Home FOTO GALERİ Osmangazi’de Bakır Çalgılar Çalıştayı

Osmangazi’de Bakır Çalgılar Çalıştayı

- Guncellenme Tarihi: 28 Nisan 2017 13:39
5 min read
Osmangazi’de Bakır Çalgılar Çalıştayı için yorumlar kapalı
0
  • Dünyaca Ünlü Sanatçılar Osmangazi’de Buluştu
  • Dündar: “Usta Ellerden Müziğin ve Bakır Çalgıların Tadına Varacağız”

 

Osmangazi Belediyesi’nin Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ile birlikte düzenlediği Uluslararası Bakır Çalgılar Çalıştayı, bakır çalgılara gönül veren sanatçılarla uluslararası alanda duayen sanatçıları bir araya getiriyor.

 

Bursa’da ilk kez gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Bakır Çalgılar Çalıştayı, Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılan açılış töreniyle başladı.

Uludağ Üniversitesi ile yapılan ‘Kültürel İşbirliği Protokolü’ çerçevesinde birçok bilimsel, sanatsal ve kültürel faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Uludağ Makam konserleri, Türk Müziği’nde Kadın Dokunuşları Konseri, Aşıkhane Konserleri gibi müziği, sanatı ve kültürü harmanlayan, izleyicileri hayran bırakan konserlerimizin yanı sıra Oxford Maqam ve ünlü piyanist Patricia Buzarı gibi dünyaya mal olmuş müzikleri, müzisyenleri de şehrimizde ağırladık. Bursa’da ilk olan birçok etkinliğimiz ve konserlerimiz büyük beğeni ile takip ediliyor. Ben hem emek veren sanatçılarımıza, hocalarımıza hem de

hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Sanatı, kültürü ve değerlerimizi geleceğe taşıyan bu işbirliğimiz bundan sonra da devam edecektir” dedi.

İkinci kez uluslararası bir etkinliği başlattıklarını kaydeden Başkan Dündar, “Yurdumuzun dört bir yanından gelen sanatçılarımızla bakır çalgılara gönül vermiş gençlerimizle ve uluslararası alanda duayen olan sanatçılarla ‘Uluslararası Bakır Çalgılar Çalıştayı’nı başlatıyoruz. Çalıştaya dünyaca ünlü sanatçılar katılacak. 28 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde devam edecek çalıştayda her gün bir konser gerçekleştirilecek, yarışmalar yapılacak. Özellikle 30 Nisan’da Sarıalan’da gerçekleştirilecek konser yerli yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlayan Uludağ’da herkese keyifli bir gün yaşatacak. Usta ellerden ve tekniklerden müziğin ve bakır çalgıların tadına varacağımız çalıştayın verimli ve hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. İsmail Göğüş de çalıştayın yapılmasını teşviklerinden dolayı Doç. Dr. Peter Körner’e teşekkür ederek, “Osmangazi Belediyesi’yle imzaladığımız protokolle Bursa’nın pek çok yerinde etkinlikler gerçekleştirdik. Başkanımızın bizlere yol açması, bizlerin sanatsal ve bilimsel birikimi, Bursa’ya bir şeyler kazandırdı. Bugünkü çalıştayı destekleyen başkanımıza, müdürlerine ve katılan hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştay kapsamında kendi alanlarında dünyaca saygın sanatçılar olan Almanya’dan Prof. Jamie Williams, Uludağ Üniversitesi’nden Doç. Dr. Peter Körner, Romanya’dan, Julian Lupu ve Renato Lupu, Japonya’dan Noriyoshi Murakami ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden Cem Akçora, 40 katılımcı ile hem teknik, solistlik, hem de oda müziği çalışmaları yapacaklar.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Günü

Bugün Ankara’da siyasi partilerin bayramlaşma günü. Partiler karışılıklı olarak birb…