Home FOTO GALERİ RAMAZAN AYINDA DİKKAT DAĞINIKLIĞINA ENGEL OLUN…

RAMAZAN AYINDA DİKKAT DAĞINIKLIĞINA ENGEL OLUN…

- Guncellenme Tarihi: 26 Mayıs 2017 13:28
5 min read
RAMAZAN AYINDA DİKKAT DAĞINIKLIĞINA ENGEL OLUN… için yorumlar kapalı
0

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG NERGİS ÖKSÜZ: ORUÇ TUTANLAR EV VE İŞ KAZALARINA KARŞI DAHA DİKKATLİ OLMALI…

  • ÖKSÜZ: RAMAZANDA UYKU VE YEME İÇME DENGENİZİ DOĞRU KURUN…

BURSA – Özel Doruk Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Nergis Öksüz, Ramazan ayının hem sıcak hem de uzun saatlere denk gelmesiyle özellikle çalışan bireylerde dikkat dağınıklığına ve konsantrasyon kaybına neden olabileceğini açıkladı.

Ramazan ayına sayılı günler kala uzmanlar uyarılarını sıklaştırdı. Uzmanlar, Ramazan ayının bir süredir yaz aylarına denk gelmesinin her zaman dikkat edilmesi gereken yeterli ve dengeli beslenmenin önemini bir kat daha artırdığını söylüyor.

Ramazan ayı boyunca hem yeterli sıvı almaya hem de dengeli beslenmeye özen göstermek gerektiğini açıklayan Uzman Klinik Psikolog Nergis Öksüz, orucun yaz mevsimine denk gelmesi sebebiyle kişilerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilenebileceğini söyledi. Bu etkileri en aza indirmenin formüllerini de veren Öksüz, “Kişinin iftar ve sahuru düzenli yapmaya özen göstererek oruç tutması, vücudun dengesini sarsmaması oldukça önemlidir. Sahur yapan kişilerde gece uykusunun bölünmesi ve çalışan kişinin oruç tutuyorsa uzun saatler aç ve susuz kalması beraberinde yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon kaybına ek olarak, sinirliliği de beraberinde getirebilir. Bunu önlemek için erken yatmak, eğer mümkünse işlerimizi yaparken daha az efor sarf etmek ve sahurla iftarda bol sıvı tüketmek gerekir” dedi.

“KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ DİKKAT DAĞINIKLIĞINA YOL AÇAR”

Öksüz şöyle konuştu, “Bazı yiyeceklerin sahurda yenmesinin hafıza ve dikkat açısından olumlu etkileri vardır. Sahurda çok ağır yiyecekler yememek gerekir. Yüksek lifli tam tahıllı gıdaların tüketilmesi ve meyve, taze sıkılmış meyve suyu ya da kayısı, ceviz ve zengin deniz ürünlerini yemek gün içinde daha dikkatli olmanızı sağlayabilir.”

Oruca bağlı kan şekerinin düşmesi baş ağrısı, halsizlik ve sinirliliğin yanında dikkat dağınıklığına da sebep olabileceğini söyleyen Öksüz sözlerini şöyle tamamladı: “ Uzun saatler oruç tutacağız. Bu da kan şekerinin fazla düşmesi riskini beraberinde getiriyor. Kan şekerinin düşmesi ise dikkat dağınıklığına yol açar. İşte bu nedenle oruç tutanların ev ve iş kazalarına karşı daha dikkatli ve bilinçli olması gerekir. Uyku ve yeme içme dengelerinin doğru kurulmasına dikkat etmeliyiz. Bu denge, oruç tutanlarda görülen zihinsel yorgunluğun en aza indirilmesine ve kişinin günlük hayatını aksatmamasına fayda sağlar.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa’da 23 Nisan Coşkusu Kentin Dört Bir Yanını Sardı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Şenliği’nde çocuklar, birbirinden …