Home FOTO GALERİ Osmangazi Belediyesi Tarihi Mirasa Sahip Çıkıyor

Osmangazi Belediyesi Tarihi Mirasa Sahip Çıkıyor

- Guncellenme Tarihi: 8 Mayıs 2017 14:34
4 min read
Osmangazi Belediyesi Tarihi Mirasa Sahip Çıkıyor için yorumlar kapalı
0
  • Çekirge 1. Murad İmarethanesinde Restorasyon Sürüyor
  • Dündar, “Bursa’nın Tarihi Mirasına Sahip Çıkıyoruz”

 

Osmangazi Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Sultan 1. Murad Hüdavendigar Külliyesi ve İmarethanesi’nin restorasyon çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.

Restorasyon çalışmalarının yürütüldüğü imarethane ve külliyede incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “632 yıllık geçmişe sahip bu tarihi mirasımızı, orijinal dokusunu koruyarak yeniden ayağa kaldırıyoruz. Büyük bir titizlikle yürütülen restorasyon çalışmalarımızı en geç yıl sonuna kadar tamamlayıp, bu değerli mirası yeniden hizmete açacağız” dedi.

Sahip olduğu kültürel zenginlikleriyle UNESCO Dünya Mirası listesine giren Bursa’nın en önemli tarihi miraslarından biri olan Sultan 1. Murad Hüdavendigar Külliyesi ve İmarethane’nin, kayıtlara göre 1367-1385 yılları arasından Sultan 1. Murad tarafından yaptırıldığını söyleyen Başkan Dündar, “En son 1906 yılında Sultan Abdülhamit Han tarafından, o günün mimari anlayışına göre yenilenen ecdat yadigarı bu yapı, geçen 111 yıllık sürede doğal etkenler nedeniyle deforme olmuştu. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ile işbirliğinde başlattığımız çalışmayla bu tarihi mirasımızı aslına uygun şekilde yeniliyoruz” diye konuştu.

Özellikle çatı kısmında meydana gelen hasarların, binanın ahşap yapısına ve sıvalarına zarar verdiğini belirten Başkan Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’da pek çok tarihi mirası

yeniden ayağa kaldırarak kültür hazinemize kazandırdık. Zamana yenik düşen ve ahşap dokusu nedeniyle tehlike arz etmeye başlayan bu tarihi yapıyı da yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bugüne kadar yürütülen çalışmalarda binanın ahşap çatısı tamamen söküldü. Duvarlardaki sıvalar sökülerek külliye ve imarethanenin orijinal taş dokusu gün yüzüne çıkartılıyor. Taş dokunun zayıf noktalarında güçlendirme çalışmaları yapılıyor. Böylece bina içerisindeki özgün doku yeniden eski ihtişamıyla gün yüzüne çıkmış olacak. Diğer taraftan da ahşap çatı ve bölmelerdeki çalışmalar, titizlikle yürütülüyor. Yapılan yenileme ve restorasyon çalışmalarının ardından 1. Murad Hüdavendigar Külliyesi ve İmarethanesi yenilenerek geleceğe taşınmış olacak” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa’da 23 Nisan Coşkusu Kentin Dört Bir Yanını Sardı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Şenliği’nde çocuklar, birbirinden …