Home FOTO GALERİ BAJAJ EURO 4 İLE SEKTÖRÜNDE LİDERLİĞİ HEDEFLİYOR

BAJAJ EURO 4 İLE SEKTÖRÜNDE LİDERLİĞİ HEDEFLİYOR

- Guncellenme Tarihi: 14 Haziran 2017 13:28
13 min read
BAJAJ EURO 4 İLE SEKTÖRÜNDE LİDERLİĞİ HEDEFLİYOR için yorumlar kapalı
0

Dünyanın en büyük motosiklet üreticileri arasında yer alan ve Türkiye distribütörlüğü Kuralkan Motorlu Araçlar Üretim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından yürütülen Bajaj, Türkiye’de Euro4’e geçen ilk ve tek marka olarak, 14 ili kapsayan Türkiye turuna Bursa’da devam etti. 12 ilin ardından Bursa’da düzenlenen roadshow’a ilişkin bir konuşma yapan Kuralkan Motorlu Araçlar Direktörü Ekrem Ata, “Amacımız tüm Türkiye’de olduğu gibi yeni ürünlerimizle Bursa’da da liderliğe yükselmek. Tüm yeni modellerimiz ve iddiamızı en üst seviyede ortaya koyan Dominar 400 ile bunu başaracak güçteyiz” diye konuştu.

 

Şu an itibariyle 126 bayi ve 187 servis noktası ile Türkiye’nin 62 ilinde hizmet veren Kuralkan’ın kuruluşunun 1950’li yıllara dayandığını ve motosiklet sektörüne ilk adımını 1987 yılında MZ Motosikletlerin Türkiye Distribütörlüğe ile attığını söyleyen Kuralkan Motorlu Araçlar Direktörü Ekrem Ata, şöyle konuştu;

“Teknolojik gelişmelerin öncü markası olan Bajaj, Euro4 gibi yeni normlara hemen adapte olan ve bu ürünleri geliştiren bir marka. Bu tür teknolojik yeniliklerimizi ve yeni modellerimizi hızla yükseliş trendi gösteren Türkiye motosiklet pazarında tanıtmak istiyoruz. Bu amaçla çeşitli illerimizi kapsayan bir roadshow etkinliği düzenledik ve şimdi bunun için Bursa’dayız.   Aynı zamanda; Bajaj lisansıyla Türkiye’de üretim yapan bir marka olarak ekonomimize istihdam ve katma değer de sağlıyoruz. Bajaj markasıyla Türkiye’de üçüncü yılın sonunda % 13’lük pazar payına ulaşarak, vitesli grupta tüm markalar içinde dördüncü sıraya yükseldik. Bajaj yıllık 4 milyon adetlik üretimiyle dünyanın üçüncü büyük motosiklet

üreticisi unvanını taşıyor.  Kuralkan Holding olarak, Türkiye’deki çıtamızı 2017 yılında daha yükseğe çıkararak, vitesli motosiklet grubunda yüzde 20-25 aralığında bir konuma gelerek pazar liderliğini hedefliyoruz.”

 

Bajaj Yüzde 118 Büyüdü

 

Motosiklet sektöründe 2003 yılından bu yana sektör liderliğini bırakmayan Çin üretimi motosiklet satışlarının önemli bir oranda azalırken, spor ve süper sport segmenti atağa kalktığı gözleniyor. Motosiklet pazarının 2016 yılında yüzde 13,5 oranında daralırken, Bajaj yüzde 118 oranında bir büyüme yakaladığının altını çizen Kuralkan Motorlu Araçlar Direktörü Ekrem Ata, şöyle konuştu;

“Kaliteli ve çizgi üstü markalar pazar hakimiyetini ele geçirirken spor segmentinde yüzde 67’lik pazar payı ile Bajaj Auto açık ara liderliğini korudu. 2016 yılında pazar payımız yüzde 13,5 olarak gerçekleşti. Amacımız sektör daralsa da pazarda lider olmaktır. Türkiye’de 100 kişi başına düşen motorsiklet miktarı hala Avrupa ve Uzak Doğu’nun gerisinde. Uluslararası verilere göre Almanya’da her 100 kişiden 9’unun,  Avusturya’da 8’inin,  Uzak Doğu’da ise 40’ının motosikleti bulunurken, Türkiye’de ise 100 kişiden sadece 3’5 i motosiklet sahibi. Ancak son 10 yılda bu rakam süratle artıyor. Bu rakamın 2017 yılından başlayarak yukarı doğru bir tırmanışa geçeceğini öngörüyorum”

 

 

 

Yeni Modeller Yollarda

 

Bajaj, Euro4 normlarına uygun teknoloji ile donattığı yeni nesil motosikletlerini piyasaya sundu. Euro4 teknolojisine dahil olan; ABS, Full Enjeksiyon, OBD1 ve Yakıt Buharı Koruma Sistemleri ile sokakların asi çocuğu yeni Pulsar NS200, RS200 ve NS160 ile “adventure naked” sınıfının iddialı modeli Dominar 400 bayilerdeki yerini aldı.

 

Dominar 400” performansı, şık tasarımı, gelişmiş teknolojisi ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkarken, markanın teknoloji, tasarım ve performans açısından

ulaştığı noktayı da gözler önüne seriyor. Naked motorun hareket kabiliyetini, adventure spor segmentinin de konforunu sunan Dominar 400, su soğutmalı 35 HP gücündeki 375cc’lik motoru; 6500d/d 35nm tork üretiyor. 6 vitesli şanzıman ile 4 valf ve 3 bujisi bulunan Dominar 400 aynı zamanda ön ve arka ABS fren sistemiyle de güvenliği ön planda tuttuğunu gösteriyor. Dominar 400, 17.998 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

 

Türkiye pazarına girdiği günden beri sport segmentinin lideri olan Pulsar NS200’ün Euro4 standartlarıyla uyumlu yeni NS200 ile üç bujili motorun sağladığı en üst seviyedeki güç dağılımı; içindeki adrenalin tutkusunu sonuna kadar yaşatacak. Pulsar NS200’ün tavsiye edilen perakende fiyatı 11.300 TL.

 

Son kilometreye kadar pes etmeyenler ve yola imzasını atanlar için dizayn edilen Euro4 teknolojisine sahip yeni RS200 4 valfli, SOHC motorlu, sıvı soğutmalı silindiri ile tam bir güç makinası. ABS destekli fren sistemi ile maksimum hızda bile her türlü hava koşullarında kısa fren mesafesi sağlayan yeni RS200’ün  tavsiye edilen perakende fiyatı 13.590 TL.

 

Editöre Not:

Kuralkan Grubu ve Kuralkan Motorlu Araçlar A.Ş:

Kuralkan Şirketler Grubu’nun kuruluşu 1950’li yıllara dayanmakta olup motosiklet üretim ve satışının yanı sıra bilgisayar, otomotiv ile inşaat yatırım ve iştirakleri bulunmaktadır. Bu faaliyetleriyle Türkiye’de 1500’den fazla istihdam imkânı sağlamaktadır. Otomotiv sanayinde faaliyet gösteren şirketi Kuralkan Motorlu Araçlar A.Ş. motosiklet sektörüne ilk adımını 1987 yılında MZ Motosikletlerin Türkiye Distribütörlüğe ile atmıştır.  1989 yılından itibaren MZ fabrikasını Doğu Almanya’dan Türkiye’ye taşıyarak 2002 yılına kadar kesintisiz yüzde yüz yerli MZ üretimi yapmıştır. 2003 yılından itibaren kendi markası Kanuni ismi ile üretimine devam eden Kuralkan 2013 yılında da dünyanın 3’ncü büyük motosiklet üreticisi Hintli Bajaj Auto ile ortaklık anlaşması imzalamış ve 2014 yılı Mart ayından itibaren ürün satışlarına başlamıştır. Kuralkan Holding, 60.000 m2 kapalı alan ve günlük bin adet üretim kapasitesine sahip fabrikasında üretimini yaptığı Bajaj markasıyla Türkiye’de üçüncü yılın sonunda % 13’lük pazar payına ulaştı ve vitesli grupta tüm markalar içinde dördüncü oldu. Yıllık 4 milyon

adetlik üretimiyle dünyanın üçüncü büyük motosiklet üreticisi unvanını taşıyan Bajaj, Kuralkan Holding ile yaptığı işbirliği çerçevesinde Türkiye’deki hedef çıtasını 2017 yılında ise daha yükseğe koydu. Marka, bu yıl vitesli motosiklet grubunda pazar liderliği hedefliyor.

 

Bajaj:

1926 yılında kurulan Bajaj Gurubu, yaklaşık 6 milyar dolar ciro ile Hindistan’ın en büyük 10 grubundan biri. Bajaj aynı zamanda KTM’in (Avusturya) % 47 hisse ile en büyük ortağıdır. KTM’nin DUKE 125, 200, 390 Duke serisi Bajaj fabrikalarında üretilmektedir. Kawasaki firması ile teknoloji paylaşımı yapmakta ve Kawasaki’nin Ninja 300 ve Ninja 650R modellerini üretmektedir. Bajaj Auto ise 1945 yılında kurulmuştur. Bajaj Grubu’nun amiral gemisidir. 3,6 milyar dolar ciroya sahip Bajaj Auto dünyanın en büyük 3 tekerli ve en büyük üçüncü motosiklet üreticisidir.  2013 yılında 4.3 milyon motosiklet satışı gerçekleştirdi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

23 Nisan Osmangazi’de Dolu Dolu Geçecek

Osmangazi Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenleyeceği etkinli…