyledi.

KAFED Bursa Derneği Başkanı Şamil Jane ise uluslararası alanda kendilerinin ‘Çerkes’ olarak tanındıklarını söylerken bu kimliğin yaygınlaşması için herkese görev düştüğünü kaydetti.

Çerkes kültürünün devam ettirilmesi ve kaynaşmayı amaçlayan gecede sahne alan; Aşhemez, Ridade, Blane, Emef, İlkbahar, Şhabraz, Şağdiy ve Tinikona grupları sergiledikleri oyunlar ve ezgilerle büyük alkış aldı.

Yöresel oyunlarıyla hasret gideren Çerkeslerin gönüllerince eğlendiği gecede bu kültürün tanıtılmasına destek olanlara teşekkür plaketi takdim edildi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

23 Nisan Osmangazi’de Dolu Dolu Geçecek

Osmangazi Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenleyeceği etkinli…