Home FOTO GALERİ GELENEKSEL KIRGIZ ŞENLİĞİ İZNİK’TE YAPILDI

GELENEKSEL KIRGIZ ŞENLİĞİ İZNİK’TE YAPILDI

- Guncellenme Tarihi: 9 Mayıs 2017 14:02
9 min read
GELENEKSEL KIRGIZ ŞENLİĞİ İZNİK’TE YAPILDI için yorumlar kapalı
0

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın İznik’te düzenlenen Geleneksel Kırgız Şenliğine katılarak dostluk ve kardeşlik desteği verdi.

Geleneksel Kırgız Şenliği İznik Göl Sahilinde gerçekleştirildi. Kırgızistan Dostluk ve Kültür  Derneğinin her yıl düzenlediği Kırgız Şenliği Etkinliğine Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi İbragim Junusov, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov,  Kırgızistan Dostluk ve Kültür  Derneği başkanı İlham Shasalimov ve Kırgız Öğrenciler ve aileler katıldı.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın Kırgız Şenliğinde yaptığı konuşmada “Sayın Kaymakamım, Çok değerli Büyükelçim, Başkonsolosum , Sevgili Kırgızlı Hemşerilerim. Hepiniz İznik’imize hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu can dostlarımızı da İznik’te ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Az evvel Büyükelçimiz ile konuşurken bir söz söylemişti çok hoşuma gitti. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon, Kırgızistan’ın nüfusu 6 milyon biz 86 milyonluk bir topluluğuz demişti evet biz hep birlikte bir gücüz. Allah’a şükürler olsun ki yer yüzünde bir çok Türkiye Cumhuriyetleri var, Kırgızlar var , Özbekler var , Azeriler var. Bizler aynı Allah’a, aynı Kitaba inanan insanlarız bir çoğumuz. Belli bir topluma ait’iz , belli bir kültüre ait’iz geçmişimiz bir olmuş. İşte sizin atalarınız dahi İznik’te burada kucak açılmış türbeler yapılmış. Kırgızlar türbesini herhalde ziyaret etmişsinizdir. Biz birlikte güçlüyüz. İnşallah bundan sonrada hep birlikte olacağız. Biz sizleri her yıl İznik’imize bekliyoruz. Çünkü gelmezseniz sizin buradaki hemşerileriniz size gücenir. İşte Kırgızlar türbesindeki sizlerin hemşerileri sizi her yıl mayısın ilk haftası dört gözle bekliyor. Sakın ha ihmal etmeyin diyorum. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan yaptığı  konuşmada ” Siz saygı değer Kırgız kardeşlerimize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum. Gerçekten sizleri İznik ilçemizde görmek bizim için büyük bir mutluluk. Bizler sizlerin kardeşiniz, sizler bizlerin kardeşimizsiniz. Biliyorsunuz ki ülkemizin büyük bir çoğunluğu  orta Asya’dan geldi. Siz bizim ata, dede toprağımızda hala bulunuyorsunuz. Bu vesileler ile Ülkemize gelmeniz iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da sıkı bir hale getiriyor. Duygularımızı paylaşıyoruz, düşüncelerimizi paylaşıyoruz ve bizden sonra gelecek nesillere de hep birlikte hatıralar bırakmak istiyoruz. Bu bağ devam ettiği sürece karşılıklı bu ziyaretler iyi niyet çerçevesinde , sevgi temelinde de devam ettiği sürece de inşallah sizden sonra gelen, bizden soran gelen nesillerde  bu iki ülke arasındaki dostluk bağlarını devam ettireceklerdir. Bu kalabalıklarda daha da artacaktır. Bu sene yine yoğun bir katılım olmuş. Hepinize ayrı ayrı en içten dileklerimi saygılarımı sunuyorum. Bu vesile ile de sayın Büyükelçimiz  ile Başkonsolosumuz ile de tanışmış olduk. Onlara da şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi İbragim Junusov yaptığı konuşmada” Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İstanbul Başkonsolosum ve çok saygı değer Vatandaşlarım sizleri Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi olarak selamlıyorum. Hürmetli vatandaşlar bugün atalarımızı ziyaret edip Kuran-ı Kerim okuyup dua ile tazim ettik. Kırgızistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ilk tanıyan Türkiye’dir. Biz Türkiye ile tarih’ten gelen bağlar ile birbirimize bağlıyız. Ülkemizde İlk Büyükelçiliği Türkiye açtı. Bizde burada açtık. Türk Bayrağı Kırmızı, Bizim bayrağımız da Kırmızı’dır. Türkiye ve Kırgızistan bir bütündür. Bizim Dinimiz bir, dilimiz bir, Allah’ımız bir ve Ölsek mezarımız birdir. Tarihimiz ve geleneklerimiz birdir. Biz bir ve beraber bir bütünüz” dedi.

İznik Belediyesi İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezinin yanında gerçekleşen etkinlikte, Kırgız  usulü Boorsok (Ekmek), Şoro (Ayran) ve Kırgız etli pilavı yapılarak katılanlara ikram edildi. Şenliğin sonunda ise Kırgız kültürünü yansıtan ip çekme ve benzeri etkinlikler düzenlendi. Etkinliğe 300 yakın Kırgız vatandaşı katılarak eğlendi.

Etkinlikte Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kaymakam Pehlivan ve Başkan Sargın’a yöresel giysi hediye ederken, Kaymakam ve Başkan ise Büyükelçi ve Başkonsolosa İznik Çinisi ve vazo hediye etti.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa’da 23 Nisan Coşkusu Kentin Dört Bir Yanını Sardı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Şenliği’nde çocuklar, birbirinden …