Home EKONOMİ ULYANOVSK HEYETİ UİB’İ ZİYARET ETTİ…

ULYANOVSK HEYETİ UİB’İ ZİYARET ETTİ…

8 min read
ULYANOVSK HEYETİ UİB’İ ZİYARET ETTİ… için yorumlar kapalı
0

TÜRKİYE-RUSYA EKONOMİK İLİŞKİLERİ UİB’DE MASAYA YATIRILDI.

VALİ MOROZOV, BURSALI YATIRIMCIYI ULYANOVSK’A DAVET ETTİ.

 

BURSA – Rusya’nın Ulyanovsk Bölgesi Valisi Sergey Morozov ve beraberindeki heyet, Bursa’daki temasları kapsamında Uludağ İhracatçı Birlikleri’ni (UİB)  ziyaret etti. Ziyarette, iki şehir arasındaki olası ekonomik ve ticari işbirliği konuları görüşüldü.

 

UİB Genel Sekreterlik Hizmet Binası’ndaki ziyarette; Ulyanovsk Bölgesi Valisi Sergey Morozov, UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, UYMSİB YK üyesi Murat Bayizid, UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar’ın yanı sıra Bursalı ve Ulyanovsk yetkilileri hazır bulundu.

Programın açılışında konuşan UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, Türkiye ile Rusya Federasyonu’nun, asırlardır dünya genelinde stratejik öneme sahip olan Avrasya coğrafyasında yan yana yaşayan iki büyük devlet olduğuna dikkat çekti.

 

Sabuncu, tarihi süreç içinde iki ülke arasındaki ilişkilerin kimi zaman rekabetin, kimi zamanda da işbirliğinin önde olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

 

“Son dönemde işbirliği için geniş fırsatlar bulduk ve her zaman bunları müşterek menfaatler temelinde değerlendirmeye çalıştık. Bu stratejik perspektif neticesinde, ikili ticaretimiz 2014 yılı sonu itibarıyla 32 milyar dolara, karşılıklı yatırımlar 10’ar milyar dolara, bir yıl içinde ağırladığımız Rus turist sayısı 4,5 milyona (2014), yüklenicilerimizin Rusya’da yaptıkları işlerin değeri 60 milyar dolara ulaşmıştı. Son dönemde bu değerlerde önemli düzeyde düşüşler yaşandı. Ancak Rusya Federasyonu halen ticarette, karşılıklı yatırımlarda ve turizm sektöründe Türkiye için çok önemli bir yere sahiptir.  2017 yılının dostluk ve işbirliğimizin zirve yapacağı bir dönem olacağını ümit ediyor, bunun için çalışıyoruz.”

 

Rusya’nın, 2016 yılında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 19’ncu ülke konumunda olduğunu anımsatan Sabuncu, “Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı 2015 yılında 3,7 milyar dolarken 2016 yılında yüzde 51 azalış ile 1,8 milyar dolara geriledi. Bursa’dan Rusya’ya yapılan toplam ihracat 2015 yılında 197 milyon dolarken 2016 yılında yüzde 58 azalışla 81 milyon dolara düştü. Uludağ İhracatçı Birliklerinin Rusya’ya ihracatı 2015 yılında 372 milyon dolarken 2016 yılında yüzde 34 azalış ile 243 milyon dolara geriledi. Biz Rusya’yı ivedilikle yine ilk 10 ihracat pazarımız arasında görmek istiyoruz. Son günlerde yaşanan olumlu gelişmelerden ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden büyük memnuniyet duyuyor ve 2017 yılında ihracatımızda belirgin bir artış hedefliyoruz” diye konuştu.

 

2017’nin ilk 3 ayında yüzde 17’lik artış

 

2017 yılının ilk 3 aylık döneminde Uludağ İhracatçı Birlikleri’nden Rusya’ya yapılan ihracat yüzde 17 artış ile 60,7 milyon dolar seviyesine geldiğini hatırlatan Sabuncu, “Ayrıca yine aynı dönemde Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat yüzde 40 artış ile 510 milyon dolar seviyesine yükseldi. Bu çerçevede, 2017’yi ve sonraki dönemi, Türkiye-Rusya ilişkilerini yeniden ait olduğu seviyeye taşıyacağımız, ikili ticareti toplam 100 milyar dolarlık hedef doğrultusunda yükselteceğimiz, nice projeyi elbirliğiyle hayata geçireceğimiz dostluk ve işbirliği yılları olarak görüyoruz ve bunun sağlanması için ara vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret ve yatırım hacmini arttırmak ve ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sabuncu’nun ardından konuşan Ulyanovsk Bölgesi Valisi Sergey Morozov da, Ulyanovsk Bölgesi’ni, bir yatırım cenneti olarak tanımladı. Vali Morozov, bölgeye ABD, Almanya başta olmak üzere birçok AB üyesi ülkelerden firmaların yatırım için bu bölgeye geldiğini söyledi. Bu firmaların yaşadığı olumsuzlukları anında bertaraf edebildiklerini belirten Morozov, Valilik olarak sorunların anında çözümü için üstün gayret sarf ettiklerini ve yatırım için gelen bu firmaların asla pişman olmadığını, hatta Bursalı bir firmanın da bu bölgede yatırımı olduğunu sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından Sergey Vasin, Denis Barışnikov, Ruslan Gaynetdinnov tarafından Ulyanovsk Bölgesi hakkında bilgilendirici sunumlar yapıldı. Bu sunumların ardından UİB ile Ulyanovsk Bölgesi Kalkınma Şirketi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Program, protokol imza töreninin ardından Bursalı firmaların temsilcileri ile Ulyanovsk heyetinde bulunan yetkililerin yaptığı ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

İnegöl 5 Engelli Öğrenci İçin Güç Birliği Yapıyor

İnegöl Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında ihtiyaç sahibi 5 engelli öğre…