Home FOTO GALERİ YENİ BİR GELECEK ARAYIŞI

YENİ BİR GELECEK ARAYIŞI

- Guncellenme Tarihi: 3 Temmuz 2017 14:06
6 min read
YENİ BİR GELECEK ARAYIŞI için yorumlar kapalı
0

Orta okul 8.sınıfı bitiren 1 milyon 174 bin 427 öğrenci , yeni bir lise ve yeni bir gelecek arayamaya başladı..

 

TEOG YEP lise taban puanları açıklandı, velilerin ve öğrencilerin lise tercihi telaşı başladı.

Eskiden lise seçimi eve en yakın liselerden birine gitmekten ibaretken artık günümüzde her lise öğrencilere farklı kariyer planları sunuyor ve artık liseler öğrencinin bundan sonraki yaşamına yön veren birer ön üniversite olarak görev yapıyor..

 

Ailelerin imkanlarının, öğrencilerin puanlarının ve liselerin kayıt koşullarının birbiriyle uyumlanması yetmiyor…

Son yıllarda, seçeceğiniz lisenin eğitim müfredatının öğrencinin üniversite sonrasındaki hedefleriyle ilişkilendirilebilir olması da büyük önem arz ediyor.

 

Ülkemizin durumunda, her an değişiklik gösterebilecek olan ekonomik ve sosyal koşullarımız, imkanlarımız, hayattan ve çocuklarımızdan beklentilerimiz var.

İşte tüm bunlar lise seçimini çok bilinmeyenli ve aynı zamanda çok parametreli bir denklem ortaya koymakta…

Eğer iyi bir strateji oyuncusuysanız her şarta ve imkana uyum sağlayabilecek, size keşke dedirtmeyecek bir lise seçimi yapabilirsiniz.

 

Puanı yüksek öğrenciler için; Uluslar arası diploma veren liseleri seçmeleri onlara kazanç sağlayacaktır..

Son yıllarda velilerin çocukları için ilk tercihi uluslararası tanınırlığa sahip diploma veren liseler:

“Alman Eğitimi Üniversite Giriş Sınavı” anlamındaki “ABİTÜR, Alman Dil Diploması olan SPRACHDİPLOM, FRANSIZ DENKLİĞİ DİPLOMASI, İTALYAN DİPLOMASI, ULUSLARARASI BAKALORYA, İLERİ DÜZEY YERLEŞTİRME PROGRAMI ADVANCED PLACEMENT AP DİPLOMASI gibi diplomalar veren liseler son yıllarda oldukça revaçta.

 

Uluslararası diplomalar öğrencilere o ülkenin üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı veya ders muafiyeti vermekle kalmıyor, çoğu Avrupa Birliği ülkesinde bile öğrencinize tanınırlık ve o ülkedeki çoğu sınava giriş hakkı da sağlıyor..

 

Uluslararası diploma veren okulları seçtiniz, öğrenciniz eğitimine başladı ama çocuğunuzu üniversitede yurt dışında okutmanıza dair imkanlarınız değişti.

Yine de karlısınız..

Çünkü ülkemizde artık çoğu üniversite bu diplomalara sahip öğrencilere %100’e varan oranda burslar veriyor.

Ayrıca Ona yurtdışı kapısını aralayacak hem de Türkiye’de iyi bir üniversite kazanmasına hazırlanacağı şekilde kurgulamalısınız.

Öğrencinizi sadece okula gidip gelen ve sınavlara hazırlanan birey rolünden çıkarıp sosyal sorumluluk projelerinde aktif kılmanız, okulun ulusal ve uluslararası platformdaki her panelinde sempozyumunda, Onun aktif rol almasını sağlamanız önemlidir. Öğrencinizin çevresine ve toplumuna duyarlı bir birey olarak lise yaşamını geçirmesi ve bunu belgelemeniz Ona sadece yurt dışında değil, yurt içinde de tahmin edemeyeceğiniz kapılar aralayacaktır.

 

 

Eğer maddi olarak gücünüz veya puanınız öğrencinizin uluslararası diploma veren liselerde eğitim görmesine yetmiyorsa bu durumda öğrencinizin lise hayatını hem ekonomik kılacak hem de burslu yurt içi ve yurt dışı üniversite imkanını saklı ve imkanlı tutacak bir formül bulmanız gerekiyor.

 

Oda yoksa; sıralamanız çok düşükse, Liseden sonra bir mesleği olsun diyorsanız..

Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine Şimdiden kayıt yaptırın ve devlet bursu almaya çalışın..

 

Yeni bir gelecek için  araştırın  ve acele edin..

Başarılar!

Load More Related Articles
Load More By Ali Özdemir
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

T.C, Bizi Biz Yapan Kimlik Kartı!

Ana muhalefet partisi, yıllar sonra birinci parti olması, yerel seçim ardından ülkemizde b…