Home FOTO GALERİ Chughtai Sanat Ödülleri Töreni Bursa’da düzenlendi

Chughtai Sanat Ödülleri Töreni Bursa’da düzenlendi

7 min read
Chughtai Sanat Ödülleri Töreni Bursa’da düzenlendi için yorumlar kapalı
0

BURSA, 8 Mayıs 2017: Bursa’daki lise öğrencileri Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlığıyla ortak olarak düzenlenen Chughtai Sanat yarışmasına coşkulu bir biçimde katıldı.  Bu yılki yarışmanın teması “Pakistan’da Türk mirası” idi.  Bursa Kültür ve Turizm Müdürlüğünün manzaralı çimenliğinde düzenlenen ödül törenine Bursa Valisi, Bursa Belediye Başkan Yardımcısı, Pakistan’ın Fahri Başkonsolosu ve diğer saygıdeğer Türk davetlilerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci, öğretmen ve aile katılmıştır.

Temaya uygun olarak, bir jüri 1paneli tarafından 41 resim ön elemeye alınmış ve son olarak 9 resim üç kategoride ödüle layık görülmüştür.  Nilüfer Zeki Müren Güzel Sanatlar Okulundan Eren Uysal’ın resmi birincilik ödülünü kazanırken, aynı okuldan Ayşe Betül Mustafaoğlu ve Zeynep Naz Karagöz’ün resimleri ikincilik ve üçüncülük ödüllerini kazanmıştır.

Ödül töreninde konuşan Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sohail Mahmood Chughtai Sanat Yarışmasının katılımcılarının yeteneklerini, sıkı çalışmasını ve derin düşüncesini övmüş ve ödülleri ve Ayrıcalık Belgelerini kazanan öğrencileri tebrik etmiştir.  Kendisi Pakistan’ın tanınmış ressamı Abdul Rehman Chughtai’nin – Dünyaca tanınmış bir minyatürcü – adını taşıyan ve yılda bir kez yapılan bu resim yarışmasının 6’ncısı olduğunu söyledi.  Büyükelçi böyle olaylar ve aktiviteler aracılığıyla genç nesillerin örnek Pakistan-Türkiye ilişkileri geleneğini daha yakından tanıyacağının altını çizdi – ortak bir kadere, kültürel ve dilsel yakınlıklara ve paylaşılan bir tarihe dayalı olarak – ve her iki milletin her zaman birbirinin yanında duracağını belirtti.

Büyükelçi Sohail Mahmood aynı zamanda 2017 yılının “Pakistan-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 70. Yılı” olduğunu vurguladı.  Kendisi bu kilometre taşının uygun bir biçimde kutlanması için Bursa’da daha fazla kültürel olay düzenleneceği yönündeki umutlarını da ifade etti.  Pakistan’ın Bursa Fahri Başkonsolosu Murat Tarman’a teşekkür eden Büyükelçi Sohail Sayın Tarman’ın göreve gelmesinden bu yana çeşitli alanlarda Pakistan-Bursa işbirliğinin belirgin şekilde arttığını belirtti.

Bursa Valisi Sn. İzzettin Küçük Pakistan ve Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerinin yüzyılların ötesine gittiğini vurguladı ve Türk halkının Pakistan halkının Türk Bağımsızlık Savaşında yaptığı yardımları hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.  Kendisi iki ülkenin bayraklarının benzer olduğunu, ikisinde de hilal ve yıldız olduğunu söyledi.  Kendisi Bursalı öğrencilerin yarışmaya katılımını derinden övdü ve böyle olayların genç nesli yüzyıllar boyunca süren kardeşlik hakkında eğittiğini söyledi.

Fahri Başkonsolos Sn. Murat Tarman Pakistan ve Bursa arasındaki iş bağlarını daha da geliştirmek için bir rol oynamaktan onur duyacağını söyledi.  Kendisi aynı zamanda daha fazla kültürel olay düzenlemek için yakından isteklerini ifade etti.

Bursa’ya yaptığı ziyaret sırasında, Büyükelçi Sohail Mahmood aynı zamanda Vali İzzettin Küçük’ü ve Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Karlık’ı da ayrı ayrı ziyaret etti.  Bursa ve Pakistan arasındaki ticaret, yatırım, eğitim ve kültür alanlarındaki işbirliğini daha da yoğunlaştırmak için görüş alışverişinde bulunuldu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

BTÜ’nün Bir Projesine Daha TÜBİTAK’tan Destek

TÜBİTAK, Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) hazırlanan bir projeyi daha desteklemeye değe…