Home FOTO GALERİ KARPUZ KANSERİ ÖNLÜYOR

KARPUZ KANSERİ ÖNLÜYOR

- Guncellenme Tarihi: 27 Haziran 2017 15:33
7 min read
KARPUZ KANSERİ ÖNLÜYOR için yorumlar kapalı
0

Özel Hayat Tıp Merkezi’nden Diyetisyen Melek Akgün, karpuzun antioksiden özellikleri sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olduğunu vurguladı.

 

BURSA- Yaz mevsiminin en gözde meyveleri arasında başı çeken karpuz, kalp hastalıklarından güneş çarpması, saç ve deri hastalıklarından kansere kadar bir çok sağlık problemine karşı doğal bir koruma sağladığı belirtiliyor. Özel Hayat Tıp Merkezi’nden Diyetisyen Melek Akgün, karpuzun yüzde 92’lik su oranıyla ferahlatıcı bir görev gördüğünü dile getirdi. Karpuzla birlikte A ve C vitaminleri, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sayısız antioksidan ve aminoasitlerin vücuda girdiğini vurgulayan Akgün, “Karpuzun içinde büyük oranda yer alan likopen, meyve ve sebzelerde sağlıklı reaksiyonları tetiklemek için insan vücuduyla reaksiyona giren doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Daha çok kırmızı sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.  Likopen kalp sağlığı, katarakt, diyabet, nörolojik hastalıklar, kemik sağlığı ve prostat kanseri önlemeyle ilişkilendirilmiştir. Karpuzdan likopen alımını arttırmak için olgunlaşmış olanların tercih edilmesi gerekir. Karpuz olgunlaştıkça beta-karoten ve fenolik asit içeriği de artar. Beta-karoten, kırmızı-turuncu sebze meyvede bulunan bir antioksidandır. Bağışıklık, göz sağlığı ve cilt sağlığı üzerinde etkilidir.

Karpuzda sadece ‘kırmızı yerler sağlıklıdır’ demek yanlış olur. Özellikle kabuğa yakın beyaz kısımlarda sitrulin miktarı daha fazladır. Bu aminoasitler kan akışını düzenler ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirici rol oynar” dedi.

 

TOHUMLARI DA FAYDALI

 

Karpuz tohumlarının da besleyici özelliği bulunduğunu ifade eden Akgün, “Uluslararası Beslenme ve Gıda Bilimleri Dergisi tarafından yapılan analize göre karpuz; protein, magnezyum, vitamin B ve iyi yağ içerir. Yapılan başka bir çalışmada ise karpuz tohumlarının vücut sisteminde gerekli olan zengin lif ve mineral kaynakları olduğunu gösterdi. Bu karpuz tohumları gıda ürünlerinde kullanıldığında, önemli tıbbi, sağlık ve ekonomik faydalar sağlayabilir” bilgilerini paylaştı.

 

HİPERTANSİYONUN AZALMASINI SAĞLIYOR

 

Diyetisyen Akgün, karpuzun kalp-damar hastalıklarından kas ağrılarına, saç ve deri hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu bir etki gösterdiğini dile getirdi. American Journal of Hypertension’da yayınlanan bir çalışmada, karpuzun obez yetişkinlerde hipertansiyonun azalmasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olduğu belirten Akgün, şunları sıraladı: “Antioksidan içeriği inflamasyonun (iltihaplanma) önlenmesine yardımcı olmaktadır. Su yüzdesinin yüzde 92 oranında olması nedeniyle güneş çarpmasından da korumaktadır.  Bir araştırma, yoğun bir antrenman öncesi karpuz suyu içmenin ertesi gün kas ağrısı ve kalp atış hızını azaltmaya yardımcı olduğunu, göstermiştir.  İçeriğindeki A Vitamini, cildi ve saçları nemli tutmaya yardımcı olur. Karpuz,  Cleveland Kliniği’ne göre hücrelerin sağlıklı büyümesini de teşvik ediyor.  Antioksidan özellikleri sayesinde kanser riskini azaltmaya da yardımcı olurlar. İçerdiği likopen Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, prostat kanseri hücre çoğalmasını azaltmaya yardımcıdır.”

 

KARPUZ, PEYNİRLE TÜKETİLMELİ

 

Diyetisyen Akgün, karpuz tüketilirken dikkat edilmesi gereken hususlara da değindi. Glisemik indeksinin yüksek olmasından dolayı aşırı tüketimden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Akgün, “Glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketimi sırasında yanında proteinden zengin besinlerin tüketilmesi ile kan şekerimizin ani yükselmesine engel olabiliriz. Karpuzu miktar olarak 1 orta dilim(250 gr) yani 5-6 parça olacak şekilde yanında süt, peynir ya da yoğurtla tüketmeliyiz” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

23 Nisan Osmangazi’de Dolu Dolu Geçecek

Osmangazi Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenleyeceği etkinli…