Anasayfa FOTO GALERİ MEMUR-SEN BURSA İL TEMSİLCİLİĞİ ANNELERİ VE ENGELLİLERİ UNUTMADI

MEMUR-SEN BURSA İL TEMSİLCİLİĞİ ANNELERİ VE ENGELLİLERİ UNUTMADI

10 min read
MEMUR-SEN BURSA İL TEMSİLCİLİĞİ ANNELERİ VE ENGELLİLERİ UNUTMADI için yorumlar kapalı
560

MEMUR-SEN BURSA İL TEMSİLCİLİĞİ ANNELER GÜNÜ’NÜ VE ENGELLİLER HAFTASI’NI KUTLADI

–       NUMAN ŞEKER: “ENGELLİLERE KARŞI DÜŞÜNCE DÜNYAMIZDAKİ ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ”

 

BURSA- Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği, sendika binasında düzenlediği basın açıklaması ile Anneler Günü’nü ve Engelliler Haftası’nı kutladı.

 

Bu yıl Engelliler Haftası içerisinde Anneler Günü’nün kutlandığı ülkemizde Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği, sendika binasında Kadın Komisyonları ile birlikte gerçekleştirdiği basın açıklaması ile hem Anneler Günü’nü hem de Engelliler Haftası’nı kutlayarak kamuoyuna duyarlılığını gösterdi. Basın açıklamasında sendika olarak yılın annesi seçtikleri 18 yaşında otizm engellisi oğlu olan Emel Kanberoğlu’na Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker ve Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği Kadın Komisyonları Başkanı Neriman Tok Çokgezer, anne olarak oğluna gösterdiği fedakârlığı tebrik ederek plaket takdim etti. Ayrıca otizmli olmasına rağmen usta bir şef olarak girdiği yarışmalarda önemli başarılara imza atan Emel Kanberoğlu’nun otizmli oğlu Fehmihan Kanberoğlu’nun Engelliler Haftası’nı kutlayan Numan Şeker ve Neriman Tok Çokgezer, başarılarının devamını dileyerek kendisine fincan takımı hediye etti.

 

NUMAN ŞEKER: “HAYATI ENGELLİLERE GÖRE DİZAYN ETMELİYİZ”

80 milyon nüfusa sahip Türkiye’de 80 milyon engelli adayının olduğunu hatırlatan Numan Şeker, “6 milyarlık insanlık âlemi de aynı zamanda engelli adayıdır. Engelli olmak anlık bir olaydır” dedi. Hayatın engelliler yaşamını kolaylaştıracak bir şekilde dizayn edilmesi gerektiğinin altını çizen Şeker, “Bugün bir binaya engelliler için rampa yapılıyor. Çoğu göstermelik olmaktan öteye gitmeyen rampalardan engelli kardeşlerimizin çıkması mümkün olmuyor” diyerek, şöyle devam etti: “Dünyada şu an 650 milyona yakın engelli var. Türkiye nüfusunun yüzde 12,9 engellidir. Dolayısıyla hem Türkiye’de hem de dünyada buna göre bir dizayn yapılması gerekiyor. Özellikle engellilerin yüzde 78’i gelişmekte olan ülkelerde ve açlık sınırlarının altında hayatlarını devam ettiriyor. Böylesine bir yaşamda Engelliler Haftası veya Engelliler Günü’nü kutlamak doğrusu hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu konuda önce engeliler ile ilgili düşünce dünyamızdaki bütün engelleri kafamızdan kaldırmalıyız, yaşamı ona göre dizayn etmeli ve ondan sonra bugünleri kutlamalıyız. Sendika olarak her zaman engellilerin bütün engellerinin kaldırıldığı bir günü görmeyi temenni ediyoruz.”

 

ŞEKER: “KADINA, ANNEYE OLDUĞU DEĞERİ VERMEMİZ GEREKİYOR”

Önemli günleri bir günü indirgeyerek kutlanmasını sendika olarak hiçbir zaman kabul etmediklerini belirten Numan Şeker, “Hristiyanlık âleminde kadınların doğarken günahkar doğduğu kabul edildiği bir zamanda bizim medeniyetimiz cenneti annelerin ayakları altına sermiştir. Dolayısıyla kadın ve anne olmanın değer bulduğu bir medeniyetten gelen insanlarız. Bu nedenle sadece Mayıs’ın ikinci Pazar’ında Anneler Günü’nü kutlayarak annelerin hatırlanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Biz 365 gün, ömrü boyunca annelerimizin ve hanımlarımızın hepsini hatırlamamız gerektiğinin anlayışında olduk. Her zaman da bu anlayışla sendikacılık yapıyoruz” diyerek, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Kadının şiddete maruz kaldığı bir ortamda; kadın haklarından, annelerden bahsedeceksiniz açıkçası bu da çok gülünç oluyor. Bunları bir kere ortadan kaldırmamız gerekiyor. Kadına, anneye olduğu değeri vermemiz gerekiyor. O yüzden bizim medeniyetimizin verdiği değeri, toplum hayatında da pratiğe yansıtmamız gerekiyor ki ancak anlam bulsun. Bu vesile ile başta muhterem annem olmak üzere eşim ve bütün annelerin Anneler Günü’nü tebrik ediyorum. İnşallah şiddetin olmadığı, kadınlarımızın ve annelerimizin değerini bulduğu günleri görmeyi Allah’tan ümit ediyorum.”

 

NERİMAN TOK ÇOKGEZER: “BİR ÜLKENİN MUTLU OLMASI ANNE YÜREĞİNİ KAZANMAKTAN GEÇER”

Anneler  Günü’nün kapitalizmin  tüketim  çılgınlığını  köpürttüğü  yeni  bir imkân olmaktan öteye   anlam  taşımadığına vurgu yapan Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği Kadın Komisyonları Başkanı Neriman Tok Çokgezer, “Batı  medeniyetiyle  ilişkilerimizin gelişmesi, kendi  medeniyet değerlerimizden uzaklaşmamız oranında söz konusu günler toplumumuzda da dikkate alınan, kutlanan ritüeller haline gelmiştir. Var oluşumuzun ilk anından son nefese kadar derdimizi, yükümüzü çeken annelerimize sevgi ve hürmetle, iyilik ve güzellikle davranmak, hizmetlerinde olmak başta gelen görevimiz olmalıdır” dedi. Bir ülkenin gerçekten mutlu olabilmesinin yolunun annelerin yüreklerini kazanmaktan, yüzünü güldürmekten ve onlara huzurlu bir ortam oluşturmaktan geçtiğini söyleyen Neriman Tok Çokgezer: “O yüzden annelerimizi mutlu, onların yüreklerini sevgiyle doyurmak, nefes aldığımız her gün annelerimizin merhametine,  şefkatine ve ilgisine layık olmaya çalışmak hepimizin öncelikli görevi olmalıdır. Memur-Sen olarak, üzerimizde ödenmez hakları bulunan, varlıklarını hiçbir değerle ölçemeyeceğimiz annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor, şefkatlerine, merhametlerine ve dualarına her zaman muhtaç olduğumuz bilinciyle tüm annelerimize ve engelli kardeşlerimize hayırlı bir ömür diliyoruz” diye konuştu.

 

 

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Kaymakam Görücü’den İTSO’ya Veda Ziyareti

Kısa süre sonra emekliliğe ayrılacak olan İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, veda ziyaretleri …